Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Kohoutí zápasy, holení jaka a ayahuasca

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 30. 11. 2020 | 6 219

Ač to z titulku nevypadá, tenhle výběr je samá práce: jak se co dělá v digitálních médiích, proč vás některé činnosti vyčerpávají, zatímco jiné nabíjejí, a jak velká fuška je uřídit formuli?

Kohoutí zápasy, holení jaka a ayahuasca

Zdroj: Shutterstock.com

Náš speciál věnovaný covidu a dezinformacím pokračoval mmj. rozhovorem Ondřeje Sliše s Josefem Šlerkou a povídáním Zuzany Válkové s korpusovým lingvistou Václavem Cvrčkem: první díl, druhý díl.

Dezinformace, koronavirus

S Apolenou a Pavlem sice nesouhlasím ve všem, nicméně velmi podobný komentář o Česku jako státu v rozkladu jsem měl rozpracovaný taky, takže díky za ušetřenou práci.

Podcast Píárko dává nahlédnout do práce různých lidí, kteří se motají kolem médií – obvykle jsou až překvapivě sdílní.

Kulturolog Martin Soukup o hrách a lidech. „[K]ohoutí zápasy umožňovaly Balijcům spatřit sebe samé, své vlastní společenské uspořádání i mužnost manifestující se v krvi a peří kohoutů nasazených do zápasů. Je to prý podobné, jako když jdeme na Shakespearovu hru Macbeth: nechodíme se poučit o dějinách Skotska, ale pocítit, jaké to je, získat království a současně ztratit svou duši.“

V Liberatuře vybíral nejlepší letošní knihy i Jakub Jetmar, poznamenal jsem si jich při poslechu hned několik. A ve Vyšehradu vycházejí eseje Michela Houllebecqua, podle ukázky to vypadá slibně.

Anglicky

Venkatesh Rao o práci, která duši vyčerpává, a o práci, která ji sytí. Volně související: víte, co to znamená holení jaka? Nejspíš to občas v zaměstnání zažíváte, a teď už pro to máte jméno.

Pěkný díl podcastu Planet Money o patentování genů.

Kolonizace ayahuascové zkušenosti.

Třemi závody během tří víkendů skončí letošní sezona MS F1: 29. listopadu v Bahrajnu na klasickém okruhu, 6. prosince tamtéž na rychlém oválu, 13. prosince v Abú Zabí. Pěkná příležitost vytáhnout starší objevy k tématu. Jsou závodníci opravdoví sportovci? Ano, jsou: zkuste si třeba někdy rozlousknout ořech hlavou o rameno. Udržela by její přítlačná síla formuli na stropě tunelu? Ano, byť by se ve voze muselo upravit pár součástek. A vizualizace v osmibitové grafice vám mimojiné napoví, jak zábavné závody se i v téhle sezóně jely.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.