Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Vymýšlí to zábavnější šachy a lepí do oken tvář Ryana Goslinga, co je to?

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 21. 9. 2020 | 4 855
newsletter

Kromě trampot s umělou inteligencí dojde i na trampoty s úložištěm jaderného odpadu a mytím rukou.

Vymýšlí to zábavnější šachy a lepí do oken tvář Ryana Goslinga, co je to?

Zdroj: Shutterstock.com

Vy už to sice všechno znáte a víte – ale hodí se to mít takhle pokupě třeba k poslání příbuzným: COVID-19 teď udeří s prudkou silou. Co může každý z nás dělat?.

Do mozaiky statistik: PAQ průběžně sleduje, jak se lidé chrání před nákazou a s kolika kontakty se stýkají.

Postavit úložiště jaderného odpadu je samo o sobě těžké, český stát si to ale dělá ještě těžší.

Petr Vidomus na Finmagu poodhaluje úskalí počítání účastníků demonstrací.

Alpy nad Vranovem a odstřelování valníku s brambory raketami: Tomáš Kolich píše o fiktivní české krajině v zahraničních filmech a seriálech. (Doporučoval jsem tu už jeho dřívější články.)

Anglicky

Goslingův efekt: když umělá inteligence vkládá do svých výtvorů nesmyslné prvky. Třeba obličej herce Ryana Goslinga do okna na „inteligentně“ zvětšované fotografii (dada výsledek není přímo v článku, nutno proklinout). Zneklidňující implikace: něco podobného se může přihodit třeba při čištění policejních odposlechů od šumu.

Ještě jednou AI: Vladimír Kramnik s její pomocí vymýšlí nové varianty šachů, u kterých nejde hrát po paměti a od prvního tahu se musí přemýšlet.

Život a dílo skladatele Pärta, pětaosmdesátníka.

Co je nového v životě stálice těchto newsletterů, blogujícího psychiatra Scotta Alexandra, který svoje články na jaře smazal kvůli hrozbě, že New York Times odhalí jeho identitu? (TLDR: všechno.)

Jarní Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Až nám technologie rozvážou ruce. Popularizátorka umělé inteligence Sara Polak o revolučních dobách, ve kterých žijeme.

Dobrou! Téma čísla – spaní. Pavel Jégl zkoumá, jak spali předkové. Lifehacker Tomáš Baránek líčí, jak zkoumá, jak spí on sám. Fyzioložka Zdeňka Bendová o biorytmech a světle.

Učit se, učit se atd. Tematický blok o vzdělávání a kariéře. Česko rekvalifikuje, i když o tom úřady práce, nevědí, píše Jiří Hovorka. Nevyužili jsme historickou šanci zničit maturity, lituje Vojtěch Dobeš. Robert Vlach o údělu celoživotního vzdělávání u volnonožců.

FIN. Ve finanční části magazínu Dominik Stroukal a investeens. Petr Kučera sleduje bankovní novinky. Balík textů o realitách a realitních fondech.

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.