Pavel Kasík dal dohromady pěkný přehled toho, co jsme se o chování koronaviru a rizikovosti různých situací dozvěděli v posledních měsících. „Nově americká CDC doporučuje sčítat všechny expozice za posledních 24 hodin. Virové částečky se totiž mohou na sliznicích kumulovat a tři desetiminutové pobyty v infekčním prostředí, byť s několikahodinovou mezerou, tak mohou být i riskantnější než jeden 15minutový.“
Lence Vrtiškové Nejezchlebové z Deníku N vychází na Universitas série rozhovorů s českými vědci čerpajícími granty Evropské výzkumné rady. Vybírám tři: behaviorální ekonom Filip Matějka analyzuje mentální účetnictví, bioložka Kateřina Sam zažívá dobrodružství jak z mayovky a Michal Frankl zkoumá dějiny uprchlictví ve střední Evropě 20. století.
„Zatímco v roce 1989 průměrný dospělý Čech zkonzumoval 10,4 litru čistého alkoholu, o dvacet let později to bylo již 12,1 a nárůst i nadále pokračoval až na současných 14,4 litru.“ Karolína Dobiášová a Helena Hnilicová ve svém chmurném článku nevypichují, že jde o dotazníková data, nikoliv statistiky prodejů deformované příbytkem a úbytkem turistů, tak to vypíchnu já.
Před čtyřiceti lety bylo na hranicích s Polskem 17 tisíc československých vojáků připravených k invazi. Když jsem o tom těsně před maturitou slyšel poprvé, od němčinářky, jejíž manžel byl tehdy jedním z nich, přišlo mi to neuvěřitelný, a vlastně pořád přijde.
Ještě dvě kontrariánské noticky, dobré postřehy v obou: Jan Kulveit brání jádro kritizovaného zákona o hygienické službě, Radomír Kokeš by nerad viděl souběžnou distribuci filmů v kinech a na streamovacích platformách.
Anglicky
New York Times rekapitulují letošní závod k vakcíně pěkně zeširoka. David Wallace-Wells se zaměřuje na Modernu, která svoji látku vyvinula za dva dny.
NYT dále rozebírají téma, o kterém jsem zahlídl pár neinformovaných flejmů: můžou očkovaní covid stále šířit? Zatímco tahle otázka bude mít odpověď brzy, přesnou cestu SARS-CoV-2 od zvířat k lidem už možná neidentifikujeme.
Podcast Radiolab připomíná dílo Maurice Hillemana, který vyvinul přes 40 vakcín.
V šestačtyřiceti zemřel Tony Hsieh, zakladatel Zappos a autor knihy Štěstí doručeno. Podle nekrologu ve Forbesu jemu samotnému štěstí doručeno nebylo.
Finmag na léto
„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.
FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem
MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka