Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Sejde se epidemiolog, ekonom, právník a farář

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 23. 3. 2020 | 3 280

Pandemie pohledem různých oborů: platit lidem za dobrovolnou karanténu? A jak nám v ní pomáhá teorie her?

Sejde se epidemiolog, ekonom, právník a farář

Aktualizované simulace šíření epidemie Velkou Británií v závislosti na různých přijatých či nepřijatých opatřeních (anglicky). Česky materiál shrnuje Jakub Steiner. Jiní připomínají, že do modelu nelze nasypat vše, mezi nimi i Nicolas Nassim Taleb (anglicky). (Ke kritice je toho na řízením se podobnými simulacemi víc, doufám, že v příštím týdnu najdu pár hodin na vlastní článek. Ale jakkoliv ten materiál může být nepřesný, je to zatím nejpromyšlenější mapa možností před námi.)

Co říká na řešení pandemie COVID-19 teorie her?

Platit lidem za dobrovolnou karanténu? (anglicky)

Jak karanténu hlídá čínská appkokracie? (anglicky)

Bude Covid-19 sezónní nemoc? Odpověď článek pochopitelně nenabízí, ale připomíná, co víme o podobných virech, a jak vlastně mohou vědci podobné věci zjišťovat (anglicky).

Petr Dimun kritizuje vládní právní inženýrství. (Nářky na tohle téma mi obvykle přijdou jak výlevy lidí, kteří by hrozně potřebovali projet záchranářskou uličkou, ale tohle je věcné a propříště by to nemělo zapadnout.)

Na Twitteru doporučuju sledovat epidemiologa Erica Feigl-Dinga (anglicky).

Vesmír odemkl vzpomínku na epidemii SARS – se skvělým popisem toho, jak se z klidnějších zátočin vědy stává ze dne na den její hlavní proud. (Jestli dnešní svrab není argument pro financování základního výzkumu, pak už nevím, co by mělo být.)

Prakticky: pokud hledáte psychologickou pomoc pro sebe nebo někoho ve svém okolí a terapeuta si nemůžete dovolit, zkuste web Dělám co můžu.

Bývala tu rodičovská okénka, dnes naopak něco, co rodiče s dětmi a home office příliš neocení: tipy proti nudě. Mapa světa, která vám přehraje šlágry různých zemí různých dekád. Odemčený archiv streamů z Vídeňské opery. A kázání evangelických farářů.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.