Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Fukyama, Fukušima a farebné dediny

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 25. 4. 2021 | 3 komentáře | 4 073
newsletter

Michal Kašpárek vybírá deset článků (nejen) na víkend. Tři jsou o dolarových miliardářích, devět má globální perspektivu a všechny jsou dlouhé jak mlčení Hradu k Vrběticím.

Fukyama, Fukušima a farebné dediny

Zdroj: Shutterstock.com

Měsíc po smrti Petra Kellnera už je asi marné čekat na lepší text vypořádávající se s jeho životem, byznysem a pohledem na svět, než byl rozhovor Pavla Šplíchala s reportérem Vojtěchem Boháčem.

Na Boháčově domovském Voxpotu vyšel pěkně vyrešeršovaný článek Kláry Votavové o „monopolistickém filantropistovi“ Billu Gatesovi.

Nová esej Pavla Barši je vždycky svátek. Vybírám třeba:

Jedním z důvodů, proč koronavirová krize možná přece jen získá v budoucnosti status podobný tomu, jaký dnes mají obě světové války či zhroucení sovětského bloku, může však být právě to, že nás konečně přiměje ke stržení zdi, kterou ve své představivosti oddělujeme lidské dějiny od přírodních procesů, že přisoudíme interakci lidí s viry, zvířaty a ekosystémy stejně velkou politickou relevanci, jakou přisuzujeme interakci lidí a jejich skupin – kmenů, tříd, národů či civilizací – mezi sebou.

Světonoš. Zdtoj: Shutterstock.com
Světonoš. Zdtoj: Shutterstock.com

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

O něco lehčeji píše o globalizaci Radan Haluzík, který se Vesmíru dělí o výsledky svého terénního výzkumu remittance landscapes neboli turbovenkovů. Tedy vilových čtvrtí budovaných i tam, kde dosud stály chaloupky a chýše, za peníze vydělané gasterbeitery, kteří možná vaří i vaše obědy do krabičky.

Z venkova do města: Peter Bednár na Finmagu listuje Manuálem urbanisty začátečníka od Osamu Okamury a nesouhlasně brumlá.

Anglicky

Netuším, jak to ekonom Noah Smith dělá, ale solí teď na svůj substack jeden ohromně pracný text za druhým. Nejdřív přesvědčivěji než naprostá většina jiných argumentuje, že chudé země nad chudobou přece jenom znatelně vítězí. Deset dnů nato rekapituluje ne zrovna zářný příspěvek ekonomů do debat o klimatické krizi a jejím řešení.

Jak zbohatli dnešní nejbohatší? Vzorec úspěchu hledá Paul Graham.

Nenaplněný příslib jaderné energie. Odnesl jsem si z toho vtíravou myšlenku, že kdyby se podařilo tenhle zdroj energie regulovat podobně racionálně jako leteckou dopravu, tzn. netlačit rizika za každou cenu k úplné nule, fungujeme bez uhlí. Její správnost nedovedu posoudit.

Devadesátky, dekáda bez vlastností. Ano, o Fukyamovi a konci dějin jste četli a poslouchali mockrát, ale Gavin Jacobson do toho míchá i Ballarda nebo Musila, což činí jeho příspěvek svěžím. Krom toho je to užitečná připomínka, že pro nás z pochopitelných důvodů symbolizují devadesátky něco docela jiného než pro anglofonní svět.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.