Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Listnáče matter. Tipy na chytré čtení

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 15. 6. 2020 | 2 456
newsletter

Poprvé od 21.února ani jeden článek v tipech na chytré čtení není o pandemii.

Listnáče matter. Tipy na chytré čtení

Zdroj: Shutterstock.com

[Audio] Podle popisku by se mohlo zdát, že je hodinu a půl dlouhý díl Kolapsu s politologem Janem Charvátem hlavně o Antifě, ale není to tak: prolétnete s ním historii ozbrojených složek politických stran, rozdíly mezi americkým a evropským pojetím skutkové podstaty terorismu, pozoruhodné složení některých amerických názorových koalic a další kontext současných nepokojů.

Na Finmagu Peter Bednár zeširoka vysvětluje, jak různé územní a jiné regulace přispěly k tomu, že jsou Spojené státy rozdělené doslova fyzicky. (V novém papírovém Finmagu, který vyjde ve čtvrtek, má Peter hned dva články – o tom, co se česká města můžou naučit od Lyonu, a o seriálu Tiger King.)

Johanna Nejedlová mimojiné o tom, v čem je společenské postavení českých Romů zoufalejší než Afroameričanů.

Honza Boček zjistil, jaké budou lesy po kůrovci. TLDR: smíšené a vy se jich nedožijete. Ale fakt to není jen tahle zkratka – o ekonomice školek se sazenicemi jsem třeba ještě nečetl.

Taky se moc nemluví o ekonomice podcastů – není to nic moc, jak vyplývá z rozhovoru Ondřeje Sliše s rozhlasovou dokumentaristkou Brit Jensen. Plus: neotřelé postřehy rodilé Dánky k fungování médií i životu v Česku obecně.

Anglicky

Tentokrát bohužel nic aktuálního, tak aspoň jedna nadčasová věc: Venkatesh Rao vysvětluje, čím se práce s digitálními technologiemi podobá jízdě na kole. Není to samoúčelná metafora: pokud vás ruší notifikace, nejspíš není řešení zbavovat se notifikací, ale naučit se udržet balanc notifikacím navzdory.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.