Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Sejde se epidemiolog, ekonom, právník a farář

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 23. 3. 2020 | 3 103

Pandemie pohledem různých oborů: platit lidem za dobrovolnou karanténu? A jak nám v ní pomáhá teorie her?

Sejde se epidemiolog, ekonom, právník a farář

Aktualizované simulace šíření epidemie Velkou Británií v závislosti na různých přijatých či nepřijatých opatřeních (anglicky). Česky materiál shrnuje Jakub Steiner. Jiní připomínají, že do modelu nelze nasypat vše, mezi nimi i Nicolas Nassim Taleb (anglicky). (Ke kritice je toho na řízením se podobnými simulacemi víc, doufám, že v příštím týdnu najdu pár hodin na vlastní článek. Ale jakkoliv ten materiál může být nepřesný, je to zatím nejpromyšlenější mapa možností před námi.)

Co říká na řešení pandemie COVID-19 teorie her?

Platit lidem za dobrovolnou karanténu? (anglicky)

Jak karanténu hlídá čínská appkokracie? (anglicky)

Bude Covid-19 sezónní nemoc? Odpověď článek pochopitelně nenabízí, ale připomíná, co víme o podobných virech, a jak vlastně mohou vědci podobné věci zjišťovat (anglicky).

Petr Dimun kritizuje vládní právní inženýrství. (Nářky na tohle téma mi obvykle přijdou jak výlevy lidí, kteří by hrozně potřebovali projet záchranářskou uličkou, ale tohle je věcné a propříště by to nemělo zapadnout.)

Na Twitteru doporučuju sledovat epidemiologa Erica Feigl-Dinga (anglicky).

Vesmír odemkl vzpomínku na epidemii SARS – se skvělým popisem toho, jak se z klidnějších zátočin vědy stává ze dne na den její hlavní proud. (Jestli dnešní svrab není argument pro financování základního výzkumu, pak už nevím, co by mělo být.)

Prakticky: pokud hledáte psychologickou pomoc pro sebe nebo někoho ve svém okolí a terapeuta si nemůžete dovolit, zkuste web Dělám co můžu.

Bývala tu rodičovská okénka, dnes naopak něco, co rodiče s dětmi a home office příliš neocení: tipy proti nudě. Mapa světa, která vám přehraje šlágry různých zemí různých dekád. Odemčený archiv streamů z Vídeňské opery. A kázání evangelických farářů.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.