Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Boyd vás provázej

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 1. 3. 2021 | 2 265
newsletter

Tato jednoduchá myšlenka podivínského pilota vám pomůže i dole na zemi. Dávka chytrého čtení nejen na víkend.

Boyd vás provázej

Zdroj: Shutterstock.com

Výběru toho nejchytřejšího a nejobjevnějšího čtení z českého i zahraničního internetu se opět dočkáte příští pátek, už od mých kolegů, se kterými jsem Finmag roky dělal a kteří mě po tu dobu zásobovali super tipy, takže se můžete těšit – já se těším s vámi. Z finmagových newsletterů nemizím, o svoje doporučení se tu podělím jednou za měsíc. Tento přece jen předělový newsletter bych rád věnoval lehce nadčasovějšímu sdělení.

Kdybych měl ze svojí dekády s Finmagem vypíchnout jednu objevenou myšlenku, kterou zná málo lidí a která jim přitom může být ohromně užitečná, bude to OODA loop nebo též Boydova smyčka. Takticko-strategický rámec vojenského pilota a později konzultanta Pentagonu Johna Boyda rozděluje prakticky libovolnou činnost do čtyř fází: 1. pozoruj (observe), 2. zorientuj se (orient), 3. rozhodni se (decide), 4. jednej (act).

Pojmenování „smyčka“ naznačuje, že jde o to tohle kolečko opakovat bez narušení stále dokola, proces ale nemusí být nutně lineární – například aspoň po očku pozorovat terén je nutné neustále.

Skvěle, leč anglicky o smyčce píšou Brett a Kate McKayovi a nějaké další detaily doplňuje Alastair Luft.

Pár důvodů, proč mi Boydova smyčka přijde tak užitečná:

  • Dá se jí vysvětlit například to, proč se Andreji Babišovi nebo Miloši Zemanovi daří bombit oponenty – část publicistů a aktivistů tu několik let v podstatě jenom reaguje, nedostane se smyčkou k vlastnímu, nevyprovokovanému jednání. Na opačném pólu se to samé povedlo Gretě Thunbergové nebo hnutí Black Lives Matter.

  • Můžete ji přenést i do osobního života: když se se svou partnerkou nebo partnerem bavíte o budoucnosti, slibujete si od toho rozhovoru pozorování a zorientování, nebo rozhodnutí? Kdo si to vyjasní dopředu, případně se s rozdílnými potřebami a fázemi vypořádá jinak, předejde mrzení. I na rýpavou otázku „Proč tady sedíš a nic neděláš?“ dává často smysluplnou odpověď právě OODA loop.

  • Pokud nesnášíte telefonování, možná ho nesnášíte proto, že vám volající narušuje aktuální smyčku, a zatímco sám už často bývá o věci rozhodnut a chce přistoupit k akci, vy se nejdříve musíte rychle zorientovat, navíc v tempu, které si neurčujete.

  • Rytmus a tempo můžou být důležitější než rychlost. Prakticky: osobní či pracovní krizi někdy nevyřeší další rozhodnutí a další činy, ale naopak reset a návrat na začátek.

  • Čím víc různých pomůcek pro zorientování se máte, tím líp! Pokud si všechno kolem sebe dovedete vysvětlit jedinou teorií, ať už je to spiknutí rozmazlených neomarxistů, nebo hamižnost kapitalistů, jste ztraceni, bez ohledu na to, jestli ta teorie nemůže být tu a tam vhodná. Chcete si vybavit co nejužitečnější baťůžek pro orientaci ve světě i v mezilidských vztazích? Čtěte beletrii z různých dob a různých částí světa (artové filmy a quality TV taky fajn, ale jen beletrie vám dává příležitost myslet hlavou někoho jiného). Sledujte nové objevy přírodních i společenských věd. Najděte si terapeuta, i když máte pocit, že to nepotřebujete. Zkuste si vštípit nějaké základy statistiky a naučit se rozeznat, jak se jejím prostřednictvím manipuluje. Bavte se s osmdesátníky a s předškoláky. Pořád se ptejte, klidně i hloupě.

Že je Finmag výbornou rukovětí těch, kteří se snaží zorientovat, o tom vás tenhle týden přesvědčí třeba Jakub Jetmar a longread o incelech.

Moje další dobrodružství můžete sledovat na mém twitteru.

Pevné zdraví, brzké očkování a brzy na slyšenou. Boyd vás provázej!

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.