Až do vesmíru aneb Dávka chytrého čtení (nejen) na víkend

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 18. 4. 2021 | 2 920
newsletter

Fotbal si ještě pořádně nezahrajete. Ministerské posty jsou zase obsazené. A telefonní soutěže na TV Barrandov už snad prokouknul každý. Pořád ale můžete zkusit investice do digitálního umění. Tady máte další dávku chytrého čtení (nejen) na víkend.

Až do vesmíru aneb Dávka chytrého čtení (nejen) na víkend

Zdroj: Shutterstock.com

Do škol se vrátili žáci. Věřme, že rotační systém bude fungovat. Už teď je jisté, že moc dobře nefunguje testování. V Praze vyšlo z takřka 50 tisíc testů mezi školáky a učiteli pozitivně pouhých dvacet. Že by to bylo tím, že jsme koupili jedny z nejhorších antigenních testů?

V rotování pokračují i ministři. Do čela Ministerstva zdravotnictví nastoupil čtvrtý jezdec covidové Apokalypsy a okamžitě si „získal“ srdce amatérských fotbalistů – jeden den slíbil, že si venku po dlouhých měsících zakope deset hráčů proti deseti, o den později z toho byli dva. Velký triumf brankařů a Fanklubu defenzivního fotbalu. Nakonec přišel „kompromis“ – šest dvojčlenných skupin s desetimetrovými rozestupy. Jenže tak teď hraje fotbal snad jen Sparta.

Další komedie se odehrála při rošádě na Ministerstvu zahraničí. ČSSD ukázala, že je ještě zoufalejší, než to vypadalo. A to je výkon. Do čela si zvolila staronového předsedu v červeném svetru Jana Hamáčka a teď se bude modlit, aby ve volbách přelezla pět procent.

Investigace vpřed

Pro taškařice v ČSSD se pozapomnělo na poznámkový bloček Jaroslava Faltýnka. Poslechněte si podcast Vinohradská 12 s Jankem Kroupu, vedoucím investigativní redakce Seznam Zprávy, který kauzu odstartoval.

Turek. Zdroj: Shutterstock
Turek. Zdroj: Shutterstock

Ke kafi tradiční výběr Finmagu

Chytré čtení na víkend

Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru. 

Čtení na víkend

Další investigativec Janek, tentokrát Rubeš, s kolegou Honzou Mikulkou prohloubil vrásky Jaromíru Soukupovi. Kluci z Prahy ukázali, jak se na TV Barrandov okrádají lidé při nočních televizních soutěžích. Podvod „už“ řeší i mobilní operátoři.

Jankovi každopádně k trefě do černého gratulujeme. O nekonečných bojích s podvodníčky všeho druhu už řadu let píše pravidelné sloupky do tištěného Finmagu. A předloni jsme ho měli i na titulce – obsáhlý rozhovor included.

Na vodě i v kosmu

Z českého bahýnka do světa. Suezským průplavem se sice dá od konce března zase proplout, kontejnerová loď Ever Given, která ho týden špuntovala, si ale vlny oceánu ještě neužívá. Egypťané ji zadržují a po japonském majiteli požadují odškodné ve výši 916 milionů dolarů, tedy zhruba 20 miliard korun.

Cenný exkurz do křehkého systému námořní dopravy přináší na portálu Voxpot.cz bývalý editor našeho sesterského webu Heroine.cz Matouš Hrdina. Jeho článek o narušení globálních dodavatelských řetězců během pandemie jste mohli číst už minulý rok v červnovém vydání našeho časopisu.

Uplynulo 60 let od cesty Jurije Gagarina do kosmu. O prvním člověku ve vesmíru si můžete přečíst na webech BBC Future, Frankfurter Allgemeine Zeitung, iRozhlas.cz nebo ČT24 s řadou dobových záběrů, animací a nákresů.

Virtuální bohatství

Do vesmíru suverénně stoupá i cena bitcoinu. Za jednotku „virtuálního zlata“ dostanete už kolem 1,36 milionu korun. Velký podíl na tom má vstup společnosti Coinbase (provozující největší kryptoměnovou burzu v USA) na burzu Nasdaq. Pronikání bitcoinu a spol. do finančního mainstreamu se věnujeme i v naší pravidelné anketě Očima expertů.

S kryptoměnami je spojený i další fenomén poslední doby – digitální umění NFT neboli non-fungible tokens, tedy cosi jako nezaměnitelné digitální předměty či aktiva. A obchodním artiklem je v této kategorii investic opravdu mnohé. Spoluzakladatel Twitteru, americký podnikatel Jack Dorsey, například prodal svůj první tvít za 2,9 milionu dolaru (zhruba 63 milionů korun). Sina Estavi, šéf technologické firmy Bridge Oracle, který si ho pořídil, věří, že Dorseyho 20 znaků bude mít jednou podobnou hodnotu jako Mona Lisa. Přejeme hodně štěstí.

Obsáhlý text o digitálním umění pro nás napsal Adam Zámečník. Pro ty, kteří chtějí pochopit, o co v téhle branži vlastně jde, takřka povinná četba. Neotřelý pohled na NFT šílenství přináší na svém facebooku výtvarník Roman Týc z Paralelní Polis, který pár svých grafik „zapsal“ na blockchain už před lety.

A protože já za svůj první tvít – ani jakýkoli další – nedostanu ani dolar, půjdu se radši věnovat dalším článkům na web a také posledním korekturám časopisu Finmag. Na příští číslo se můžete těšit už na konci příštího týdne.

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. V roce 2010 začal psát pro finanční portál Peníze.cz, v roce 2015 se stal šéfredaktorem časopisu Finmag a od roku 2021 šéfuje i webu Finmag.cz. V listopadu 2021 převzal vedení projektu Football Club. Když zrovna neťuká do klávesnice, běhá s dětmi po lese, poslouchá audioknihy, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.