Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Filozofie, šachy, formule. Výběr pro znalce

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 29. 6. 2020 | 1 882
newsletter

Jeden čas ve výběrech chytrého čtení dominovaly pochopitelně články o covidu. Nyní předbíháme dobu s druhou vlnou.

Filozofie, šachy, formule. Výběr pro znalce

Zdroj: Shutterstock.com

Důkaz o druhé vlně níže. Zde ještě názorně.

„Občasná upozornění českého spolku na lži za pár tisíc měsíčně nevyřeší hluboké problémy sociální sítě. Americký gigant o nich dobře ví, byznys a vztahy s politiky jsou ale důležitější.“ Jakub Jetmar o působení Demagogu na Facebooku.

Michael Durčák na Finmagu vypráví, jak se z šachu stala globální zábava.

Když jsem vás před pár měsíci prosil o feedback, vyšlo z něj, že chcete ve výběrech čtení míň filozofie. Tak teda pardon:

Naučit se žít bez odpovědí. Rozhovor s filosofem Václavem Janoščíkem: „Možná že nejradikálnější je určitá neradikalita. Filosofie tu dnes není od toho, aby nám říkala nějaké bombastické pravdy o tom, že vesmír je simulace. Dostala se do paradoxní situace, kdy je potřeba lidem říkat normální věci: že existují různé bytosti a různé světy, že tu nejsou jen lidé, ale žijeme v interakci se zvířaty, materialitami, proudy, cirkulacemi, nebo že nikdy nebudeme mít klíč, který by nám odpověděl na naše otázky definitivně. Mnohem spíš se musíme neustále učit a zapojit imaginaci. Koneckonců to je to, co nás dělá lidmi.“

K tomu doporučuju sledovat sloupky Terezy Matějčkové pro Tvar. Že jsou lidé v pohybu, neznamená, že se mění. Bez hysterie není pravdy.

Vzděláním třetí filozof Petr Bittner vtipně vyhmátl šest zlidovělých figur českého antifeminismu.

Anglicky

Jak koronavirus ovlivní architekturu? Ptá se a odpovídá Kyle Chayka a dostává se při tom i k pražské Müllerově vile a Karlu Teigovi.

Bruno Maçães o letošní ekonomické revoluci. Přesněji: revoluci v ekonomickém myšlení. Pro Hayeka i Keynese byla ekonomika choulostivý, záhadný organismus. Teď se v ní vlády vrtají jako v počítačovém kódu.

Odborný časopis Angewandte Chemie stáhnul článek Tomáše Hudlického kritizující inkluzivní náborové praktiky ve vědě. Kauzu stručně česky shrnul Ondřej Vrtiška, Hudlického příspěvek najdete zde. Se zatím nejbystřejší reflexí přišel na svém blogu Adam Přáda: upozorňuje na Hudlického mizernou argumentaci, zároveň se ho ale zastává před kritiky, kteří v jeho textu našli odpor k diverzitě jako takové.

Končí výroba dvoukolých vozítek Segway. Společnost jich chtěla udat sto tisíc za první rok a měsíc, celkové prodeje po osmnácti letech: 140 tisíc kusů. Mark Wilson vyjmenovává některé důvody neúspěchu.

[Audio] Alex Zanardi v devadesátých letech probublal středem pole F1, pak dvakrát vyhrál sérii CART. V roce 2001 přišel o nohy při nehodě, po které mu v těle zůstal jen litr krve, vrátil se ale za volant cestovních vozů a na handbiku vyhrál čtyři zlaté na paralympiádách. Minulou středu s ním vyšel bilanční rozhovor na Beyond the Grid, v pátek havaroval na handbiku, teď je v komatu a s blbou prognózou. Bylo by to ale zajímavé poslouchání i bez tohohle osudového rozměru: licitování o smlouvách, vypořádávání se se smůlou…

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.