Chytré čtení (ne)jen na víkend: Mrtví a ještě mrtvější

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 9. 5. 2021 | 2 954
newsletter

Tento týden se v médiích slavilo, vzpomínalo i pohřbívalo. Za vlast rozhodně nepadlo jen manželství Billa Gatese.

Chytré čtení (ne)jen na víkend: Mrtví a ještě mrtvější

Zdroj: Shutterstock.com

Francouzský prezident Emmanuel Macron překvapivě připomněl, že uplynulo právě 200 let ode dne, kdy ve vyhnanství na Svaté Heleně zemřel Napoleon Bonaparte. Vzpomínat na rozporuplného vladaře a vojevůdce nepatří mezi politiky v zemi galského kohouta k dobrému tónu. O vztahu národa k jeho významným a zároveň kontroverzním historickým osobnostem napsal na Aktuálně.cz komentář Petr Fischer.

Na Finmagu se stejný autor zabývá jinou „mrtvolou“, tentokrát politickou. Vzestup a pád předsedy Hamáčka za koronaviru: nejdřív vyletět vzhůru a pak s každým dalším krokem a pochybným spojenectvím hlouběji zapadat do situace, ze které by už nevyklouznul ani Houdini.

O kauze Vrbětice a Hamáčkově plánované cestě do Moskvy přinášejí informace investigativci Českého rozhlasu a Seznam Zpráv. Zajímavý pohled na fungování ruských zpravodajců v Evropě přináší podcast Vinohradská 12: Lenka Kabrhelová zpovídá ruského novináře Andreje Soldatova. A o agentech z jednotky GRU 29155 s „povolením vyrábět mrtvoly“ psal nedávno na Finmagu i Marek Hudema.

Mrtvé je podle všeho i manželství jednoho z nejbohatších párů světa – Billa a Melindy Gatesových. Rozvod vysvětlují tím, že „už spolu nedokážou růst jako pár“. Jak z příručky osobního rozvoje. Inu, garážová léta jsou dávno pryč. Pokračovat má ale jiný společný projekt Billa a Mel: BBC shrnuje fakta o Nadaci Billa a Melindy Gatesových, organizaci, která disponuje větším rozpočtem než leckterá země a neváhá ho použít. Žádný strach, čipování zaplaťpámbu frčí dál.

Turek. Zdroj: Shutterstock
Turek. Zdroj: Shutterstock

Ke kafi tradiční výběr Finmagu

Chytré čtení na víkend

Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru. 

Čtení na víkend

Covidové trápení

V Česku (na rozdíl od Indie – rozhodně si prohlédněte daty nabitou infografiku BBC) naštěstí klesají počty nových obětí koronaviru i pacientů v nemocnicích – a tak rozvolňujeme. Majitelé skiareálů jistě jásají nad otevřením lanovek a vleků, o kterém informoval superministr Karel Havlíček.

Stébla se snaží chytit podnikatelé ve službách, gastronomii a turistickém ruchu. Zásadním tématem se pro ně stávají covidpasy. Že (a proč) to s nimi nebude tak jednoduché, píše v komentáři plném důležitých faktů i zamyšlení Michal Kašpárek. O něco dřív jsme se na roli, fungování, ale taky rizika covidpasů ptali podnikatelů a zástupců zainteresovaných odvětví v pravidelné anketě Očima expertů.

Ve světě už ostatně řeší první falšování „cestovních povolenek“. Washington Post v článku o jednom covidovém letu do Argentiny ukazuje, že letecké společnosti to nebudou mít jednoduché ani v tomto ohledu.

Kterou na Hrad

V redakci našeho sesterského projektu Heroine je pořádně rušno. V týdnu vyšel tištěný speciál Prezidentky, na titulce s pěti ženami, které by mohly Hradu vrátit život a důstojnost. Přečtěte si obsáhlé rozhovory a řadu článků o ženách v politice.

Všechny „heroiní“ kandidátky se navíc brzy objeví u Pavla Houdka v podcastu Hlas Heroine. A nevynechejte ani článek Apoleny Rychlíkové o českém prezidentském soužení a ženách ve veřejném prostoru.

Kolegové z Peníze.cz odstartovali seriál rozhovorů o dopadech covidu na naše životy a peněženky. Začal povídáním s dluhovou poradkyní Vendulou Kroupovou z Člověka v tísni, která upozorňuje na to, jak pandemie zásadně zhoršila finanční situaci rodin s malými dětmi. Druhý díl – s ředitelkou mobilního Hospice sv. Jiří Alenou Votavovou – se týká umírání a smrti a otevírá zásadní téma konce života v okruhu nejbližších, což bohužel v Česku není vůbec samozřejmé.

A na závěr ještě tip, který míří mimo naše vydavatelství. V našem newsletteru se poměrně často objevují odkazy (jeden o očkování a boji s pravými neštovicemi v českých zemích během 19. století přihazujeme i dnes) na web časopisu Vesmír. Ten před pár dny oslavil úctyhodných 150 let existence. A jak jinak ocenit a podpořit zasloužilé popularizátory vědy než nákupem předplatného. Samozřejmě až poté, co si předplatíte i tištěný Finmag

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. V roce 2010 začal psát pro finanční portál Peníze.cz, v roce 2015 se stal šéfredaktorem časopisu Finmag a od roku 2021 šéfuje i webu Finmag.cz. V listopadu 2021 převzal vedení projektu Football Club. Když zrovna neťuká do klávesnice, běhá s dětmi po lese, poslouchá audioknihy, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.