Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Zpomal, ovládni Togo a sbal svou sestřenici

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 24. 8. 2020 | 2 240
newsletter

Jistě vás vždycky zajímalo, jak funguje švýcarský politický systém a čínské klávesnice.

Zpomal, ovládni Togo a sbal svou sestřenici

Zdroj: Shutterstock.com

„[M]oderní západní člověk většinou nechce zpomalení per se, ale jistou kontrolu nad svým časem, to, čemu francouzský filosof Henri Bergson říkal trvání. Mnoho z nás chce, aby aktivity v našich životech měly takové trvání, o kterém si myslíme, že je v časovém slova smyslu to nejlepší. Zpomalení je jen takové přitažlivé heslo, které se dostalo do veřejného diskurzu. Musíme se ptát, jestli skutečně zpomalit chceme, a pokud ano, co tím máme na mysli,“ píše Filip Vostal a mně to přijde jako touché.

Voxpot má našlápnuto: David Scharf vysvětluje, proč chtějí všichni rozbít Amazon, Jiří Krejčík přibližuje současnou indickou cestu k teokracii a Matěj Schneider sepsal stručnou historii označování amerických prezidentských kandidátů za duševně choré.

Na Finmagu pokračuje seriál Karolíny Kašparové o knihách, které zformovaly kulturní válku: nobelista John M. Coetzee a Disgrace.

Historička a etnoložka Markéta Křížová mluví v podcastu Kolaps o tom, jak byly české země navázané na otrokářský systém. Poslech vám doporučuju nikoliv proto, že bych si liboval ve vině bílého muže. Křížová otevírá spoustu bizarních pozapomenutých kapitol dějin, třeba diskuzi čerstvě nezávislého Československa o tom, jestli na sobě učinit závislým Togo a jestli bychom tím hned do startu nepodráždili velmoci.

Anglicky

Jak funguje švýcarský politický systém: část první, část druhá. Nikdy jste nečetli nic zajímavějšího o sjednocování začátku a konce školního roku v libovolné zemi.

Na Wait But Why jsem narazil na zábavný článek o matematice příbuzenských vztahů. TLDR: nejspíš jste se někdy ocicmávali se svým ne zas tak úplně vzdáleným bratrancem nebo sestřenicí, aniž jste o tom věděli.

A ještě jeden podcast: Radiolab o tom, jak naučili dřevní výpočetní techniku čínsky, když na znaky nestačila paměť počítačů ani rozlišení jehličkových tiskáren. Druhá půlka je o západních klávesnicích a taky wow.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.