- Pavel Šplíchal pokračuje v reportování o situaci v ústeckých Předlicích: Za chvíli nám tu všem jebne.
- Petr Bittner o strašáku neomarxismu: „Co mají společného všichni, kdo jsou označováni za neomarxisty? Od příznivců frankfurtské školy až po Respekt jsou to zastánci kulturního liberalismu. A právě v tom spočívá kouzlo našeho pojmu. Kdyby se útočilo na ‚kulturní liberály‘, postrádalo by to onen dehonestující efekt. Byl by to jen běžný politický názor ze starého přehledného dialogu konzervatismu s liberalismem. Názor proti názoru. Zato při označení neomarxismus většině lidí vytane na mysli gulag.“
- Propast mezi studenty z bohatých a chudých rodin se rozšiřuje, ukazuje celoevropský výzkum. Víc než info o rozevírajících se nůžkách mě zaujalo tohle: „Většina sociologických teorií předpokládá, že člověk musí mít nějaké dovednosti, aby mohl být politicky aktivní. Jedna z nich je takzvaná politická účinnost, schopnost ovlivňovat lidi kolem sebe. Bez ní se – podle klasických teorií – do politiky nezapojíte. Ale data nám ukazují, že to tak není. Je to obousměrné, řada lidí se zapojí náhodou a teprve později se u nich rozvíjejí politické dovednosti.“
- Objevný rozhovor o oblasti, ve které Československo předběhlo Západ: Jak výzkumy sexu převracejí naše představy o socialismu.
- Zuzana Fuksová o big dick energy.
- Téma týdne při vrcholícím šampionátu – fotbal: Luděk Mádl se ptá, proč Belgičané excelují a Češi ne?
- A fotbal nás strhl i na Finmagu: potřebuje víc anarchie a míň peněz, jak na něj klekla FBI – a nadto rozhovor s Farukem Hadžibegićem, který zahodil poslední penaltu Jugoslávie na velkém šampionátu.
Anglicky
- 45 lekcí z gulagu – tak třeba hned první: „Veškerá kultura a civilizace jsou mimořádně pomíjivé záležitosti. Z člověka uděláte zvíře za tři týdny. Stačí k tomu tvrdá práce, zima, hlad a bití.“
- Výtvarník Vladimír Kokolia vystavuje v Birminghamu a The Guardian je nadšený. Před sedmi lety byl hostem dvou skvělých, zadumaných dílů Bourání. (Že nám Adam Gebrian píše sloupky do tištěného Finmagu, asi víte. Ale kdybyste nevěděli…)
- Ještě kopaná: datoví analytici přišli na to, jak spravedlivě a koukavě zorganizovat budoucí mistrovství s 48 týmy – a že by se mělo nastavovat mnohem, mnohem víc.
- A nakonec fotbalový dojáček, ze kterého vychází i odkazovaná Mádlova analýza: cesta Romelu Lukaku ze dna na vrchol.