Prodloužený víkend mi nabídl čas na dočtení dlouhých článků ukládaných od začátku října – výběr tedy tentokrát nedrží prst na tepu doby, zato je rozkročený do mnoha světových stran a historických ér:
- Výborně zpracovaná historie podnikání Home Creditu v Číně od Sinopsisu.
- Miloslav Pouzar zeširoka o chytrých drogách a jejich vnímání veřejností: „Proč přirovnání nootropik k palivu zvyšuje jejich společenskou přijatelnost, zatímco přirovnání ke steroidům ji naopak snižuje? Podle autorů studie vede palivová metafora k představě maximalizace potenciálu případného uživatele, což je obecně považováno za žádoucí, naproti tomu steroidová metafora se spíše pojí s předpokladem minimalizace úsilí, což je vlastně švindl.“
- Geologická glosa Barbory Topinkové k turecké invazi do Sýrie: „Turecko tvrdí, že do tzv. „bezpečnostní zóny“ podél hranice se Sýrií vmístí tři miliony bezprizorních uprchlíků, pravděpodobně v rámci rekvalifikačního programu ‚geologem, vrtmistrem či pracovníkem rafinerie snadno a rychle‘.“
- Klára Vlasáková: Co si počít s Woody Allenem
- Rozhovor s íránsko-americkým religionistou Rezou Aslanem o islámu, panteismu a náboženských impulzech v mozcích zvířat.
Anglicky
- Deep rozhovor s kamerunským filozofem o mnoha rozměrech dekolonizace. Pokud byste si měli přečíst jeden text k tématu, nebo pokud byste si měli přečíst jediný link z mých newsletterů za poslední týdny, ať je to tenhle.
- Když v tom budete, o podobných věcech mluví z jiných úhlů a taky jiné části světa nobelista Amartya Sen. Mmj. velmi dobré shrnutí posledního vývoje v Indii.
- Ještě jednou kolonialismus: s ekonomem Michaele Hudsonem o antické ekonomice a poučeních pro dnešek.
- Elizabeth Gibneyová v Nature vysvětluje průlom Googlu na poli kvantových počítačů.
- A nakonec zvířátka: v nelítostné mysli Vladimíra Iljiče Lenina.
JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.
FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara
MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná