Karlovy Vary? Ne, raději kulturní válku

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 7. 7. 2020 | 2 670
Karlovarský krajnewsletter

Mohli jsme se dnes v míru potkat na filmovém festivalu, rok 2020 tomu ale chtěl, že se místo toho potkáme nad texty plnými štulců.

Karlovy Vary? Ne, raději kulturní válku

Zdroj: Shutterstock.com

Než se ponoříme do přetahování o hodnoty, nejdřív zodpovědně upřeme pozornost k materiální základně: „Vysoký schodek státního rozpočtu by nebyl problém, kdyby nám ukázal cestu z recese. Podniky na peníze ale nedosáhnou, veřejné investice jsou nepřipravené. Čeká nás těžký podzim,“ varuje David Klimeš.

Ondřej Slačálek dissuje Jana Nováka za jeho životopis Milana Kundery. Stručněji a míň uštěpačně Kunderu hájí Martin Reiner.

Mýtoborné knihy se píšou i o dalších kanonických autorech: tu, ve které filozofka, publicistka a spisovatelka Daňa Horáková vzpomíná na svého partnera, filmaře Pavla Juráčka, vyzdvihuje Klára Vlasáková.

Matěj Schneider na Finmagu připomíná francouzský státní předchůdce internetu a hledá lekce platné pro naši digitální budoucnost.

Pohání hnutí Black Lives Matter a Extinction Rebellion „pud k smrti“? Martin Vrba v polemice Martinem Schmarczem kroutí hlavou.

Anglicky

Klimatická krize si prázdniny nebere: Wired o rekordních teplotách za polárním kruhem, Earth Observatory (NASA) o suchu v Evropě.

Joseph James DeAngelo Jr. se přiznal k sérii vražd, znásilnění a dalších zločinů spáchaných v Kalifornii v sedmdesátých a osmdesátých letech. Co je na tom zajímavé: před dvěma lety jej policisté našli přes jeho příbuzné, kteří si v minulosti zaplatili analýzu DNA.

A ještě jedno dobrodružství kriminalistiky: když o vašem zatčení rozhodne ne moc bystrý algoritmus pro rozpoznávání tváří.

Psychiatr publikující pod jménem Scott Alexander, na kterého jsem tu mnohokrát odkazoval, smazal celý blog, aby předešel publikování článku, ve kterém se New York Times chystaly odhalit jeho identitu. Obsah mizí i z dosud relativně benevolentní sítě Reddit, která odstranila mmj. vlivnou protrumpovskou nástěnku a fórum levicového podcastu.

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.