Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Prvotřídně průměrný život mileniálů

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 24. 2. 2020 | 2 866
newsletter

Kromě záhadných spotřebitelských vzorců si ukážeme reálné ceny bytů, hejtry Olgy Richterové nebo dlouhou historii dělání pohádek korektnějšími.

Prvotřídně průměrný život mileniálů

Respekt odemkl pátrání Ondřeje Kundry po tom, kdo chce falešnými citáty zničit pirátku Olgu Richterovou.

Zpráva Českého rozhlasu o serveru Atlas cen mě zaujala ze dvou důvodů. Za prvé, ve šmelině s citlivými informací nejedou jen bakané korporace, ale taky veřejná správa, dobré připomínat. Za druhé, částky za uskutečněné prodeje bytů v mém okolí jsou citelně nižší než částky v inzerátech. Smlouvání? Převody mimo otevřený trh? Prachy v pověstných igelitkách? Chyby v databázi? Napište mi do komentářů.

Karel Veselý o normalizovaném popu, který hlavně nikoho neruší.

Kateřina Čopjaková zmírňuje poplach okolo upravování pohádek.

Anglicky

Se zpožděním jsem objevil zábavný longread Venkateshe Raa o mileniálech a boomerech. Pojídání salátů a další projevy osvíceného konzumentství v mezích omezeného rozpočtu jako představení uklidňující rodiče? Signalizování připravenosti na zbohatnutí jako cargo kult? „Prvotřídní průměr“ je chytlavý termín, „kryptoburžoazie“ taky.

Ve většině ze zkoumaných 168 kultur není „okusování“ běžným projevem vášně.

V Pekingu rozdělují povolení k nákupu automobilu losem – bylo tak možné zjistit, že čerství automobilisté oproti kulturní skupině přibírají na váze, hlavně ti starší.

A ještě jednou losování: na Novém Zélandu pomáhá loterie rozdělit část rozpočtu na granty pro vědce. Vlastně: jasně.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.