Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Evropské zemědělství zelené nebude. A vaše skóre na nemocničním příjmu?

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 26. 10. 2020 | 3 719
newsletter

Zatímco sledujete grafy, oligarchové a byrokrati pracují.

Evropské zemědělství zelené nebude. A vaše skóre na nemocničním příjmu?

Zdroj: Shutterstock.com

Víte, že můžete být užiteční i jinak než předpovídáním počtu nakažených za dva týdny? Na Aktuálně vám prozradí, kde a jak. Nemocnice nepoptávají jen vzdělané zdravotníky, ale i nekvalifikovanou sílu, nouze o lidi není jen v nemocnicích a nakonec není nouze jen o lidi celé, ale i o krevní plazmu vyléčených z covidu.

Josef Šlerka a Martin Šmíd ukazují, jak kontraintuitivním tempem roste riziko, že bude na hromadné akci někdo covid+, s každým dalším účastníkem.

Důležité statistické ukazatele na jednom místě: v grafech Marka Lutonského na Živě.

Nekoukejte se do těch grafů ovšem moc dlouho, jsou i jiné důležité věci. Radek Kubala píše dosud nejobšírněji ze všech českých novinářů o tom, že společná zemědělská politika EU bude příštích sedm let nakonec mnohem méně zelená a mnohem více agrokorporátní. A české vnitro chce na velký úspěch s tutláním dat o pandemii navázat ještě větším tutláním dat.

Tereza Engelová na Hlídacím psu rozebírá, jestli jsou válečné reportérky Markéta Kutilová a Lenka Klicperová opravdu attention whores, anebo jestli se zkrátka celý jejich obor neposunul k větší show. A Vojta Boháč se na Voxpotu vrací ke kolapsu nezávislých regionálních médií.

Anglicky

David Salisbury vysvětluje, proč si od vakcíny neslibovat návrat k normálu. Clare Wilsonová rozebírá možnost pravidelných plánovaných lockdownů.

Audio: pěkný díl In Our Time o Alanu Turingovi.

Dvě otázky, které vám nedávají spát: jak vnímají čínštinu Japonci a Korejci a podle jakých kritérií se řídila triáž pacientů – tedy rozhodování, čí život stojí za nasazení přístrojů a čí už jenom za šlehu oblbováků – v britských nemocnicích.

 

Jarní Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Až nám technologie rozvážou ruce. Popularizátorka umělé inteligence Sara Polak o revolučních dobách, ve kterých žijeme.

Dobrou! Téma čísla – spaní. Pavel Jégl zkoumá, jak spali předkové. Lifehacker Tomáš Baránek líčí, jak zkoumá, jak spí on sám. Fyzioložka Zdeňka Bendová o biorytmech a světle.

Učit se, učit se atd. Tematický blok o vzdělávání a kariéře. Česko rekvalifikuje, i když o tom úřady práce, nevědí, píše Jiří Hovorka. Nevyužili jsme historickou šanci zničit maturity, lituje Vojtěch Dobeš. Robert Vlach o údělu celoživotního vzdělávání u volnonožců.

FIN. Ve finanční části magazínu Dominik Stroukal a investeens. Petr Kučera sleduje bankovní novinky. Balík textů o realitách a realitních fondech.

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.