Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Vaření v karanténě a sebevraždy za polárním kruhem

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 17. 2. 2020 | 1 616
newsletter

K tomu spousta čísel o pracovních úrazech a fárání do duše Stanislava Křečka.

Vaření v karanténě a sebevraždy za polárním kruhem

Respekt odemkl poučný tři roky starý rozhovor s novým ombudsmanem Stanislavem Křečkem. Ponaučení spočívá v tom, že je Křeček ze všeho nejvíc popleta, který plácá páté přes deváté a sám se v tom vlastně nevyzná.

Každý stupeň, o který se ohřeje planeta, znamená v průměru o dva stupně vyšší teploty v Česku. ČRo + ČHMÚ

„V ideálním světě by zaměstnavatel zařídil, aby paní, která se takto projevovala na Twitteru, už nemohla dál rozhodovat o přijímání zaměstnanců, a přeřadil by ji na jinou pozici.“ Saša Uhlová o jednom vyhazovu za rasistické tweety. (A nemohli bychom pět let po útoku na Charlie Hebdo přestat s titulky „je suis“?)

Propuštění není to nejhorší, co může zaměstnance potkat: Analýza smrtelné pracovní úrazovosti v ČR v roce 2018 a kompletní zpráva Státního úřadu inspekce práce.

Rodičovské okénko: reklama na Minecraft ve školství. Miroslav Dvořák pracuje pro Microsoft, ale má dobré tipy a (nepřekvapivě) nehysterický přístup k technologiím.

Jarní Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Až nám technologie rozvážou ruce. Popularizátorka umělé inteligence Sara Polak o revolučních dobách, ve kterých žijeme.

Dobrou! Téma čísla – spaní. Pavel Jégl zkoumá, jak spali předkové. Lifehacker Tomáš Baránek líčí, jak zkoumá, jak spí on sám. Fyzioložka Zdeňka Bendová o biorytmech a světle.

Učit se, učit se atd. Tematický blok o vzdělávání a kariéře. Česko rekvalifikuje, i když o tom úřady práce, nevědí, píše Jiří Hovorka. Nevyužili jsme historickou šanci zničit maturity, lituje Vojtěch Dobeš. Robert Vlach o údělu celoživotního vzdělávání u volnonožců.

FIN. Ve finanční části magazínu Dominik Stroukal a investeens. Petr Kučera sleduje bankovní novinky. Balík textů o realitách a realitních fondech.

Pro angličtináře

Jak se vaří v karanténě. Od shánění zeleniny se dostaneme k úvahám nad tím, proč po druhé světové válce vzniklo tak málo rozšířených pokrmů. (Napadají mě jen nachos, doner kebab a currywurst.)

Proč příslušníci některých národů tak často páchají sebevraždy? Další intelektuální investigace Scotta Alexandera. „[…] především bych vám doporučil nebýt příslušníkem národa, který žije kolem polárního kruhu a za ním a který zrovna objevil alkohol.“

Anne Applebaumová navštívila kongres nacionalistické pravice. Viděla konec reaganismu a thatcherismu.

Zničí Spotify podcasty? Nezničí, ale feudalizace internetu proniká i do další původně otevřené oblasti.

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.