Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Kde je mlíkař? A kde Scott Alexander?

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 27. 7. 2020 | 29 093
newsletter

Vedle dvou dlouhých textů o různých podobách cancel culture se dostane i na cyklojednosměrky, léčbu alkoholismu a unijní fond obnovy.

Kde je mlíkař? A kde Scott Alexander?

Zdroj: Shutterstock.com

Okénko podstatných aktualit opět obstarává David Klimeš: Proti všem. V Bruselu jsme dnes prohráli. Naštěstí. Naše zájmy hájili jiní.

Pravidelné dopravní okénko je i pravidelným datově-rozhlasovým okénkem: Praha chystá cykloobousměrky, Brno je ruší. Policie je považuje za nebezpečné, data ale ukazují opak.

Okénko s hejtem na chytrou karanténu: velikost fuckupu poznáte třeba podle toho, že z pátrání Sabiny Slonkové po jejím (ne)fungování vychází Andrej Babiš jako jeden ze schopnějších zúčastněných.

Pěkné povídání s psycholožkou Marií Funke o alternativní léčbě alkoholismu.

Do čtvrtka můžete na Vltavě rozposlouchat kanonický sci-fi román Den trifidů v podání Norberta Lichého (na další kapitoly máte času víc). Shodou okolností jsem si nedávno pořídil audioknihu: román je dobré znát, i když mi vedle novějších apokalyptických děl přišel poněkud vanilla, a z hlasu Lichého by mrazilo, i kdyby četl recept na banánový chlebíček.

Anglicky

Nathan J. Robinson oponuje Otevřenému dopisu za spravedlnost a otevřenou debatu. Má tam hodně „vy zase bijete černochy“ a osobní útoky na signatáře jsou déclassé, pořád jde ale o jedno z nejlepších čtení o cancel culture. Robinson připomíná dvě podstatné věci: 1. řada známých kauz proběhla jinak, než to vypadalo z titulků, 2. celková situace nevypadá tak, že by levice kropila umlčovacími kulomety pravici, která by zatím běhala s rukama nad hlavou.

Skvělé shrnutí kauzy New York Times vs. Slate Star Codex. Deník chtěl před pár týdny v (údajně ne kritickém) medailonu odhalit skutečnou identitu bloggera známého pod pseudonymem Scott Alexander – mnoho jeho výborných textů nejen o vědě mimochodem najdete ve starších newsletterech. Alexander celý blog preventivně smazal. Gideon Lewis-Kraus vysvětluje, kde se vlastně Alexander vzal, proč byl tak populární (nejen) v racionalistických kruzích, a co kauza prozrazuje o vztahu Silicon Valley a médií.

Jak se hackerům podařilo ovládnout několik desítek prominentních twitterových účtů. (Klika, že si děcka chtěla jen hrát.)

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.