Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Další těžké měsíce jinak báječné dekády

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 11. 1. 2021 | 2 066
newsletter

Přichází nakažlivější covid, ale taky levnější energie a lety do vesmíru. Dále ke čtení: zapomenutá revoluce v klubovém fotbale a dějiny umírání v Česku.

Další těžké měsíce jinak báječné dekády

Zdroj: Shutterstock.com

Pardon za selfpromo, ale přijde mi to důležité: česká očkovací strategie nabízí víc a víc cestiček k vakcíně pro ty, kteří ji zase tolik nepotřebují

Datový tým Rozhlasu připravil monstrčlánek o proměnách toho, jak moc a na co se v českých zemích umíralo. Důležité doplnění: drtivá většina nadúmrtí při pandemii covidu je přímo způsobená nediagnostikovaným covidem, nejde o sebevraždy ani odloženou péči, jak spekuluje článek.

„Zažil jsi někdy situaci, že někoho zkoušíš přesvědčit a ten člověk ti po půl hodině řekne: Tak jo, uznávám, že jsem se mýlil, měním názor?“ V rozhovoru Jakuba Jetmara s Ondrášem Přibylou z Fakt o klimatu se střídá, kdo se koho ptá, a to já rád: první díl, druhý díl.

Kouzlem Vánoc či kouzlem pandemie, se shodnu s Michalem Půrem.

Umřel dokumentarista Karel Vachek. Vzpomíná na něj Zbyněk Vlasák. Před pěti lety s ním taky vedl rozhovor, který mi v hlavě zůstal dodnes.

A ještě Salon: už před Vánoci tam vyšel pěkný text o tom, jak evropská unifikace obrátila klubový fotbal vzhůru nohama.

Anglicky

Tyler Cowen o důsledcích nových nakažlivějších mutací koronaviru. Nejhorší je možná ještě před námi – a taky před zeměmi, kterým se zatím daří držet pandemii na uzdě.

Něco optimističtějšího: Eli Dourado očekává v nové dekádě fantastické technologické průlomy.

Siobhan Robertsová o padesát let staré programátorské hříčce, která dodnes ukazuje, jak z jednoduchých pravidel vyrůstá komplexita.

Dva fajn podcasty: Cowen se ptá bývalého šéfa CIA na UFO a atentát na JFK, teolog John Milbank přednáší o postliberalismu.

Dezinformace, koronavirus

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.