Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Počínající komunitní přenos Pullmannova pohledu na minulý režim

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 3. 8. 2020 | 15 komentářů | 3 544
newsletter

Diskuze mladých lidí o sporu mužů středního věku nad historickými zkušenostmi starých lidí, dále současné problémy starých lidí a nekrolog starého člověka.

Počínající komunitní přenos Pullmannova pohledu na minulý režim

Zdroj: Shutterstock.com

Medaili za nejduchapřítomnější příspěvek k přestřelce Michala Pullmanna a Michala Klímy o zkoumání a hodnocení minulého režimu získává, nepřekvapivě, politolog Pavel Barša. Překvapivé na tom pro mě je to, že nezvykle vystupuje jako centrist dad a přesvědčuje, že perspektivy obou gentlemanů jsou legitimní.

Pokud vás konflikt zaujal, doporučuju ještě společné články Jana Bělíčka a Pavla Šplíchala a mileniálské verze paktu Molotov-Ribbentrop, Apoleny Rychlíkové a Michaela Durčáka. Jedním z nemnoha Pullmannových kritků, kteří necupují slaměného panáka, je Martin Profant.

Dvakrát o starých lidech: Vojta Pišl na Finmagu přesvědčuje, že nemůžou za vaše posraný životy, ať volí kohokoliv – a není to žádná plytká moralitka, ale Vojtův klasicky důvtipně vyzdrojovaný text. Saša Uhlová začíná nový reportážní cyklus A2larmu Rok nula reportáží z Prahy, která se seniory nepočítá.

Klára Kubíčková tahá poznatky ze sociologa Petra Fučíka, který zkoumá střídavou péči. TL;DR: není to zlo a za to případné zlé u nás často může zle nastavený systém.

Na Finmagu jsme vydali překlad praktického průvodce po ne zcela intuitivní problematice uhlíkové stopy potravin.

Anglicky

A zase ten Bruno Maçães! V eseji o triumfu státu-civilizace se od úvah o tom, že by asi bylo vhodnější přemýšlet nad Čínou jako nad civilizací než jen státem, dostává k přemítání nad koncem snah o vývoz evropských hodnot. „Evropa možná byla přesvědčená, že buduje univerzální civilizaci. Ukázalo se, že nanejvýš buduje svou vlastní.“

Nekrolog amerického aktivisty Johna Lewise na Politico. Ten chlap byl ztělesněná druhá polovina 20. století.

Ošemetná věc: blog deset češtinářských oříšků pohledem cizince vás může šťouchnout do hluboké wikidíry, třeba k životnému a neživotnému rodu v různých jazycích. Ale od čeho jsou prázdniny a dovolená.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.