Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

A až se promoříme, dáme si to znovu

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 2. 11. 2020 | 4 083
newsletter

Z Brazílie přicházejí první důkazy, že se virus nezastaví ani po průchodu dvěma třetinami populace. Z Londýna užitečné poznatky k syndromu vyhoření a z Prahy fajn podcast o psaní.

A až se promoříme, dáme si to znovu

Zdroj: Shutterstock.com

Další skvělá práce Rozhlasu: Vše, co víme o koronaviru.

Alena Zemančíková o polském protipotratovém rozsudku i o jazykových posunech souvisejících s těhotenstvím: „Podobně z obecného slovníku zmizelo spojení musí se vdávat/ženit: to už dnes nikdo nemusí, aby společensky obstál. Za mého mládí bylo to sousloví úplně běžné. Upřímně řečeno, už ani tak často neslýchám eufemismus je v jiném stavu, slovo těhotná, které bylo dlouho téměř tabu snad pro svou fyziologičnost, se stalo bezpříznakovým. Dokonce se mi zdá, že v nových filmech, odehrávajících se v minulosti, by se ty eufemismy v rámci věrnosti reáliím používat měly, a scénáristé už to neznají.“

Na Alarmu přeložili jeden z posledních rozhovorů s antropologem Davidem Graeberem. Dohádal bych se už kvůli tomu titulku a pak kvůli spoustě odpovědí – ale nepsal jsem tu snad v září, že Graeber byl jedním z nejlepších partnerů na tyhle tiché hádky při čtení?

Karel Veselý a Miloš Hroch vydali knihu Všechny kočky jsou šedé o „hudbě úzkosti“. Ondřej Trhoň píše, že je prima, a já někde v půlce čtení potvrzuju.

Po prvních dvou dílech vřele doporučuju podcast Horror Vacui, ve kterém autoři beletrie i publicistiky vyprávějí o svém řemesle. Vlastně si nepamatuju lepší podcast o psaní. A to jsem jich zkoušel poslouchat dost.

U.S.A.! U.S.A.! František Kalenda na Finmagu představuje latinos jako historicky poprvé největší voličskou menšinu, Matěj Schneider popisuje, jak z politického mainstreamu mizí shovívavost k monopolům.

Anglicky

Nature pochybuje o skupinové imunitě proti coviduScience varuje před dobrou včasnou vakcínou jako nepřítelem výborné pozdější vakcíny.

Je klíčem k překonání vyhoření znovuzískání kontroly nad vlastním životem?

Venkatesh Rao o měnících se časech: jeden článekdruhý článek. „You’ll either help invent the future, or retreat with the declining age and turn into a producer of nostalgia.“

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.