Řešit kanál Dunaj-Odra-Labe: broke. Řešit 180 miliard z fondu obnovy: woke, vzkazuje David Klimeš. Ano, dilema je to falešné, ale jako budíček to funguje. „Bavíme se o stamiliardách korun výhodných půjček a především nevratných grantů, za které bychom mohli docela snadno realizovat onen staletý český sen – udělat si z republiky naše vlastní středoevropské Švýcarsko. Jenže to nejde, pokud se jen pár mužů zavře za dveřmi a přemýšlí, jak během tří let propálit 180 miliard korun.“
Eva Bobůvková ve Vesmíru zpovídá Tomáše Cihláře, viceprezidenta farmaceutické firmy Gilead Sciences. (Mohli bychom prestiž a zodpovědnost takové pozice srovnat s účastí v uzším vedení projektu Manhattan v létě 1945? Diskutujme.)
Vojtěch Pišl si na Universitas posvítil na deprese vědců.
První rodičovské okénko: Petr Horký se v Respektu ptá, kam až smí rodič s dítětem v nemocnici.
Na konci léta jsem doporučoval pár kladných recenzí Zpátky na zem od Bruna Latoura, teď jedna pěkně jízlivá od Matěje Metelce: „K vyloženým hoaxům patří Latourovo tvrzení, že záhady vesmíru ani tajemství zemského jádra se nás netýkají, že záleží jen na pár kilometrů široké ‚kritické zóně‘ mezi atmosférou a matečními horninami. Stačí opáčit: vykládej o tom dinosaurům!“
Na Vltavě čtou na pokračování Elementární částice od Michela Houellebecqa, citlivě pokrácené (soudě dle prvních dvou dílů) Janem Němcem. Současnou klasiku můžete rozposlouchat do 28. října.
Anglicky
Druhé rodičovské okénko: filozofka Agnes Callardová vystihuje, proč to mají dnes rodiče těžké. „At no point in the past was the parental inability to accept that which strikes them as antithetical to their basic understanding of what is true and what is good perceived as a potential failure by the parents’ own standards.“
Brno dvakrát ve světových médiích: v Dezeenu obdivují kostel blahoslavené Marie Restituty na Lesné a v Guardianu žalují, že Kiwi podle Ryanairu nespolupracuje na vracení peněz pasažérům zrušených letů.