Počínající komunitní přenos Pullmannova pohledu na minulý režim

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 3. 8. 2020 | 15 komentářů | 3 772
newsletter

Diskuze mladých lidí o sporu mužů středního věku nad historickými zkušenostmi starých lidí, dále současné problémy starých lidí a nekrolog starého člověka.

Počínající komunitní přenos Pullmannova pohledu na minulý režim

Zdroj: Shutterstock.com

Medaili za nejduchapřítomnější příspěvek k přestřelce Michala Pullmanna a Michala Klímy o zkoumání a hodnocení minulého režimu získává, nepřekvapivě, politolog Pavel Barša. Překvapivé na tom pro mě je to, že nezvykle vystupuje jako centrist dad a přesvědčuje, že perspektivy obou gentlemanů jsou legitimní.

Pokud vás konflikt zaujal, doporučuju ještě společné články Jana Bělíčka a Pavla Šplíchala a mileniálské verze paktu Molotov-Ribbentrop, Apoleny Rychlíkové a Michaela Durčáka. Jedním z nemnoha Pullmannových kritků, kteří necupují slaměného panáka, je Martin Profant.

Dvakrát o starých lidech: Vojta Pišl na Finmagu přesvědčuje, že nemůžou za vaše posraný životy, ať volí kohokoliv – a není to žádná plytká moralitka, ale Vojtův klasicky důvtipně vyzdrojovaný text. Saša Uhlová začíná nový reportážní cyklus A2larmu Rok nula reportáží z Prahy, která se seniory nepočítá.

Klára Kubíčková tahá poznatky ze sociologa Petra Fučíka, který zkoumá střídavou péči. TL;DR: není to zlo a za to případné zlé u nás často může zle nastavený systém.

Na Finmagu jsme vydali překlad praktického průvodce po ne zcela intuitivní problematice uhlíkové stopy potravin.

Anglicky

A zase ten Bruno Maçães! V eseji o triumfu státu-civilizace se od úvah o tom, že by asi bylo vhodnější přemýšlet nad Čínou jako nad civilizací než jen státem, dostává k přemítání nad koncem snah o vývoz evropských hodnot. „Evropa možná byla přesvědčená, že buduje univerzální civilizaci. Ukázalo se, že nanejvýš buduje svou vlastní.“

Nekrolog amerického aktivisty Johna Lewise na Politico. Ten chlap byl ztělesněná druhá polovina 20. století.

Ošemetná věc: blog deset češtinářských oříšků pohledem cizince vás může šťouchnout do hluboké wikidíry, třeba k životnému a neživotnému rodu v různých jazycích. Ale od čeho jsou prázdniny a dovolená.

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.