Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Vnitřní Nietzsche kontra vnitřní Platón

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 16. 12. 2019 | 2 690
newsletter

Dále ve výběru převážně dlouhého čtení: rozhovory s Věrou Kunderovou, výčet úspěšných státních podniků a nejlepší letošní alba.

Vnitřní Nietzsche kontra vnitřní Platón

Anglicky

  • Jim Holt o paměti, smyslu a vědomí já, zkrátka o tom, jak si skládáme své životní příběhy. „On one side are those who believe the most important thing about the self you fashion is that it be original and new—not something copied from a preexisting template, not an imitation of someone else. Let’s call these people Nietzscheans. On the other are those who insist that the “good” you are questing after in your self-fashioning story must be truly good—not just something you happen to love for subjective reasons. Let’s call these people Platonists.“
  • Výběr míst, kde stát podniká, a jde mu to.
  • Muž, který se nazpaměť učí Plačky nad Finneganem – nevím ani proč, ale udělalo mi to radost.

Jarní Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Až nám technologie rozvážou ruce. Popularizátorka umělé inteligence Sara Polak o revolučních dobách, ve kterých žijeme.

Dobrou! Téma čísla – spaní. Pavel Jégl zkoumá, jak spali předkové. Lifehacker Tomáš Baránek líčí, jak zkoumá, jak spí on sám. Fyzioložka Zdeňka Bendová o biorytmech a světle.

Učit se, učit se atd. Tematický blok o vzdělávání a kariéře. Česko rekvalifikuje, i když o tom úřady práce, nevědí, píše Jiří Hovorka. Nevyužili jsme historickou šanci zničit maturity, lituje Vojtěch Dobeš. Robert Vlach o údělu celoživotního vzdělávání u volnonožců.

FIN. Ve finanční části magazínu Dominik Stroukal a investeens. Petr Kučera sleduje bankovní novinky. Balík textů o realitách a realitních fondech.

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.