Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Evropské zemědělství zelené nebude. A vaše skóre na nemocničním příjmu?

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 26. 10. 2020 | 4 265
newsletter

Zatímco sledujete grafy, oligarchové a byrokrati pracují.

Evropské zemědělství zelené nebude. A vaše skóre na nemocničním příjmu?

Zdroj: Shutterstock.com

Víte, že můžete být užiteční i jinak než předpovídáním počtu nakažených za dva týdny? Na Aktuálně vám prozradí, kde a jak. Nemocnice nepoptávají jen vzdělané zdravotníky, ale i nekvalifikovanou sílu, nouze o lidi není jen v nemocnicích a nakonec není nouze jen o lidi celé, ale i o krevní plazmu vyléčených z covidu.

Josef Šlerka a Martin Šmíd ukazují, jak kontraintuitivním tempem roste riziko, že bude na hromadné akci někdo covid+, s každým dalším účastníkem.

Důležité statistické ukazatele na jednom místě: v grafech Marka Lutonského na Živě.

Nekoukejte se do těch grafů ovšem moc dlouho, jsou i jiné důležité věci. Radek Kubala píše dosud nejobšírněji ze všech českých novinářů o tom, že společná zemědělská politika EU bude příštích sedm let nakonec mnohem méně zelená a mnohem více agrokorporátní. A české vnitro chce na velký úspěch s tutláním dat o pandemii navázat ještě větším tutláním dat.

Tereza Engelová na Hlídacím psu rozebírá, jestli jsou válečné reportérky Markéta Kutilová a Lenka Klicperová opravdu attention whores, anebo jestli se zkrátka celý jejich obor neposunul k větší show. A Vojta Boháč se na Voxpotu vrací ke kolapsu nezávislých regionálních médií.

Anglicky

David Salisbury vysvětluje, proč si od vakcíny neslibovat návrat k normálu. Clare Wilsonová rozebírá možnost pravidelných plánovaných lockdownů.

Audio: pěkný díl In Our Time o Alanu Turingovi.

Dvě otázky, které vám nedávají spát: jak vnímají čínštinu Japonci a Korejci a podle jakých kritérií se řídila triáž pacientů – tedy rozhodování, čí život stojí za nasazení přístrojů a čí už jenom za šlehu oblbováků – v britských nemocnicích.

 

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.