Tento text obsahuje 27 % koronaviru

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 2. 3. 2020 | 1 493
newsletter

Dál v přehledu zajímavého čtení hledejte: poctu konzervám, analýzu dopadů regulace nájmů a nejlepší romány uplynulé dekády.

Tento text obsahuje 27 % koronaviru

O epidemii Covid-19 dobře píše Jiří Štefánek, v posledním shrnutí novinek mu, zdá se, dochází dřívější optimismus. Článek Petra Kučery o tom, co se zaplacenou cestou do rizikové oblasti zmůže a nezmůže pojištění storna, můžete číst jako servisní text i jako upozornění na ekonomické pobídky k šíření viru.

František Kalenda vypráví, jak se v Brazílii vzaly dva miliony lidí s japonskými kořeny.

Petr Houdek nejen o konzervách a otvírácích, ale o inovacích obecně. „Je v pravdě nepochopitelné, že skoro celé své dějiny byly kufry noseny. Až v roce 1972 byl podán první patent na kufr s kolečky a současné modely s teleskopickým držákem mají původ až roku 1991. Lidstvo dokázalo vynalézt antibiotika, vyrobit atomovou pumu či poslat člověka na Měsíc a přitom své kufry nosilo v rukou.“

Vědci ukázali, že především muži mají problém poznat flirt. Píše Pavel Kasík na Technetu, takže lepší než bleskoidní titulek.

Ještě jedno shrnutí desátých let v kultuře: Salon Práva vybíral to nejlepší ze světové beletrie. Z TOP 15 doporučuju Barnese, oba Houellebecqy, Alexijevičovou, Tao Lina a Han Kang.

[Audio] Hokejový útok Bělíček – Barša – Šplíchal v prvním díle nového podcastu Kolaps. Z podcastové stáje Alarmu doporučuju kulturní Pop s LP Fishem a Táňou Zabloudilovou, kteří by byli skvělá dvojka vyšetřovatelů v televizní detektivce.

Anglicky

James Hamblin o koronaviru v širších historických, ekonomických a politických souvislostech. (OK, ne zas extra širokých, ale širších ano.)

Pátral jsem po tom, co vlastně víme o efektech regulace nájmů, a shrnutí od Rebeccy Diamond mi z prozkoumaného přišlo jako nejpoctivější. „Rent control appears to help affordability in the short run for current tenants, but in the long-run decreases affordability, fuels gentrification, and creates negative externalities on the surrounding neighborhood.“

Palo Fabuš vzpomíná, jak „Máslo group“ na začátku nultých let, ještě před módou flash mobs, hackovalo realitu.

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.