Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Tři důkazy, že Česko stojí na indiánském pohřebišti

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 23. 9. 2019 | 2 706
newsletter

Z dovolených se vrátili lidé, kteří mají co říct, takže my ostatní máme konečně co číst.

Tři důkazy, že Česko stojí na indiánském pohřebišti
  • Ivana Svobodová z Respektu si zajela popovídat se sousedy ženy, která žaluje Andreje Babiše pro pomluvu. Je to strašidelný čtení: „Jestlipak měla stavební povolení, paní Čistá, když měnila okna v domku, to by se mělo zjistit.“
  • Dlouhý rozhovor Zuzany Hronové s Danielem Prokopem o českém školství: Vyspělé země rozdíly mezi školáky stírají, v Česku je prohlubujeme. Pokud jste poctivě přečetli každý díl jeho Úvodů do praktické sociologie, moc nového tady neobjevíte, ale jako hutná rekapitulace výborné. Pokud ten seriál nesledujete, povinné čtení.
  • Třetí zneklidňující zpráva o stavu země: fantastické twitterové vlákno o projektu vládní čtvrti v Letňanech. Obludný plán popírá základní principy urbanismu a navíc je částečně obšlehnutý z Chodova. Vizualizace jsou supervtipné.
  • Slavoj Žižek o klimatické katastrofě: „Jakkoliv bychom měli tyto hrozby brát vážně, neměli bychom zároveň ztrácet ze zřetele, jak nejisté jsou veškeré naše analýzy a prognózy tohoto druhu: s naprostou jistotou budeme vědět, že se něco děje, až teprve, když už bude příliš pozdě na to jakkoliv zasáhnout. Ukvapenými závěry tedy jen posilujeme pozice popíračů klimatických změn. Musíme se za všech okolností vyvarovat toho, že upadneme do osidel ekologie strachu, která je jen unáhlenou, morbidní fascinací strašákem blížící se katastrofy.“
  • Proč taky přestat kouřit: za 1500 měsíčně si můžete vzít hypotéku na ústeckou garsonku a dát v ní domov bezdomovci. Nebudete první.
  • Tenhle týden se urodilo taky na našich webech: na Finmagu jsme vydali překlad zde dřív linkované provokace Co je veřejné a co je soukromé a Gabrielův zasvěcený komentář k přechylování. Heroine přináší rozhovor dua Jetmar&Sliš s historičkou Denisou Nečasovou mmj. o revolučním rajcu a rychlý průlet světem incelů a redpillerů od Matouše Hrdiny.

Anglicky

Jarní Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Až nám technologie rozvážou ruce. Popularizátorka umělé inteligence Sara Polak o revolučních dobách, ve kterých žijeme.

Dobrou! Téma čísla – spaní. Pavel Jégl zkoumá, jak spali předkové. Lifehacker Tomáš Baránek líčí, jak zkoumá, jak spí on sám. Fyzioložka Zdeňka Bendová o biorytmech a světle.

Učit se, učit se atd. Tematický blok o vzdělávání a kariéře. Česko rekvalifikuje, i když o tom úřady práce, nevědí, píše Jiří Hovorka. Nevyužili jsme historickou šanci zničit maturity, lituje Vojtěch Dobeš. Robert Vlach o údělu celoživotního vzdělávání u volnonožců.

FIN. Ve finanční části magazínu Dominik Stroukal a investeens. Petr Kučera sleduje bankovní novinky. Balík textů o realitách a realitních fondech.

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.