Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Hadr do ruky!

Zuzana  Fuksová
Zuzana Fuksová | 14. 6. 2020 | 50 komentářů | 5 292

Je milé, kolik progresivních mužů sdílí feministické statusy a memy. K umývání záchodů a péči o nemohoucí příbuzné už, doufejme, zbývá jen kousek.

Hadr do ruky!

Zdroj: Shutterstock

V našem kraji se vyskytují, pominu-li provařené vnímání feminismu jako hnutí neholených mužatek, dva zajímavé úkazy: kryptofeminismus a plážový feminismus. Tak jsem si je soukromě pojmenovala já. Ten první je postojem žen využívajících všech výdobytků feminismu posledních sta let – práv volit, studovat nebo se relativně svobodně rozhodovat o svém těle a sexualitě. Ale prostě: „rády pečou“ nebo „jsou rády oporou“, takže se ideologií zabývat nechtějí. „Své tělo občas objektivizuji, protože mě to baví,“ napsala v nedávné úvaze Proč nejsem feministkou spisovatelka Bianca Bellová, která by v roce 1918 mohla volit maximálně látku na ples, nikoli poslance. O tom ale potom nebo spíš nikdy.

Zdroj: Shutterstock

Novinářská cena 2019

Sloupky Zuzany Fuksové vycházejí pravidelně v tištěném Finmagu, tenhle byl součástí loňského srpnového čísla. A teď si vysloužil nominaci na Novinářskou cenu v kategorii Nejlepší komentář. Nepravidelně Zuzana píše také pro Heroine.cz.

Není to jediné želízko Finmagu v ohni Novinářských cen, na Nejlepší rozhovor je nominované povídání Ondřeje Sliše a Jakuba Jetmara s filozofkou Terezou Matějčkovou.

Předloni byl na Nejlepší rozhovor nominovaný rozhovor Michala Kašpárka s Andrejem Babišem, loni Petra Dlouhá vyhrála v kategorii Solution Journalism s textem Pomůžu ti zažít slast o sexuální asistentci pro postižené.

Novinářské ceny 2019 se vyhlašují ve středu 17. června.

Druhou specialitou, postihující spíš muže, je plážový feminismus. Přesvědčení o rovných příležitostech žen a mužů – dokud nedojde na dělbu rutinních mrzutostí, jako je třeba úklid. Těší mě, že se britský herec Benedict Cumberbatch fotí v triku s nápisem Takhle vypadá feminist(k)a, něco mu tam ale chybí: záchodová štětka, odžmolkovávač na svetry, bažant pro nemocného tátu. Vyberte si.

1, 2, 3, 4

První vlně feminismu šlo o zjednání základní zákonné rovnosti, druhé o narovnání přetrvávajících nespravedlností. Třetí vlna feminismus rozbila na tucet směrů v závislosti na rase, věku, sexuálním zaměření, politických sympatiích a tak dále.

Čtvrtá vlna je tu s námi. Její mediálně nejsilnější témata jako chválu tělesné diverzity nebo sexuální obtěžování nechci zlehčovat. Ale v situaci, kdy česká žena vydělá v průměru o 20 procent méně než její manža, je i pro další Evropanky stále palčivější řešení praktikálií – platit za chleba stejným množstvím odpracovaného času jako někdo ověšený šulínkem.

Nejedná se samozřejmě o úplný seznam ženskoprávní agendy, to by byl sloupek dlouhý jako příspěvek Evy Holubové na Instagramu.

Jsme připraveny

O jaké oblasti ženských práv se ale diskutuje jen zřídka? O péči o kuchyň, koberce, kindoše a příbuzné na vozíku. Víceprácemi v domácnosti a péčí o bližní stráví podle organizace Actionaid International ženy celého světa v průměru 23 let života. To je počet let, která strávil Kajínek ve vězení, a doba, za kterou se brněnský hotel Holiday Inn dočkal miliontého návštěvníka.

Proto předpokládám, že tématem páté vlny feminismu bude aspoň v evropském kontextu vytažení ruky ze záchoda, respektive její částečný odpočinek. A další uchazeči o titul Gendermana roku se nebudou na sociální sítě fotit s knihou od Simone de Beauvoir, ale v pohroužení do čištění vany tekutým pískem. Praktický feminismus teď visí na mužích, kteří mají šanci ho svým manželínám předvést ne jako mystickou nauku, ale jako každodenní obcování s mopem a savem. Ženy už na to jsou připraveny.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Zuzana  Fuksová

Zuzana Fuksová

Vystudovala sociální práci a nedostudovala germanistiku. V roce 2006 založila s Adélou Elbel skupinu Čokovoko.

Nejčtenější články autora

Všechny články autora