Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Vakcíny nenakupuj lacino a duši neprodávej ani za milion

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 28. 3. 2021 | 2 390
newsletter

Konflikty s matkou, vymírání v pozdním devonu a opotřebovaní stárnoucí intelektuálové. Jestli se vám o zábavu nepostaral víkend sám, tady máte další dávku chytrého čtení.

Vakcíny nenakupuj lacino a duši neprodávej ani za milion

Zdroj: Shutterstock.com

Dva mimořádné texty o pandemii, level „přečíst, i když vás o tom už otravuje číst“: Daniel Prokop nabízí solidně vyfutrované odpovědi na otázku, proč V4 prohrává s covidem a Petra Dvořáková vás vezme na procházku po měsíční mentální krajině vyhořelých zdravotníků.

A jako zákusek „memetická analýza krize v Česku v únoru 2021 postavená na matici z psychologizujících pojmů definovaných 4chanem a Fortnitem“ od Jakuba Jetmara.

Děti revoluce politicky dospěly. Pozdě, ale přece, píšou Klára Votavová a Jonáš Syrovátka. Nebudeme se tvářit, že to je všechnyobjímající generační manifest, ale v popsaných názorových (a hodnotových?) posunech jsem poznal sebe i část svého okolí.

Byla pro mě radost a čest editovat texty Petera Bednára o urbanismu a politice bydlení, protože bagrovaly jedno klišé za druhým. Peter teď longready z Finmagu načítá jako podcast. Začněte třeba dílem Vítejte v Developerově.

Radar
Shutterstock

Máme na radaru

Chytré čtení (nejen) na víkend

Monitorujeme web. Třídíme zrno od plev. Blbosti zahazujeme. A výběr toho nejlepšího, co se za týden podaří zachytit, můžete mít každý pátek v mailboxu. Objednejte si pravidelný páteční výběr z toho, co se objevilo na radaru redakce Finmag.cz.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

A ještě připomínám, že je stále otevřená Digitální knihovna, stačí vám platná kartička z některé z napojených knihoven a archivy jsou vaše. Zmiňuji to i v souvislosti s tipy pro amatérské genealogy, které jsem tu sdílel minulý měsíc: téměř jistě ve starých novinách a spolkových věstnících najdete o svých příbuzných něco, co jste o nich nevěděli. Například můj děda napsal článek Proti malomyslnosti a kapitulantství and I think that’s beautiful.

Anglicky

Rozdělená společnost – téma staré jako Erik Tabery sám, leč konečně nahlédnuté z čerstvých úhlů: Scott Alexander (vítej zpátky, veselý chlapíku!) popisuje pasti názorové uzavřenosti pomocí bayesiánského přístupu a Eve Fairbansková sepsala přímo autofikci mimo jiné o hašteření s vlastní matkou.

Ještě z racionalistického dvorečku: proč neprodávat duši, i když na ni nevěříte.

Rodičovský koutek: jeden kluk sepsal, co udělali jeho rodiče dobře, a jako rodiči mi to přijde užitečné.

Úplně poprvé tu sdílím Paula Krugmana – a taky s ním úplně poprvé zcela souhlasím: vakcíny, bytostně evropské neštěstí.

Zásadní otázka: proč veřejně vystupující intelektuálové tak často tak blbě stárnou? Dobrá zpráva: není to úděl vytesaný do kamene!

K tanci a poslechu: In Our Time (BBC) o vymírání v pozdním devonu. Na podcast extrémně informačně hutné, teorie o fatální roli supernovy podivuhodná.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.