Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Maminko, až ta baterie doslouží, vy už tady nebudete

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 7. 9. 2020 | 2 891
newsletter

Po pěti idylických výběrech čtení bez zmínky o covidu už opět nelze koukat (jenom) jinam.

Maminko, až ta baterie doslouží, vy už tady nebudete

Zdroj: Shutterstock.com

Z mého pohledu amatérského genetika a epidemiologa mluví nejdůvěryhodněji o momentální nebezpečnosti viru i pandemie genetička Emma Hodcroftová v rozhovoru pro Respekt.

Ani lidé ve třetí desítce tisíc (!) potvrzených nakažených nedostávají jednoznačné instrukce, co vlastně dělat: viz srpnové zkušenosti Lucie Trlifajové a Pavla Zimy.

Životopis Jana Žižky od Petra Čorneje se stal Knihou roku Magnesia Litera – ale možná ještě relevantnější doporučení přichází od Davida Klimeše.

Na českém webu mi chybělo zhodnocení toho, co vlastně umí nová generace neuronové sítě GPT-3 a nakolik jde o technologický (a v důsledku společenský) převrat, tak jsem o ně poprosil Jakuba Jetmara. Dále na Finmagu vyšel seriál Matěje Schneidera o pochodech na Washington, doporučil bych začít posledním, k dnešku asi nejrelevantnějším dílem.

Anglicky

Několik výrobců oznámilo, že brzy uvedou baterie do elektromobilů s životností 1,6 milionu kilometrů. Co s bateriemi, které vydrží sloužit několikrát déle než samotné auto?

Za poslední rok a něco přejmenovali vědci 27 lidských genů, aby je Excel nepovažoval za datum.

Jsem v půlce série Fall of Civilizations Podcast a zatím paráda: pečlivě zprodukované, vtahující vyprávění o pádech velkých historických civilizací.

(I tentokrát titulek vyplul z vod devadesátkové televize.)

Jarní Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Až nám technologie rozvážou ruce. Popularizátorka umělé inteligence Sara Polak o revolučních dobách, ve kterých žijeme.

Dobrou! Téma čísla – spaní. Pavel Jégl zkoumá, jak spali předkové. Lifehacker Tomáš Baránek líčí, jak zkoumá, jak spí on sám. Fyzioložka Zdeňka Bendová o biorytmech a světle.

Učit se, učit se atd. Tematický blok o vzdělávání a kariéře. Česko rekvalifikuje, i když o tom úřady práce, nevědí, píše Jiří Hovorka. Nevyužili jsme historickou šanci zničit maturity, lituje Vojtěch Dobeš. Robert Vlach o údělu celoživotního vzdělávání u volnonožců.

FIN. Ve finanční části magazínu Dominik Stroukal a investeens. Petr Kučera sleduje bankovní novinky. Balík textů o realitách a realitních fondech.

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.