Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Imigranti, mileniálové a Velký Gatsby

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 25. 1. 2021 | 1 722
newsletter

Make the twenties roaring again.

Imigranti, mileniálové a Velký Gatsby

Zdroj: Shutterstock.com

Honza Kašpárek píše o dlouhodobých následcích covidu. Petr Pospíchal dále na DR navrhuje vyhlásit den obětí pandemie.

Dotřetice od Patočků: Fatima Rahimi vzpomíná na dětství v azylovém táboře a vysvětluje, k čemu by bývali dobří interkulturní pracovníci. Zřízení téhle funkce brněnským magistrátem před třemi lety vyvolalo v očekávatelných kruzích očekávatelnou paniku, přitom má patrně opačný účinek, než jaký odhadují kritici: pomáhá cizincům začlenit se, například tím, že děti budou chodit do školy, ne s rodiči po úřadech tlumočit.

Jan Kulveit přináší různé špatné zprávy, jednak o long covidu, jednak o nových mutacích. Průzračné: „Hardware, na kterém ten výpočet běží, jsou pochopitelně nakažení lidé. Průšvih je, že těch za poslední řadu měsíců bylo hodně. Velký počet nakažených proto nemá jen ten přímý špatný důsledek, že je více lidí nemocných, a více lidí zemře, ale i nepřímý špatný důsledek, že virus má více pokusů uhodnout hesla. Podle preprintů a už i recenzovaných článků se zdá, že SARS-CoV-2 se několik takových hesel uhodnout podařilo, některé asi dokonce opakovaně. Není důvod si myslet, že nepřijdou další.“

Doba je tak zlá, že musím jako hlas rozumu linkovat Stárnoucí mileniálydíl o cancel culture je to nejstřízlivější, co jsem k hashtagům #Ludwig #Kukal #Tožička slyšel.

Anglicky

Kyle Chayka o vyhledávání nudy a poptávání prázdnoty.

Ještě jednou NYT: jak se vedení Twitteru rozhodovalo, co s Trumpem.

Se zpožděním jsem si užil rozhovor Spiegelu s Özlem Türeciovou and Uğurem Şahinem, zakladateli BioNTech. Zdaleka nejen o covidu.

A mimochodem, jen co vypršela práva k Velkému Gatsbymu, tvůrci Planet Money ho načetli jako čtyřapůlhodinový speciál podcastu. A jako na zavolanou se ke klasice vrací i pořad In Our Time BBC.

Dezinformace, koronavirus

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.