Varianty, mutace, sekvenace, vakcinace… A jedna skvělá na závěr

Michal Hron
Michal Hron | 11. 4. 2021 | 4 103
newsletter

Taky si myslíte, že big data zachrání svět? Pandemie koronaviru ukazuje opak. A že podcast je skvělá věc? Asi záleží na pohledu. Ostatně ve světě, kde se právě mění léty zažitá pracovní paradigmata, je vlastně vše relativní. Přinášíme další nálož chytrého čtení (ne)jen na víkend.

Varianty, mutace, sekvenace, vakcinace… A jedna skvělá na závěr

Zdroj: Shutterstock.com

Data, data, data. Nejenže se nad jejich vlivem zamýšlí ve svém pravidelném komentáři na Finmag.cz filozof Petr Fischer, ale opírá se o ně celá řada kroků, které činíme. Jenže – jak ukazuje i tenhle poměrně nedávný text Františka Kalendy o situaci v Chile v porovnání s aktuální situací – během koronaviru síla big dat neplatí. Ba možná naopak...

A zase koronáč. Varianty, mutace, sekvenace, vakcinace… Změtí aktuálně populárních slov, které jsem vytáhl i do titulku, avizuju zajímavé povídaní s datovým (!) žurnalistou Janem Bočkem v tomhle zajímavém podcastu Českého rozhlasu. IMHO Vinohradská 12 obecně stojí za pozornost. Třeba i tohle povídání o situaci v Barmě, jejíž radikální vývoj pro Finmag.cz velmi čtivě předpověděl už na začátku března náš stálý spolupracovník Marek Hudema.

Za pozornost určitě stojí i další Redneck neboli podcast od Matěje Schneidera, který občas pustí chlup i na Finmag.cz. Tentokrát na téma filibuster. Babiš by to označil za tlachání, my normální nejspíš za obyčejné obstrukce, jaké jsme ostatně ikskrát viděli i u nás. Zcela legitimní politický nástroj.

Turek. Zdroj: Shutterstock
Turek. Zdroj: Shutterstock

Ke kafi vypečený výběr Finmagu

Chytré čtení na víkend

Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru. 

Čtení na víkend

À propos, když už jsme u těch podcastů. Taky vám furt není jasný, kde se ta jejich popularita bere? Pídil jsem se, studoval a světe div se: prý jsme moc zaměstnaní, tak se zaměstnáme ještě víc! Chceš přidat? Tak přidej! A marketéři mají další účinný nosič reklamy.

Že v tom ale já nevidím logiku, neznamená, že by podcast byl špatný. Vlastně ho mají i holky na sesterské Heroině a dost pravděpodobně přijde chvíle, kdy se s podcastem ozve Finmag. Pokrok nezastavíš…

Stejně jako berňák. Tohle se, myslím, bude hodit všem.

Pojďme krátce mrknout taky za hranice. Tohle zaujalo: O vděčnosti za práci, respektive spíš tlaku na vděčnost za práci. Další kus z tradičně skvělých speciálů BBC. A fakt jako budou ty olympijské hry? Budou a tenhle text NY Times to rozebírá na pikočástice.

A kdyby vás to snad minulo, Forbes aktualizoval svůj žebříček miliardářů. Když se podíváme na Česko, zjistíme minimálně tři zajímavé věci:

1. vyškrtnout Petra Kellnera z té změti provázaných dat nestihli, žebříček uzavřeli těsně před tragickou událostí 27. března, a na 110. místě u částky 17,5 miliardy dolarů (špetek přes 380 miliard Kč) tak svítí jen poznámka o tragické smrti nejbohatšího Čecha

2. jestli se nestane nic třeskutého, nejbohatším Čechem se v žebříčku příští rok stane Karel Komárek (KKCG, v žebříčku veden pod Švýcarskem, kde má svá aktiva) s majetkem 5,5 miliardy dolarů (asi 120 miliard Kč)

3. v žebříčku je rekordní počet Čechů, celkem devět. Nově do něj vstoupil zakladatel Avastu Eduard Kučera s majetkem 1,1 miliardy dolarů (asi 24 miliard Kč)

No a jestli snad tohle nemáte za pozitivní, tak tady ta slibovaná: Země je zachráněna, asteroid Apofis ji mine! Tak si to nepokazme jejím drancováním...

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel do Finmagu z týdeníku Euro, předtím vedl sdruženou domácí redakci Hospodářských novin, Aktuálně.cz a iHNed.cz a působil jako editor zpravodajství na portálech iDnes.cz a Novinky.cz.