Kohoutí zápasy, holení jaka a ayahuasca

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 30. 11. 2020 | 7 259

Ač to z titulku nevypadá, tenhle výběr je samá práce: jak se co dělá v digitálních médiích, proč vás některé činnosti vyčerpávají, zatímco jiné nabíjejí, a jak velká fuška je uřídit formuli?

Kohoutí zápasy, holení jaka a ayahuasca

Zdroj: Shutterstock.com

Náš speciál věnovaný covidu a dezinformacím pokračoval mmj. rozhovorem Ondřeje Sliše s Josefem Šlerkou a povídáním Zuzany Válkové s korpusovým lingvistou Václavem Cvrčkem: první díl, druhý díl.

Dezinformace, koronavirus

S Apolenou a Pavlem sice nesouhlasím ve všem, nicméně velmi podobný komentář o Česku jako státu v rozkladu jsem měl rozpracovaný taky, takže díky za ušetřenou práci.

Podcast Píárko dává nahlédnout do práce různých lidí, kteří se motají kolem médií – obvykle jsou až překvapivě sdílní.

Kulturolog Martin Soukup o hrách a lidech. „[K]ohoutí zápasy umožňovaly Balijcům spatřit sebe samé, své vlastní společenské uspořádání i mužnost manifestující se v krvi a peří kohoutů nasazených do zápasů. Je to prý podobné, jako když jdeme na Shakespearovu hru Macbeth: nechodíme se poučit o dějinách Skotska, ale pocítit, jaké to je, získat království a současně ztratit svou duši.“

V Liberatuře vybíral nejlepší letošní knihy i Jakub Jetmar, poznamenal jsem si jich při poslechu hned několik. A ve Vyšehradu vycházejí eseje Michela Houllebecqua, podle ukázky to vypadá slibně.

Anglicky

Venkatesh Rao o práci, která duši vyčerpává, a o práci, která ji sytí. Volně související: víte, co to znamená holení jaka? Nejspíš to občas v zaměstnání zažíváte, a teď už pro to máte jméno.

Pěkný díl podcastu Planet Money o patentování genů.

Kolonizace ayahuascové zkušenosti.

Třemi závody během tří víkendů skončí letošní sezona MS F1: 29. listopadu v Bahrajnu na klasickém okruhu, 6. prosince tamtéž na rychlém oválu, 13. prosince v Abú Zabí. Pěkná příležitost vytáhnout starší objevy k tématu. Jsou závodníci opravdoví sportovci? Ano, jsou: zkuste si třeba někdy rozlousknout ořech hlavou o rameno. Udržela by její přítlačná síla formuli na stropě tunelu? Ano, byť by se ve voze muselo upravit pár součástek. A vizualizace v osmibitové grafice vám mimojiné napoví, jak zábavné závody se i v téhle sezóně jely.

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.