Imigranti, mileniálové a Velký Gatsby

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 25. 1. 2021 | 2 981
newsletter

Make the twenties roaring again.

Imigranti, mileniálové a Velký Gatsby

Zdroj: Shutterstock.com

Honza Kašpárek píše o dlouhodobých následcích covidu. Petr Pospíchal dále na DR navrhuje vyhlásit den obětí pandemie.

Dotřetice od Patočků: Fatima Rahimi vzpomíná na dětství v azylovém táboře a vysvětluje, k čemu by bývali dobří interkulturní pracovníci. Zřízení téhle funkce brněnským magistrátem před třemi lety vyvolalo v očekávatelných kruzích očekávatelnou paniku, přitom má patrně opačný účinek, než jaký odhadují kritici: pomáhá cizincům začlenit se, například tím, že děti budou chodit do školy, ne s rodiči po úřadech tlumočit.

Jan Kulveit přináší různé špatné zprávy, jednak o long covidu, jednak o nových mutacích. Průzračné: „Hardware, na kterém ten výpočet běží, jsou pochopitelně nakažení lidé. Průšvih je, že těch za poslední řadu měsíců bylo hodně. Velký počet nakažených proto nemá jen ten přímý špatný důsledek, že je více lidí nemocných, a více lidí zemře, ale i nepřímý špatný důsledek, že virus má více pokusů uhodnout hesla. Podle preprintů a už i recenzovaných článků se zdá, že SARS-CoV-2 se několik takových hesel uhodnout podařilo, některé asi dokonce opakovaně. Není důvod si myslet, že nepřijdou další.“

Doba je tak zlá, že musím jako hlas rozumu linkovat Stárnoucí mileniálydíl o cancel culture je to nejstřízlivější, co jsem k hashtagům #Ludwig #Kukal #Tožička slyšel.

Anglicky

Kyle Chayka o vyhledávání nudy a poptávání prázdnoty.

Ještě jednou NYT: jak se vedení Twitteru rozhodovalo, co s Trumpem.

Se zpožděním jsem si užil rozhovor Spiegelu s Özlem Türeciovou and Uğurem Şahinem, zakladateli BioNTech. Zdaleka nejen o covidu.

A mimochodem, jen co vypršela práva k Velkému Gatsbymu, tvůrci Planet Money ho načetli jako čtyřapůlhodinový speciál podcastu. A jako na zavolanou se ke klasice vrací i pořad In Our Time BBC.

Dezinformace, koronavirus

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.