Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Filmaři z venkovské díry

Jan Hamerský
Jan Hamerský
24. 4. 2018
 5 825

Pět let rostl v Orlických horách český Hobitín. První hobití noru stavěl Svatoslav Hofman jen tak. Další už vznikaly s představou filmu z Tolkienovy Středozemě. Letos fanoušci na dvacetiminutový snímek, který kameraman Hofman chystá se scénáristou a režisérem Jaroslavem Kejzlarem, vybrali na HitHitu skoro sto šedesát tisíc.

Filmaři z venkovské díry
Další fotky
v galerii (6)

Sváťovi s Jardou je oběma čtyřiadvacet, pocházejí ze severovýchodu Čech, chodili na stejnou novinářskou školu a dneska pracují pro Seznam Zprávy. Sváťa točí, Jarda píše a stojí před objektivem. Sami se taky chystají natáčet příběh z mezidobí mezi Hobitem a Pánem prstenů. Nezávislý krátkometrážní snímek nazvali Stíny Kraje.

Na štíru s autorskými právy prý nejsou. „Kdybychom na tom chtěli vydělávat, tak bychom byli,“ říká Sváťa, „jde ale o nevýdělečný projekt, navíc o hodně volnou inspiraci Tolkienovými příběhy.“ Požadovaných sto tisíc na natáčení dvoučlenný štáb na HitHitu shromáždil za dva týdny. „Rozpočet je na zapůjčení natáčecí techniky,“ vysvětluje Jarda. „máme to rozplánované, abychom měli techniku, respektive kompletní sety techniky na zvolený počet natáčecích dní; kamery, objektivy, stativy, kamerová jízda, jeřáb, světla a podobně. Musíme počítat i s kostýmy, parukami a jiným namaskováním. Je toho víc.“

Jak si říct: HitHit video

Míň, ale pořádně

Podobnost s britským filmem Hon na Gluma, který před téměř deseti lety za podobné peníze natočili fanoušci Petera Jacksona a jeho tolkienovských filmů, Sváťa odmítá. „To je film, který se snaží hodně podobat Jacksonovi, často to ale působí úsměvně. Proto točíme jen krátkometrážní film. Víme, že na hodinový bychom potřebovali mnohonásobně větší rozpočet a víc času.“

„Chceme se držet vlastního pojetí a přijít s něčím novým,“ podotýká Jarda. Ono jejich pojetí má být spíš pojetím milovníků filmu než jen fanoušků Tolkienových knih a Jacksonových filmů. „Nebudeme si hrát na inovátory. Ono to dneska už ani moc nejde. Jen nebudeme vyprávěním ani stylem natáčení kopírovat trilogii Petera Jacksona.“ Ptám se ho tedy, jaký filmový jazyk je mu blízký. „Mám určité nápady a inspiruji se jednotlivostmi takřka z čehokoliv, co vidím. Ale asi to nedokážu uceleně popsat nebo pojmenovat, bohužel. Kdybych zažíval třeba to, že se před natáčením čtyřicetkrát kouknu na Občana Kanea, určitě ti to povím, ale nezažívám.“

S úctou k předloze

Scénář připravovali rok a půl sami dva. Velký obraz měl před očima Jarda, Sváťa se soustředil na detaily. Děj prozradit nechtějí. „Můžeme jen říct, že je to příběh o hobitech a jejich bezstarostnosti, na kterou vrhají zatím nenápadný stín bytosti, které obcházejí hranice Kraje,“ tvrdí Sváťa. Jarda dodává, že z Tolkiena pouze vycházejí, neadaptují ho. „Zaujaly nás některé pasáže, které ve filmu ještě nikdo nezobrazil.“ Do příběhu tedy nebudou uměle dosazovat postavy typu elfky Tauriel z filmového Hobita. „Postavy, které se ve Stínech Kraje objeví, se tam objevit můžou, aniž by to kohokoliv tahalo za chlupy.“

Jarda odhaduje, že natáčet budou s asi patnácti herci-dobrovolníky. „Ale to počítám s tím, že víc postav může hrát jeden herec. Hlavních rolí je pár.“ Už teď mají nasmlouváno několik herců. S těmi ale spolupracují dlouhodobě. Aktuálně mezi kamarády nabírají komparzisty. „Oslovili jsme ty lidi, které jsme potřebovali, někteří se nám ozvali sami.“

Jak se staví podle oka kamery

Jako filmový ateliér poslouží hlavně hobití vesnice. Český Hobitín, který Sváťovi vyrostl pod rukama v Orlických horách na zahradě za domem jeho rodiny v Šedivinách. První noru Sváťa postavil jednoduše proto, že ji postavit chtěl. Inspirovaly ho k tomu vlogy předcházející premiéře prvního dílu filmové hobití trilogie. „Chtěl jsem taky něco dělat a ne jen Středozem konzumovat.“ Další stavby už vznikaly s ohledem na to, jak vypadají ve filmovém záběru. „Chtěli jsme, aby vesnička byla pestrá,“ tvrdí Jarda. „Zároveň aby se nory z určitých míst daly pohodlně zabírat a pasovaly nám do kompozice.“

Metr až na pár výjimek Sváťa nepoužil. „Stavěl jsem, jak mě to zrovna napadlo, a hlavně jsem měl jen vzdálenou představu, jak to bude vypadat. Proto se taky často stávalo, že jsem něco udělal a pak to zničil a udělal jinak, protože se mi to nelíbilo.“ Jako stavební materiál posloužil odpad. „Lustr je ze starého kola od vozu, okna jsou zase z roštů postele, které jsme našli v kontejneru.“ Použilo se také mnoho věcí, které se pak zaházely hlínou a nechaly obrůstat travou, od starých křesel po zrezivělou vodárnu. „Přední části nor jsou z kupovaných prken nebo stavebních desek, ale jsou to malé plochy. Nestálo to skoro nic.“ Stavební úřad nic nenamítal. „Dvě větší obydlí vznikla tam, kde před tím stály jiné stavby. Třeba na místě hospůdky Zelený drak stával skleník. Nory jsou tak malé, že na ně nebylo žádné povolení potřeba.“

Vítejte v českém Hobitíně

Když nora přerůstá přes hlavu

Český Hobitín se na internetu objevil v několika katalozích turistických zajímavostí. „Bylo jasné, že vedlejším efektem bude, že se o Hobitín začnou zajímat turisté a fanoušci.“ A zavítalo jich hodně. Podle počtu vzkazů v návštěvní knize a fanoušků na facebooku Sváťa odhaduje, že jich už budou tisíce.

Českého Hobitína už si všimlo i několik LARPařů (z anglického Live Action Role Playing), z velké části jde o přispěvatele z HitHitu. „Občas tam choděj fanoušci v kostýmech,“ přitakává Sváťa. V květnu čeká dětský larpový tábor. Udělat z Hobitína placenou turistickou atrakci prý ale není na pořadu dne. „Máme plno dalších aktivit a po natáčení už na Hobitín nebude tolik času.“ Pro přispěvatele z HitHitu přesto připravili mapu. „Bude tu brožura, podle které si budou moct lidé projít místa, kde jsme natáčeli,“ upřesňuje Jarda. „Plánujeme je pak na místě citlivě označit. Přijde nám to jako fajn odměna pro někoho, kdo by si chtěl projít okolí a zároveň spojit dohromady prostor, ve kterém se natáčelo, v nějaký celek.“

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
1
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Jan Hamerský

Jan Hamerský

Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo