Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Karlovy Vary? Ne, raději kulturní válku

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 7. 7. 2020 | 2 498
newsletter

Mohli jsme se dnes v míru potkat na filmovém festivalu, rok 2020 tomu ale chtěl, že se místo toho potkáme nad texty plnými štulců.

Karlovy Vary? Ne, raději kulturní válku

Zdroj: Shutterstock.com

Než se ponoříme do přetahování o hodnoty, nejdřív zodpovědně upřeme pozornost k materiální základně: „Vysoký schodek státního rozpočtu by nebyl problém, kdyby nám ukázal cestu z recese. Podniky na peníze ale nedosáhnou, veřejné investice jsou nepřipravené. Čeká nás těžký podzim,“ varuje David Klimeš.

Ondřej Slačálek dissuje Jana Nováka za jeho životopis Milana Kundery. Stručněji a míň uštěpačně Kunderu hájí Martin Reiner.

Mýtoborné knihy se píšou i o dalších kanonických autorech: tu, ve které filozofka, publicistka a spisovatelka Daňa Horáková vzpomíná na svého partnera, filmaře Pavla Juráčka, vyzdvihuje Klára Vlasáková.

Matěj Schneider na Finmagu připomíná francouzský státní předchůdce internetu a hledá lekce platné pro naši digitální budoucnost.

Pohání hnutí Black Lives Matter a Extinction Rebellion „pud k smrti“? Martin Vrba v polemice Martinem Schmarczem kroutí hlavou.

Anglicky

Klimatická krize si prázdniny nebere: Wired o rekordních teplotách za polárním kruhem, Earth Observatory (NASA) o suchu v Evropě.

Joseph James DeAngelo Jr. se přiznal k sérii vražd, znásilnění a dalších zločinů spáchaných v Kalifornii v sedmdesátých a osmdesátých letech. Co je na tom zajímavé: před dvěma lety jej policisté našli přes jeho příbuzné, kteří si v minulosti zaplatili analýzu DNA.

A ještě jedno dobrodružství kriminalistiky: když o vašem zatčení rozhodne ne moc bystrý algoritmus pro rozpoznávání tváří.

Psychiatr publikující pod jménem Scott Alexander, na kterého jsem tu mnohokrát odkazoval, smazal celý blog, aby předešel publikování článku, ve kterém se New York Times chystaly odhalit jeho identitu. Obsah mizí i z dosud relativně benevolentní sítě Reddit, která odstranila mmj. vlivnou protrumpovskou nástěnku a fórum levicového podcastu.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.