Proměny hlavního města hazardu

William Vlcek
William Vlcek | 30. 1. 2019 | 3 164

Někdejší portugalská metropole se stala světovým hlavním městem hazardu. Úspěch místních kasin ale do značné míry stojí na gamblerských sklonech nejbohatších elit. Jaké důvody vedou k tomu, že se začínají přeorientovávat na obyčejnější klientelu?

Proměny hlavního města hazardu

Macao je čínská odpověď na Las Vegas. Bývalá portugalská kolonie ale americkou metropoli hazardu dávno předběhla. Zisk z hazardních her tu byl v roce 2010 vyšší než v celém státu Nevada, kde Las Vegas leží, a z Macaa se stala globální metropole hazardu. Čínský magnet na gamblery se navíc může chlubit i hvězdnou architekturou.

Příběh Macaa je příběhem globalizace a vzestupu Číny. Příběhem globalizace je kvůli roli, kterou v něm hrají zahraniční nadnárodní kasina. Příběhem vzestupu Číny je proto, že její občasné dnes můžou díky ekonomické prosperitě ve velkém cestovat, objevovat svět i hrát hazardní hry.

Pod čínskou správu se Macao vrátilo v roce 1999 jako zvláštní administrativní oblast, platí v něm tedy jiné zákony než v pevninské Číně. Je mimo jiné jediným čínským územím (počítáme pevninskou Čínu, Hongkong i Macao), kde je hazard legální, a proto všichni hráči z Číny směřují právě sem.

Než v roce 1999 převzala Čína nad Macaem vládu, byla tu situace značně napjatá. Herní prostředí ovládal organizovaný zločin, při soupeření o přístup k VIP hernám se běžně používalo násilí. Tyto VIP herny, kde se v soukromí hraje o velké peníze, patří mezi další ingredience macajského úspěchu. Právě kvůli nim je gambling v Macau jiný než na podobných místech v jiných částech světa.

Zaměření Macaa ne na obyčejné hráče, ale na bohaté zákazníky, kterým nabízí soukromé herny a zvláštní privilegia, je zdrojem velké části příjmu tamních kasin. Ta původně vznikla okolo VIP heren, o jejichž provoz se starají subdodavatelé – hazardní promotéři, kteří se dělili o podíl ze zisku z bohatých zákazníků. Zajištění gambleři stáli za v roce 2013 za dvěma třetinami z celkového zisku macajských kasin.

Mezinárodní investice

Provoz kasin znamená nemalý zisk i pro macajskou vládu. V roce 2001 tvořily odvody z hazardu 40 procent ze všech vybraných daní. O deset let později se už vládní příjem z hraní v kasinech rovnal 81 procentům daňových příjmů. Tento obří nárůst je výsledkem rozhodnutí otevřít hazardní trh a pozvat do výběrových řízení na provoz kasin zahraniční firmy.

Do roku 2001 mohla kasina provozovat jen jedna společnost. Celkem čtyři desetiletí tak měla na hazard monopol firma Sociedade de Turismo e Diversões de Macau. Od roku 2002 byly hazardní licence uděleny i několika nadnárodním firmám a podnikům se společnou majetkovou účastí. Patřily mezi ně společnosti z Austrálie, Hongkongu a Spojených států, včetně známých jmen z Las Vegas jako Las Vegas Sands, MGM, Galaxy nebo Wynn Resorts.

Firmy zahájily rozsáhlé investice do nových velkých kasinových komplexů s pětihvězdičkovými hotely a luxusními nákupními centry. Vzhledem k miniaturní rozloze Macaa – původně se od roku 1912 skládalo z poloostrova a dvou ostrovů s celkovou plochou 11,2 km² – bylo nutné zasypat vodní plochy, aby měl vzkvétající trh s hazardem kde stavět. V roce 2010 tak už rozloha Macaa činila 29,7 km², šest z nich tvoří umělé propojení ostrovů Coloane a Taipa, kde stojí velké hazardní komplexy.

Tato nová kasina znamenala nová pracovní místa pro místní obyvatele, ale co bylo pro ekonomiku podstatnější – navýšení počtu turistů a zisku z daní. Po deseti letech neustálého růstu příjmů z hazardu a otevírání nových kasin v roce 2014 daňový příjem z kasin kulminoval a od té doby klesá – poté co čínský prezident Si Ťin-pching spustil rozsáhlou protikorupční kampaň.

Macajské VIP herny začala pekingskou vláda vidět jako kanál pro masivní úniky kapitálu z čínské ekonomiky. Zdrojem velké části balíku peněz prosázeného prominentními hráči měla být korupce a úplatkářství v pevninské Číně.

Macajská VIP herna

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?


V roce 2014 tvořily daně z hazardu 84 procent celkového zisku macajské vlády; o tři roky později podíl klesl na 79 procent. Procenta ale zakrývají skutečný pokles příjmu z kasin, který má Macao k dispozici – z 20,1 miliard dolarů v roce 2014 na 15,7 miliard v roce 2017. Během boje prezidenta Si proti korupci se totiž řada příslušníků čínské elity začala macajským kasinům vyhýbat, aby unikli podezření.

Příjmy z hazardu se od té doby podle všeho stabilizovaly. Napomohl tomu posun Macaa od VIP hazardu směrem k zábavě pro masy. Macajská vláda také podpořila diverzifikaci směrem od heren – stejně jako Las Vegas chce město oživit výstavami a společenskými akcemi.

Diverzifikaci by měl podpořit také nový most spojující Macao a Hongkong, který by měl zjednodušit přístup do oblasti a navýšit tak počet turistů. Macao ale musí čím dál víc s rivaly v sousedství. Protikorupční kampaň nasměrovala čínské gamblery k dalším asijským hazardním destinacím, například novým rezortům v Singapuru a filipínské Manile.

Moderní Macao stojí na vzestupu Číny a z něj plynoucím bohatství jejích obyvatel. Jeho další úspěch bude záviset na schopnosti přilákat obyčejné hazardní hráče a v podobě dovolenkové destinace i další turisty. To by vzhledem k růstu čínské střední třídy mělo zajistit stálý příjem i do dalších let.

Z originálu, který vyšel na The Conversation pro Finmag přeložil Michal Zlatkovský.

Úvodní fotografie: BigBoom / Shutterstock.com
Fotografie v textu:  Benny Marty / Shutterstock.com

Autor článku

William Vlcek

William Vlcek

William Vlcek učí globální politickou ekonomii na univerzitě ve skotském Svatém Ondřeji. Zabývá se mimo jiné průzkumem komplexu témat, do kterého spadá placení a vymáhání daní, praní špinavých peněz a financování terorismu. Nejen v souvislosti s tím ho zajímá také role a vliv kasin na ekonomický rozvoj, zejména na příkladu Macaa a v dalších asij-ských zemích.