Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Listnáče matter. Tipy na chytré čtení

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 15. 6. 2020 | 2 288
newsletter

Poprvé od 21.února ani jeden článek v tipech na chytré čtení není o pandemii.

Listnáče matter. Tipy na chytré čtení

Zdroj: Shutterstock.com

[Audio] Podle popisku by se mohlo zdát, že je hodinu a půl dlouhý díl Kolapsu s politologem Janem Charvátem hlavně o Antifě, ale není to tak: prolétnete s ním historii ozbrojených složek politických stran, rozdíly mezi americkým a evropským pojetím skutkové podstaty terorismu, pozoruhodné složení některých amerických názorových koalic a další kontext současných nepokojů.

Na Finmagu Peter Bednár zeširoka vysvětluje, jak různé územní a jiné regulace přispěly k tomu, že jsou Spojené státy rozdělené doslova fyzicky. (V novém papírovém Finmagu, který vyjde ve čtvrtek, má Peter hned dva články – o tom, co se česká města můžou naučit od Lyonu, a o seriálu Tiger King.)

Johanna Nejedlová mimojiné o tom, v čem je společenské postavení českých Romů zoufalejší než Afroameričanů.

Honza Boček zjistil, jaké budou lesy po kůrovci. TLDR: smíšené a vy se jich nedožijete. Ale fakt to není jen tahle zkratka – o ekonomice školek se sazenicemi jsem třeba ještě nečetl.

Taky se moc nemluví o ekonomice podcastů – není to nic moc, jak vyplývá z rozhovoru Ondřeje Sliše s rozhlasovou dokumentaristkou Brit Jensen. Plus: neotřelé postřehy rodilé Dánky k fungování médií i životu v Česku obecně.

Anglicky

Tentokrát bohužel nic aktuálního, tak aspoň jedna nadčasová věc: Venkatesh Rao vysvětluje, čím se práce s digitálními technologiemi podobá jízdě na kole. Není to samoúčelná metafora: pokud vás ruší notifikace, nejspíš není řešení zbavovat se notifikací, ale naučit se udržet balanc notifikacím navzdory.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.