Sejde se epidemiolog, ekonom, právník a farář

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 23. 3. 2020 | 3 479

Pandemie pohledem různých oborů: platit lidem za dobrovolnou karanténu? A jak nám v ní pomáhá teorie her?

Sejde se epidemiolog, ekonom, právník a farář

Aktualizované simulace šíření epidemie Velkou Británií v závislosti na různých přijatých či nepřijatých opatřeních (anglicky). Česky materiál shrnuje Jakub Steiner. Jiní připomínají, že do modelu nelze nasypat vše, mezi nimi i Nicolas Nassim Taleb (anglicky). (Ke kritice je toho na řízením se podobnými simulacemi víc, doufám, že v příštím týdnu najdu pár hodin na vlastní článek. Ale jakkoliv ten materiál může být nepřesný, je to zatím nejpromyšlenější mapa možností před námi.)

Co říká na řešení pandemie COVID-19 teorie her?

Platit lidem za dobrovolnou karanténu? (anglicky)

Jak karanténu hlídá čínská appkokracie? (anglicky)

Bude Covid-19 sezónní nemoc? Odpověď článek pochopitelně nenabízí, ale připomíná, co víme o podobných virech, a jak vlastně mohou vědci podobné věci zjišťovat (anglicky).

Petr Dimun kritizuje vládní právní inženýrství. (Nářky na tohle téma mi obvykle přijdou jak výlevy lidí, kteří by hrozně potřebovali projet záchranářskou uličkou, ale tohle je věcné a propříště by to nemělo zapadnout.)

Na Twitteru doporučuju sledovat epidemiologa Erica Feigl-Dinga (anglicky).

Vesmír odemkl vzpomínku na epidemii SARS – se skvělým popisem toho, jak se z klidnějších zátočin vědy stává ze dne na den její hlavní proud. (Jestli dnešní svrab není argument pro financování základního výzkumu, pak už nevím, co by mělo být.)

Prakticky: pokud hledáte psychologickou pomoc pro sebe nebo někoho ve svém okolí a terapeuta si nemůžete dovolit, zkuste web Dělám co můžu.

Bývala tu rodičovská okénka, dnes naopak něco, co rodiče s dětmi a home office příliš neocení: tipy proti nudě. Mapa světa, která vám přehraje šlágry různých zemí různých dekád. Odemčený archiv streamů z Vídeňské opery. A kázání evangelických farářů.

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.