- Na Finmagu jsme odemkli starší rozhovor s Evou Samkovou z printu a vydali varování Pavla Jégla: „Evropská unie bude po brexitu menší a pro ty, kteří zůstanou, také dražší.“ Z překladů: Máloco je tak nebezpečné, jako když ekonom závidí fyzikovi.
- Zcela zbytečné temno nad Českem – tzv. zásadní text Davida Klimeše. „Opět hned po sečtení volebních výsledků v říjnu bylo jasné, že demokratické strany mohou buď bránit vládnutí Babiše, nebo zabránit vládnutí rasistů a komunistů. Obojího nikdy nešlo dosáhnout.“
- Právo je jen nástroj k řešení sporů, spravedlnosti se jím dosáhnout nedá, říká soudkyně Ústavního soudu Šimáčková – „Ve srovnání s ostatními soudci bývám déle v práci a chodím pracovat i o víkendu. A mladší kolegové se mě ptají, proč to dělám, když nemusím. Je to tím, že se dokážu vcítit do pocitů lidí, kteří velmi dlouho čekají na soudní rozhodnutí. Protože jsem to s klienty prožívala jako advokátka. A to je strašný pocit. Když spravedlnost třeba i přijde, ale pozdě.“ <3
- Vyšla nejdražší česká hra, Kingdom Come: Deliverance. „Američanům vadilo, že v ní nejsou černoši,“ rámuje její vznik mimo jiné iRozhlas. „Píše ty výtky o těch černoších apod. někdo fakt relevantní?“ ptá se Josef Šlerka a z diskuze zatím vyplývá, že ne.
- Vyházet shnilá jablíčka? Kritické poznámky k #MeToo – „Kampaň dobře ukazuje nedostatek, který netrápí pouze feminismus, ale novou levici obecně. Jako by neschopnost formulovat svou politiku radikálně vzhledem k celku společensko-ekonomického systému byla nahrazena radikalitou v projevech morálního pohoršení nad překročením morálně-politických standardů.“
- „Psát recenze knih Davida Zábranského je otrava. A teď nemyslím kvůli jeho knihám, ale cirkusu ublíženosti, ušklíbání a pobouření nad nepochopením autorské geniality, který Zábranský a jeho úzký fanklub kolem každé negativní kritiky roztočí.“ Ondřej Nezbeda: Symptom Zábranský
- Na Tomáše Poláčka byli v Kongu zlí. Klára Vraštilová z Člověka v tísni mu vysvětluje, že v místě humanitární katastrofy nemá čekat nic hezkého.
Pro angličtináře
- Reportáž z firmy, ve které rozmontovávají auta a další techniku na součástky a zjišťují, co udělat líp nebo levněji.
- Když jsme u těch aut: z přebíhání silnice se stal přestupek teprve po lobbování výrobců automobilů. Dejte sociálnímu inženýrství sto let a bude z něj přirozená věc.
- 17 důvodů, proč milovat brexit. Neironických.
JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.
FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara
MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná