Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Vaření v karanténě a sebevraždy za polárním kruhem

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 17. 2. 2020 | 1 794
newsletter

K tomu spousta čísel o pracovních úrazech a fárání do duše Stanislava Křečka.

Vaření v karanténě a sebevraždy za polárním kruhem

Respekt odemkl poučný tři roky starý rozhovor s novým ombudsmanem Stanislavem Křečkem. Ponaučení spočívá v tom, že je Křeček ze všeho nejvíc popleta, který plácá páté přes deváté a sám se v tom vlastně nevyzná.

Každý stupeň, o který se ohřeje planeta, znamená v průměru o dva stupně vyšší teploty v Česku. ČRo + ČHMÚ

„V ideálním světě by zaměstnavatel zařídil, aby paní, která se takto projevovala na Twitteru, už nemohla dál rozhodovat o přijímání zaměstnanců, a přeřadil by ji na jinou pozici.“ Saša Uhlová o jednom vyhazovu za rasistické tweety. (A nemohli bychom pět let po útoku na Charlie Hebdo přestat s titulky „je suis“?)

Propuštění není to nejhorší, co může zaměstnance potkat: Analýza smrtelné pracovní úrazovosti v ČR v roce 2018 a kompletní zpráva Státního úřadu inspekce práce.

Rodičovské okénko: reklama na Minecraft ve školství. Miroslav Dvořák pracuje pro Microsoft, ale má dobré tipy a (nepřekvapivě) nehysterický přístup k technologiím.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Pro angličtináře

Jak se vaří v karanténě. Od shánění zeleniny se dostaneme k úvahám nad tím, proč po druhé světové válce vzniklo tak málo rozšířených pokrmů. (Napadají mě jen nachos, doner kebab a currywurst.)

Proč příslušníci některých národů tak často páchají sebevraždy? Další intelektuální investigace Scotta Alexandera. „[…] především bych vám doporučil nebýt příslušníkem národa, který žije kolem polárního kruhu a za ním a který zrovna objevil alkohol.“

Anne Applebaumová navštívila kongres nacionalistické pravice. Viděla konec reaganismu a thatcherismu.

Zničí Spotify podcasty? Nezničí, ale feudalizace internetu proniká i do další původně otevřené oblasti.

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.