Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Maminko, až ta baterie doslouží, vy už tady nebudete

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 7. 9. 2020 | 3 328
newsletter

Po pěti idylických výběrech čtení bez zmínky o covidu už opět nelze koukat (jenom) jinam.

Maminko, až ta baterie doslouží, vy už tady nebudete

Zdroj: Shutterstock.com

Z mého pohledu amatérského genetika a epidemiologa mluví nejdůvěryhodněji o momentální nebezpečnosti viru i pandemie genetička Emma Hodcroftová v rozhovoru pro Respekt.

Ani lidé ve třetí desítce tisíc (!) potvrzených nakažených nedostávají jednoznačné instrukce, co vlastně dělat: viz srpnové zkušenosti Lucie Trlifajové a Pavla Zimy.

Životopis Jana Žižky od Petra Čorneje se stal Knihou roku Magnesia Litera – ale možná ještě relevantnější doporučení přichází od Davida Klimeše.

Na českém webu mi chybělo zhodnocení toho, co vlastně umí nová generace neuronové sítě GPT-3 a nakolik jde o technologický (a v důsledku společenský) převrat, tak jsem o ně poprosil Jakuba Jetmara. Dále na Finmagu vyšel seriál Matěje Schneidera o pochodech na Washington, doporučil bych začít posledním, k dnešku asi nejrelevantnějším dílem.

Anglicky

Několik výrobců oznámilo, že brzy uvedou baterie do elektromobilů s životností 1,6 milionu kilometrů. Co s bateriemi, které vydrží sloužit několikrát déle než samotné auto?

Za poslední rok a něco přejmenovali vědci 27 lidských genů, aby je Excel nepovažoval za datum.

Jsem v půlce série Fall of Civilizations Podcast a zatím paráda: pečlivě zprodukované, vtahující vyprávění o pádech velkých historických civilizací.

(I tentokrát titulek vyplul z vod devadesátkové televize.)

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.