Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Jedna krize za druhou

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 1. 6. 2020 | 1 komentář | 2 803
newsletter

To máte: slabou poptávku, dostavbu Dukovan, uprchlíky, Hongkong… Aspoň to snižování cen baterií nám jde!

Jedna krize za druhou

Zdroj: Shutterstock.com

Data, na která jsme čekali: srovnání letošních počtů zemřelých s dlouhodobými průměry.

Štepán Jurajda a Daniel Prokop o hrozící krizi poptávky a o tom, jak jí jiné země předcházejí.

Horko kolem Dukovan. Výborné (a varovné) shrnutí od Roberta Břešťana.

Reportáž Michala Pavláska z řeckých uprchlických táborů. Je v ní odstup, jsou v ní čísla, je v ní poezie: „Princip fungování hotspotů si můžeme představit jako trychtýř, který jednotlivé migranty svede do jednoho místa, přežvýká jejich holou existenci do biometrických dat a následně je nasměruje dále do neznámé budoucnosti.“

Martin Hála o posledních dnech Hongkongu.

Na Finmagu Petr Vidomus přibližuje dějiny freak shows v Česku (tip na knihu).

Anglicky

Rutger Bregman (ten, co napsal Utopii pro realisty) představuje myšlenky, které se mohou prosadit po konci neoliberalismu.

Ars Technica obsáhle vysvětluje, díky čemu v uplynulé dekádě sedmkrát zlevnily baterie. Plus: kde jsou ještě rezervy a co to znamená pro energetickou soustavu i mobilitu.

National Review brání republikánského guvernéra Floridy, kritizovaného za to, že nechal obyvatele (zdá se bez tragických následků) povalovat po plážích, nedoceněného za to, že izoloval seniory a zabránil nakaženým v návratu do pečovatelských domů (zdá se s příznivými výsledky).

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka


Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.