- „Nikdy netrpěla zbytečným sentimentem, jenž by jí věci komplikoval.“ Klíčová věta z obsáhlého medailonu stoleté Medy Mládkové od Ondřeje Kundry.
- Pavel Barša se nad knihami Tonyho Judta, Marka Mazowera a Timothyho Snydera rozepsal o slepé uličce antitotalitarismu.
- David Klimeš přešel na Aktuálně, takže jeho sloupky už nejsou za paywallem. Za první dva týdny nasolil čtyři. Doporučuju ke stabilnímu sledování – přijde mi, že jako jeden z mála začíná práci na komentářích spíš otázkou „co o tom vlastně víme?“ než „co chci, aby si o tom lidi mysleli?“
- „Hledaná repulzivní síla působící mezi dvěma blízkými chodci (popř. obecně mezi agenty libovolného socio-dynamického systému) je nepřímo úměrná kvadrátu vzdálenosti obou chodců. Socio-dynamická síla tedy podléhá stejné matematické závislosti na vzdálenosti jako síly gravitační či elektrostatické.“ Matematik Milan Krbálek o davu jako agentním systému
- „V odmítání reality podporovali Srby i jejich čeští příznivci, kteří by nejradši za Kosovo bojovali do posledního Srba.“ Touché Matyáše Zrna
- Blog kluka, který při nehodě na motorce přišel o nohu, i rozhovor Renaty Kalenské s matkou dvou dětí s cystickou fibrózou jsou fyzicky nepříjemné čtení, ale třeba si nad ním vzpomenete, že jste naživu.
Anglicky
- Před rokem jsem tu odkazoval na anketu Vulture o nejlepší knihu 21. století, ve které s náskokem „zvítězil“ Poslední samuraj Helen DeWittové. Minulý víkend jsem dočetl a doporučuju ji, byť první půlka připomíná twitterové historky o geniálních dětech, kterým tleská celá tramvaj. Fascinující je i samotný příběh knihy, kterou původní nakladatel domrvil a pak sám zkrachoval, což mělo devastující následky na autorčinu kariéru. David K. Israel s DeWittovou vedl rozhovor pro BoingBoing a Brian Hurley nad románem bystře rozebírá literární žánr „vědomostního porna“ i s příklady dalších knih (četl jsem jen Wittgenstein’s Mistress, doporučuju taky).
- Paul Romer, loňský ekonomický nobelista, vyrazil prozkoumat festival Burning Man. „Freedom requires some structure, creativity some constraints. But it was becoming clear there was more to the structure and constraints at Burning Man than Mr. Romer imagined. As he learned that, he inched even further toward the urban planners.“
- Björn Jeffery připomíná, že „čas strávený u obrazovek“ může být škodlivý i přínosný – podle toho, co na té obrazovce je. Banální, ale bohužel ne každému jasné.
JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.
FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara
MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná