Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Imigranti, mileniálové a Velký Gatsby

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 25. 1. 2021 | 2 726
newsletter

Make the twenties roaring again.

Imigranti, mileniálové a Velký Gatsby

Zdroj: Shutterstock.com

Honza Kašpárek píše o dlouhodobých následcích covidu. Petr Pospíchal dále na DR navrhuje vyhlásit den obětí pandemie.

Dotřetice od Patočků: Fatima Rahimi vzpomíná na dětství v azylovém táboře a vysvětluje, k čemu by bývali dobří interkulturní pracovníci. Zřízení téhle funkce brněnským magistrátem před třemi lety vyvolalo v očekávatelných kruzích očekávatelnou paniku, přitom má patrně opačný účinek, než jaký odhadují kritici: pomáhá cizincům začlenit se, například tím, že děti budou chodit do školy, ne s rodiči po úřadech tlumočit.

Jan Kulveit přináší různé špatné zprávy, jednak o long covidu, jednak o nových mutacích. Průzračné: „Hardware, na kterém ten výpočet běží, jsou pochopitelně nakažení lidé. Průšvih je, že těch za poslední řadu měsíců bylo hodně. Velký počet nakažených proto nemá jen ten přímý špatný důsledek, že je více lidí nemocných, a více lidí zemře, ale i nepřímý špatný důsledek, že virus má více pokusů uhodnout hesla. Podle preprintů a už i recenzovaných článků se zdá, že SARS-CoV-2 se několik takových hesel uhodnout podařilo, některé asi dokonce opakovaně. Není důvod si myslet, že nepřijdou další.“

Doba je tak zlá, že musím jako hlas rozumu linkovat Stárnoucí mileniálydíl o cancel culture je to nejstřízlivější, co jsem k hashtagům #Ludwig #Kukal #Tožička slyšel.

Anglicky

Kyle Chayka o vyhledávání nudy a poptávání prázdnoty.

Ještě jednou NYT: jak se vedení Twitteru rozhodovalo, co s Trumpem.

Se zpožděním jsem si užil rozhovor Spiegelu s Özlem Türeciovou and Uğurem Şahinem, zakladateli BioNTech. Zdaleka nejen o covidu.

A mimochodem, jen co vypršela práva k Velkému Gatsbymu, tvůrci Planet Money ho načetli jako čtyřapůlhodinový speciál podcastu. A jako na zavolanou se ke klasice vrací i pořad In Our Time BBC.

Dezinformace, koronavirus

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.