Okénko podstatných aktualit opět obstarává David Klimeš: Proti všem. V Bruselu jsme dnes prohráli. Naštěstí. Naše zájmy hájili jiní.
Pravidelné dopravní okénko je i pravidelným datově-rozhlasovým okénkem: Praha chystá cykloobousměrky, Brno je ruší. Policie je považuje za nebezpečné, data ale ukazují opak.
Okénko s hejtem na chytrou karanténu: velikost fuckupu poznáte třeba podle toho, že z pátrání Sabiny Slonkové po jejím (ne)fungování vychází Andrej Babiš jako jeden ze schopnějších zúčastněných.
Pěkné povídání s psycholožkou Marií Funke o alternativní léčbě alkoholismu.
Do čtvrtka můžete na Vltavě rozposlouchat kanonický sci-fi román Den trifidů v podání Norberta Lichého (na další kapitoly máte času víc). Shodou okolností jsem si nedávno pořídil audioknihu: román je dobré znát, i když mi vedle novějších apokalyptických děl přišel poněkud vanilla, a z hlasu Lichého by mrazilo, i kdyby četl recept na banánový chlebíček.
Anglicky
Nathan J. Robinson oponuje Otevřenému dopisu za spravedlnost a otevřenou debatu. Má tam hodně „vy zase bijete černochy“ a osobní útoky na signatáře jsou déclassé, pořád jde ale o jedno z nejlepších čtení o cancel culture. Robinson připomíná dvě podstatné věci: 1. řada známých kauz proběhla jinak, než to vypadalo z titulků, 2. celková situace nevypadá tak, že by levice kropila umlčovacími kulomety pravici, která by zatím běhala s rukama nad hlavou.
Skvělé shrnutí kauzy New York Times vs. Slate Star Codex. Deník chtěl před pár týdny v (údajně ne kritickém) medailonu odhalit skutečnou identitu bloggera známého pod pseudonymem Scott Alexander – mnoho jeho výborných textů nejen o vědě mimochodem najdete ve starších newsletterech. Alexander celý blog preventivně smazal. Gideon Lewis-Kraus vysvětluje, kde se vlastně Alexander vzal, proč byl tak populární (nejen) v racionalistických kruzích, a co kauza prozrazuje o vztahu Silicon Valley a médií.
Jak se hackerům podařilo ovládnout několik desítek prominentních twitterových účtů. (Klika, že si děcka chtěla jen hrát.)
JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.
FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara
MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná