Tohle mění pravidla hry, připravme Putinovi fakturu za Vrbětice

Pavel Jégl
Pavel Jégl | 19. 4. 2021 | 98 komentářů | 11 996
Ruskozahraniční politika

Zjištění, že za výbuchem v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 stáli důstojníci ruské vojenské rozvědky GRU, je tím, čemu se zpravidla říká „game changer“.

Tohle mění pravidla hry, připravme Putinovi fakturu za Vrbětice

Zdroj: Shutterstock

Pravidla hry s Ruskem se mění. Účast Rosatomu na stavbě nového bloku Dukovan je nemyslitelná. Vakcíny Sputnik do Česka nedorazí. A česko-ruské konzultace, které si zařadilo do agendy hradní bratrstvo Miloše Zemana, budou nejspíš odloženy k ledu.

Jiné pokračování vrbětické kauzy si snad nelze ani představit.

Ministr vnitra a ministr zahraničí Jan Hamáček na jejím počátku vyhostil osmnáct ruských diplomatů – agentů pod diplomatickým krytím. To je šestkrát víc, než kolik jich Česko vypovědělo před třemi lety.

Tehdy jsme projevovali solidaritu s Brity. Reagovali jsme na situaci, kdy v Salisbury agenti GRU Alexandr Miškin (alias Alexandr Petrov) a Anatolij Čepiga (alias Ruslan Boširov) – titíž, kteří měli prsty ve vrbětickém výbuchu – otrávili novičokem dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru.

Rusové se revanšují vyhoštěním šestnácti českých diplomatů a čtyř zaměstnanců české ambasády. A nejsou to poslední tahy v diplomatické válce, kterou odstartovalo odhalení ruského podílu na výbuších, které otřásly Českem.

Plamenný dopis se špatným adresátem

Jan Hamáček a samosebou také Andrej Babiš ještě budou muset leccos vysvětlovat. Například jak to bylo s chystanou Hamáčkovou cestu do Moskvy, kam měl vicepremiér odletět několik hodin po oznámení ruského pozadí výbuchu ve Vrběticích. Byl to skutečně zastírací manévr, jak tvrdil HamáčekOtázkách Václava Moravce?

Plynovod
Shutterstock

DIPLOMATICKÝ POKER. NĚMECKO HROZÍ RUSKU ZASTAVENÍM STAVBY PLYNOVODU. KVŮLI NAVALNÉMU

Údajná otrava Alexeje Navalného jako by byla ta poslední kapka, kterou přetéká pohár trpělivosti Německa s putinovským Ruskem. Rozmíška ohrožuje i nejzásadnější evropsko-ruský projekt současnosti: plynovod Nord Stream 2. Těsně před jeho dokončením.

Miloš Zeman, kterému čučkaři z BIS pobořili východní politiku, si zase leccos bude muset srovnat v hlavě. Advokát režimu prezidenta Vladimira Putina si na formulaci svého stanoviska vzal celý týden, po který bude k odhalení pozadí bombového útoku (a patrně ke všemu) nedůstojně mlčet.

Inspiraci by přitom mohl čerpat z dopisu, který jeho kancléř Vratislav Mynář nedávno zaslal evropské fotbalové asociaci UEFA. Mynář se v něm zastal obránce pražské Slavie Ondřeje Kúdely potrestaného za rasový útok na protihráče v zápase s Rangers Glasgow. Proložil ho plamennými výzvami Nepoklekneme před vámi, anebo žádné výhrůžky na nás neplatí.

Pro případ roztržky na zeleném pažitu to byla přemrštěná (a taky hloupá) reakce. Zato pro bombový útok naprosto uměřená.

Ruská střelnice v české gubernii

Vláda se chystá dokument tajné služby o vyšetřování výbuchů munice ve Vrběticích hned po svém pondělním zasedání odtajnit. Snad se tedy dozvíme víc.

Dukovany
Shutterstock

Z BLÁTA DO LOUŽE. BOJ O DUKOVANY SMRDÍ VÍTĚZSTVÍM RUSKÉHO PLYNU

Česká cesta k uhlíkové neutralitě může vést malou oklikou přes velkou plynovou závislost na Rusku.

Z toho, co naznačil Hamáček, je patrné, že munice z Vrbětic měla vybuchnout v jiné zemi. První ze dvou výbuchů v říjnu 2014 nastal předčasně, nějakým nedopatřením se spustil nástražný systém. Počátkem prosince, kdy bouchla munice ve druhém skladu, zase už v Česku neměla být.

Podle jedné verze měl munici odvézt bulharský obchodník ukrajinské vládě. Podle jiné ji chtěli Američané dovézt syrským povstalcům.

Nebyl to tedy přímý útok na Česko. Byl to zpackaný ruský útok v Česku. Ukázal, že ruská věrchuška tuto zemi pokládá za území k vedení nepřátelských operací, které ohrožují životy lidí i jejich majetky.

Diplomaty to nesmí zaskočit

Vyhoštěním diplomatů by každopádně kauza neměla skončit. To je rutinní věc. V posledních dvou měsících vyhošťovaly ruské diplomaty, byť ne v takovém množství jako Česko, i jiné evropské státy – Bulharsko, Itálie, Německo Polsko a Švédsko. Jenže český případ je jiný, žádná tuctová špionáž, ale bombový útok v zájmu cizí mocnosti.

Anketa

Vydrží Miloš Zeman čekat týden?

Neměli bychom proto zapomenout vyřadit Rosatom ze soutěže o dostavbu Dukovan. A k tomu předložit Putinovu režimu za Vrbětice účet, který by zahrnoval kompenzace pozůstalých po obětech exploze, ale i kompenzace škod v okolí.

Jistěže ruské vedení nezaplatí. Přiznalo by tím odpovědnost za útok. Je jasné, že jakýkoli podíl na něm bude dál popírat, obviněním se bude vysmívat a o Češích roztrubovat, že slouží strýčku Samovi.

Přesto taková faktura za muničák má smysl. Je přece žádoucí dát Putinovu vedení najevo, že na sobě nenecháme štípat dříví.

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval v médiích – v Zemských novinách, centrální redakci regionálních deníků a v Hospodářských novinách. Zasedal v redakční radě Vojenských rozhledů. Kromě psaní se nyní věnuje finančnímu poradenství ve struktuře Partners (pracuje ve VIP kanceláři v Praze-Vinohradech) a svému psovi.