Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Až do vesmíru aneb Dávka chytrého čtení (nejen) na víkend

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 18. 4. 2021 | 1 882
newsletter

Fotbal si ještě pořádně nezahrajete. Ministerské posty jsou zase obsazené. A telefonní soutěže na TV Barrandov už snad prokouknul každý. Pořád ale můžete zkusit investice do digitálního umění. Tady máte další dávku chytrého čtení (nejen) na víkend.

Až do vesmíru aneb Dávka chytrého čtení (nejen) na víkend

Zdroj: Shutterstock.com

Do škol se vrátili žáci. Věřme, že rotační systém bude fungovat. Už teď je jisté, že moc dobře nefunguje testování. V Praze vyšlo z takřka 50 tisíc testů mezi školáky a učiteli pozitivně pouhých dvacet. Že by to bylo tím, že jsme koupili jedny z nejhorších antigenních testů?

V rotování pokračují i ministři. Do čela Ministerstva zdravotnictví nastoupil čtvrtý jezdec covidové Apokalypsy a okamžitě si „získal“ srdce amatérských fotbalistů – jeden den slíbil, že si venku po dlouhých měsících zakope deset hráčů proti deseti, o den později z toho byli dva. Velký triumf brankařů a Fanklubu defenzivního fotbalu. Nakonec přišel „kompromis“ – šest dvojčlenných skupin s desetimetrovými rozestupy. Jenže tak teď hraje fotbal snad jen Sparta.

Další komedie se odehrála při rošádě na Ministerstvu zahraničí. ČSSD ukázala, že je ještě zoufalejší, než to vypadalo. A to je výkon. Do čela si zvolila staronového předsedu v červeném svetru Jana Hamáčka a teď se bude modlit, aby ve volbách přelezla pět procent.

Investigace vpřed

Pro taškařice v ČSSD se pozapomnělo na poznámkový bloček Jaroslava Faltýnka. Poslechněte si podcast Vinohradská 12 s Jankem Kroupu, vedoucím investigativní redakce Seznam Zprávy, který kauzu odstartoval.

Turek. Zdroj: Shutterstock
Turek. Zdroj: Shutterstock

Ke kafi tradiční výběr Finmagu

Chytré čtení na víkend

Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru. 

Čtení na víkend

Další investigativec Janek, tentokrát Rubeš, s kolegou Honzou Mikulkou prohloubil vrásky Jaromíru Soukupovi. Kluci z Prahy ukázali, jak se na TV Barrandov okrádají lidé při nočních televizních soutěžích. Podvod „už“ řeší i mobilní operátoři.

Jankovi každopádně k trefě do černého gratulujeme. O nekonečných bojích s podvodníčky všeho druhu už řadu let píše pravidelné sloupky do tištěného Finmagu. A předloni jsme ho měli i na titulce – obsáhlý rozhovor included.

Na vodě i v kosmu

Z českého bahýnka do světa. Suezským průplavem se sice dá od konce března zase proplout, kontejnerová loď Ever Given, která ho týden špuntovala, si ale vlny oceánu ještě neužívá. Egypťané ji zadržují a po japonském majiteli požadují odškodné ve výši 916 milionů dolarů, tedy zhruba 20 miliard korun.

Cenný exkurz do křehkého systému námořní dopravy přináší na portálu Voxpot.cz bývalý editor našeho sesterského webu Heroine.cz Matouš Hrdina. Jeho článek o narušení globálních dodavatelských řetězců během pandemie jste mohli číst už minulý rok v červnovém vydání našeho časopisu.

Uplynulo 60 let od cesty Jurije Gagarina do kosmu. O prvním člověku ve vesmíru si můžete přečíst na webech BBC Future, Frankfurter Allgemeine Zeitung, iRozhlas.cz nebo ČT24 s řadou dobových záběrů, animací a nákresů.

Virtuální bohatství

Do vesmíru suverénně stoupá i cena bitcoinu. Za jednotku „virtuálního zlata“ dostanete už kolem 1,36 milionu korun. Velký podíl na tom má vstup společnosti Coinbase (provozující největší kryptoměnovou burzu v USA) na burzu Nasdaq. Pronikání bitcoinu a spol. do finančního mainstreamu se věnujeme i v naší pravidelné anketě Očima expertů.

S kryptoměnami je spojený i další fenomén poslední doby – digitální umění NFT neboli non-fungible tokens, tedy cosi jako nezaměnitelné digitální předměty či aktiva. A obchodním artiklem je v této kategorii investic opravdu mnohé. Spoluzakladatel Twitteru, americký podnikatel Jack Dorsey, například prodal svůj první tvít za 2,9 milionu dolaru (zhruba 63 milionů korun). Sina Estavi, šéf technologické firmy Bridge Oracle, který si ho pořídil, věří, že Dorseyho 20 znaků bude mít jednou podobnou hodnotu jako Mona Lisa. Přejeme hodně štěstí.

Obsáhlý text o digitálním umění pro nás napsal Adam Zámečník. Pro ty, kteří chtějí pochopit, o co v téhle branži vlastně jde, takřka povinná četba. Neotřelý pohled na NFT šílenství přináší na svém facebooku výtvarník Roman Týc z Paralelní Polis, který pár svých grafik „zapsal“ na blockchain už před lety.

A protože já za svůj první tvít – ani jakýkoli další – nedostanu ani dolar, půjdu se radši věnovat dalším článkům na web a také posledním korekturám časopisu Finmag. Na příští číslo se můžete těšit už na konci příštího týdne.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. Od roku 2010 pracuje pro největší český finanční portál Peníze.cz, zároveň působí jako šéfredaktor časopisu Finmag. Když zrovna neťuká do klávesnice, čte si detektivky, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.