Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Prvotřídně průměrný život mileniálů

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 24. 2. 2020 | 2 682
newsletter

Kromě záhadných spotřebitelských vzorců si ukážeme reálné ceny bytů, hejtry Olgy Richterové nebo dlouhou historii dělání pohádek korektnějšími.

Prvotřídně průměrný život mileniálů

Respekt odemkl pátrání Ondřeje Kundry po tom, kdo chce falešnými citáty zničit pirátku Olgu Richterovou.

Zpráva Českého rozhlasu o serveru Atlas cen mě zaujala ze dvou důvodů. Za prvé, ve šmelině s citlivými informací nejedou jen bakané korporace, ale taky veřejná správa, dobré připomínat. Za druhé, částky za uskutečněné prodeje bytů v mém okolí jsou citelně nižší než částky v inzerátech. Smlouvání? Převody mimo otevřený trh? Prachy v pověstných igelitkách? Chyby v databázi? Napište mi do komentářů.

Karel Veselý o normalizovaném popu, který hlavně nikoho neruší.

Kateřina Čopjaková zmírňuje poplach okolo upravování pohádek.

Anglicky

Se zpožděním jsem objevil zábavný longread Venkateshe Raa o mileniálech a boomerech. Pojídání salátů a další projevy osvíceného konzumentství v mezích omezeného rozpočtu jako představení uklidňující rodiče? Signalizování připravenosti na zbohatnutí jako cargo kult? „Prvotřídní průměr“ je chytlavý termín, „kryptoburžoazie“ taky.

Ve většině ze zkoumaných 168 kultur není „okusování“ běžným projevem vášně.

V Pekingu rozdělují povolení k nákupu automobilu losem – bylo tak možné zjistit, že čerství automobilisté oproti kulturní skupině přibírají na váze, hlavně ti starší.

A ještě jednou losování: na Novém Zélandu pomáhá loterie rozdělit část rozpočtu na granty pro vědce. Vlastně: jasně.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.