Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Vyhořelí novináři, neplodný hackaton a jak nakoukat seriál za pětinu času

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 27. 4. 2020 | 2 383
newsletter

Poprvé od 6. března je tu polovina článků o něčem jiném než koronaviru.

Vyhořelí novináři, neplodný hackaton a jak nakoukat seriál za pětinu času

Zdroj: Shutterstock.com

Na Finmagu Vojtěch Pišl tahá z Lucie Kalousové, jakými nečekanými způsoby ovlivňují ekonomické krize naše zdraví, a s Tomášem Mlčochem medituje, jak se dobrat k ceně jednoho roku bez nemocí. (Zkratka QALY se definitivně dostala z efektivně altruistických kruhů do mainstreamu.)

„Úřady by měly být rády za to, že se jim někdo chce koukat pod ruce: pokud má oficiální model trhlinu, je větší šance, že si toho někdo všimne včas. A pokud nemá, tím líp.“ Jan Boček o nebezpečné netransparentnosti ÚZISu.

Pěkný rozhovor Jakuba Jetmara s Johanou Kotišovou o cynismu novinářů a jejich vyhoření.

Nemělo by zapadnout: Neslavný konec slavného hackathonu. Práce na e-vinětách přijde vniveč.

Cestování po místech, kam by vás tak jako tak nepustili: Přísně tajný objekt K 111: Klárov, stanice bez metra.

Anglicky

Tři hříchy covidového moralizování: 1. předstírání, že se můžeme vyhnout výběru, koho nechat žít a koho nechat zemřít, 2. „nechejte to na expertech“, 3. neopatrné ordinování předběžné opatrnosti. (Celý článek nutno stáhnout v PDF.)

Longread o roku, který čeká Ameriku. Mimochodem: Kuba v osmdesátých letech izolovala HIV pozitivní v koncentračních táborech, ovšem ve srovnání se zemí za plotem tak pohodlně zařízených, že se mezi mladými Kubánci objevily případy dobrovolného nakažení.

Loňská série blogpostů Weirding Diary od mystika Venkateshe Raa je teď aktuální, top byly díly sedmý a jedenáctý.

Mimochodem, pokud se chcete seznámit s klasickými televizními seriály, ale chybí vám 50 hodin času na jeden, můžete to stlačit na 10–15 Paretovým sledováním. (Nebo ještě na míň, když si to zrychlíte jako Jan Řežáb.)

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.