Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Další těžké měsíce jinak báječné dekády

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 11. 1. 2021 | 2 922
newsletter

Přichází nakažlivější covid, ale taky levnější energie a lety do vesmíru. Dále ke čtení: zapomenutá revoluce v klubovém fotbale a dějiny umírání v Česku.

Další těžké měsíce jinak báječné dekády

Zdroj: Shutterstock.com

Pardon za selfpromo, ale přijde mi to důležité: česká očkovací strategie nabízí víc a víc cestiček k vakcíně pro ty, kteří ji zase tolik nepotřebují

Datový tým Rozhlasu připravil monstrčlánek o proměnách toho, jak moc a na co se v českých zemích umíralo. Důležité doplnění: drtivá většina nadúmrtí při pandemii covidu je přímo způsobená nediagnostikovaným covidem, nejde o sebevraždy ani odloženou péči, jak spekuluje článek.

„Zažil jsi někdy situaci, že někoho zkoušíš přesvědčit a ten člověk ti po půl hodině řekne: Tak jo, uznávám, že jsem se mýlil, měním názor?“ V rozhovoru Jakuba Jetmara s Ondrášem Přibylou z Fakt o klimatu se střídá, kdo se koho ptá, a to já rád: první díl, druhý díl.

Kouzlem Vánoc či kouzlem pandemie, se shodnu s Michalem Půrem.

Umřel dokumentarista Karel Vachek. Vzpomíná na něj Zbyněk Vlasák. Před pěti lety s ním taky vedl rozhovor, který mi v hlavě zůstal dodnes.

A ještě Salon: už před Vánoci tam vyšel pěkný text o tom, jak evropská unifikace obrátila klubový fotbal vzhůru nohama.

Anglicky

Tyler Cowen o důsledcích nových nakažlivějších mutací koronaviru. Nejhorší je možná ještě před námi – a taky před zeměmi, kterým se zatím daří držet pandemii na uzdě.

Něco optimističtějšího: Eli Dourado očekává v nové dekádě fantastické technologické průlomy.

Siobhan Robertsová o padesát let staré programátorské hříčce, která dodnes ukazuje, jak z jednoduchých pravidel vyrůstá komplexita.

Dva fajn podcasty: Cowen se ptá bývalého šéfa CIA na UFO a atentát na JFK, teolog John Milbank přednáší o postliberalismu.

Dezinformace, koronavirus

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.