Výběrové čtení: Slačálek, Přibáň, Klíčová

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 1. 4. 2019 | 3 175

Slačálek, Přibáň, Klíčová Evropa v krizi, Magnesia Litera v krizi, média v krizi – situaci částečně zachraňuje rámen silný jak noha u zadku bojovníka sumo.

Výběrové čtení: Slačálek, Přibáň, Klíčová
  • Arnošt Novák a Ondřej Slačálek o školních stávkách pro klima. – Pro mě nejlepší český text k tématu. Nejen o protestech, ale taky o tom, nakolik má být ochrana klimatu záležitostí spotřebitelských voleb nebo jak se environmentalisté dostali kázáním skromnosti na okraj zájmu.
  • Jiří Přibáň o krizi evropské integrace a evropské politiky vůbec: „Vést válku proti nacionalismu nebo xenofobii je pro dnešní politiky mnohem pohodlnější než vést válku proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Zatímco k první vám stačí morální pohoršení, k té druhé potřebujete ekonomickou politiku založenou na sociální solidaritě, která se ovšem z moderních společností vytratila.“
  • Aktualizovaná mapa vlastníků českých médií
  • Eva Klíčová na Heroině šije do Magnesie Litery: „Kde se vzal v nominacích Putnův konfesně podmíněný historicko-kulturní vývar ze středoevropské kultury, když vloni vyšel Kosatíkův Jiný T.G.M. – kniha bezesporu podstatnější a metodologicky průkaznější? A tiché vody českého, za montovnami upozaděného myšlení daleko spíše rozčeřili Hrdinové kapitalistické práce Saši Uhlové než moudrý, zevrubný a intelektuálně bodrý mediální mazlík Tomáš Sedláček svými úvahami.“
  • Podle čeho se pozná dobrý rámen a kde v Česku ho umí? (V Brně, ofc.)

Anglicky

 

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.