- Eva Klíčová o novém románu Michela Houellebecqa: Bílej bohatej pane, nebuďte smutnej.
- Kateřina Smejkalová hledá v současné kultuře typy podobné Luďanovi z Mostu a jejich příběhy. Nesouhlasil bych mmj. s tím, že rasismus je přirozenou reakcí na útlak, ale jako přehled především nové beletrie to je fajn.
- „Lze být v jednom životě postupně členem KSČ, předsedou Akčního výboru Národní fronty na vysokých školách, generálním tajemníkem a předsedou Mezinárodního svazu studentstva, ústředním ředitelem Československé televize, poslancem parlamentu v 50. i 60. letech, kulturním atašé československého velvyslanectví v Itálii, vydavatelem exilového časopisu Listy, poslancem europarlamentu za italskou Socialistickou stranu a poradcem prezidenta Václava Havla? Jiří Pelikán to dokázal.“
- Architekt Petr Kučera k symbolice a historickému urbanistickému kontextu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.
- Pěkné věci vyšly taky na Finmagu: Tomáš Fürst s kolegy varuje před náhodným testováním na drogy a John H. Cochrane hledá paralely mezi tříbením horolezecké techniky a hospodářským růstem.
Anglicky
- Jill Leporová se v New York Times zalistovala do nových knih věnovaných misím Apollo. „Teprve když Apollo 11 přistálo na Měsíci, program poprvé získal podporu většiny Američanů“ a jiné zajímavosti.
- Netráví vaše dítě moc času u ohniště? Průvodce pro znepokojené pravěké rodiče.
JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.
FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara
MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná