Listnáče matter. Tipy na chytré čtení

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 15. 6. 2020 | 2 604
newsletter

Poprvé od 21.února ani jeden článek v tipech na chytré čtení není o pandemii.

Listnáče matter. Tipy na chytré čtení

Zdroj: Shutterstock.com

[Audio] Podle popisku by se mohlo zdát, že je hodinu a půl dlouhý díl Kolapsu s politologem Janem Charvátem hlavně o Antifě, ale není to tak: prolétnete s ním historii ozbrojených složek politických stran, rozdíly mezi americkým a evropským pojetím skutkové podstaty terorismu, pozoruhodné složení některých amerických názorových koalic a další kontext současných nepokojů.

Na Finmagu Peter Bednár zeširoka vysvětluje, jak různé územní a jiné regulace přispěly k tomu, že jsou Spojené státy rozdělené doslova fyzicky. (V novém papírovém Finmagu, který vyjde ve čtvrtek, má Peter hned dva články – o tom, co se česká města můžou naučit od Lyonu, a o seriálu Tiger King.)

Johanna Nejedlová mimojiné o tom, v čem je společenské postavení českých Romů zoufalejší než Afroameričanů.

Honza Boček zjistil, jaké budou lesy po kůrovci. TLDR: smíšené a vy se jich nedožijete. Ale fakt to není jen tahle zkratka – o ekonomice školek se sazenicemi jsem třeba ještě nečetl.

Taky se moc nemluví o ekonomice podcastů – není to nic moc, jak vyplývá z rozhovoru Ondřeje Sliše s rozhlasovou dokumentaristkou Brit Jensen. Plus: neotřelé postřehy rodilé Dánky k fungování médií i životu v Česku obecně.

Anglicky

Tentokrát bohužel nic aktuálního, tak aspoň jedna nadčasová věc: Venkatesh Rao vysvětluje, čím se práce s digitálními technologiemi podobá jízdě na kole. Není to samoúčelná metafora: pokud vás ruší notifikace, nejspíš není řešení zbavovat se notifikací, ale naučit se udržet balanc notifikacím navzdory.

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.