Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Anarchie, červi a pitomci s vysokým IQ

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 14. 9. 2020 | 2 813
newsletter

A také klíče k naplněnému životu a k městům, ve kterých se lidé nepečou.

Anarchie, červi a pitomci s vysokým IQ

Zdroj: Shutterstock.com

Smrt nahovno: ve středu 2. září náhle zemřel filozof a aktivista David Graeber. Z českých nekrologů mi přišel nejčtivější a nejúplnější ten od Jana Trnky. Na Finmagu jsem recenzoval Graeberovy knihy Dluh. Prvních 5000 let, Utopie pravidel a Bullshit Jobs. Kdybych měl balíček karet s lidmi, se kterými je radost se v duchu hádat, byl by Graeber pikové eso. Bude mi hrozně chybět.

Tak jsme si všichni zanadávali, že objednatel vraždy Jána Kuciaka odešel od slovenského soudu bez trestu – a s vychladlou hlavou už možná dovedeme vnímat, co říká dokumentaristka Zuzana Piussi: Z Kočnera se udělala výkladní skříň zla, přímé důkazy ale chyběly.

Peter Bednár napsal na Finmag o tom, jak bychom měli stavět města odolná extrémním horkům – a proč to neděláme. První díl, druhý díl.

Českou CNN vlídně a státotvorně, jak to umí jen on, vyhejtil Jan Motal.

Krásný, ale taky bez přehánění drastický, rozhovor Ondřeje Vrtišky s forenzní entomoložkou Hanou Šulákovou.

Anglicky

V Guardianu po letech končí poppsychologický sloupek Olivera Burkemana. Autor se loučí 8 tajemstvími jakžtakž naplněného života. „The capacity to tolerate minor discomfort is a superpower.“

IQ je pseudovědecký podvod, přesvědčoval loni N. N. Taleb, a kdybych už o tom nebyl přesvědčený, přesvědčí mě znovu. „Perhaps the worst problem with IQ is that it seem to selects for people who don’t like to say ‚there is no answer, don’t waste time, find something else‘.“

Nebožtíkem jsme začali, nebožtíkem skončíme: podle Davida Graebera jste dost možná anarchisté, aniž byste to o sobě věděli.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.