Zeman vs. Zeman

Pavel Jégl
Pavel Jégl | 15. 1. 2018 | 16 komentářů | 6 901

Kdo bude největším soupeřem Miloše Zemana ve druhém kole prezidentských voleb: Jiří Drahoš, nebo sám Miloš Zeman?

Zeman vs. Zeman

Miloš Zeman potřeboval vyhrát prezidentské volby už v prvním kole. To se mu nepodařilo, a tak má problém.

Osmatřicet procent hlasů a jen dvanáctiprocentní náskok před druhým finalistou Jiřím Drahošem z něj favorita druhého kola nedělá. Tím spíš, že outsider-akademik je ze všech možných Zemanových protikandidátů pro voliče obecně nejpřijatelnější. 

Zvednou zadky?

Druhé kolo bude samosebou jiné. Hlasy protizemanovského bloku se už nebudou tříštit.

Na třetím, čtvrtém a pátém místě se v prvním kole umístili Pavel Fischer, Michal Horáček a Marek Hilšer. Dohromady dostali víc než 28 procent hlasů. Všichni vyzvali své podporovatele, aby hlasy přesunuli k Drahošovi.

Pro většinu jejich voličů je nepochybně přijatelnější Zemanův vyzyvatel. Záleží pochopitelně na tom, kolik z nich ve druhém kole přijde. A budou dostatečně motivováni, aby volili Drahoše?

Zeman a jeho tým budou dělat vše proto, aby je této motivace zbavili. Prezident se může pokusit získat na svou stranu ty, kteří v prvním kole ještě nevolili, přesvědčit je, aby v tom druhém zvedli zadky. Šance na velké zisky při mobilizaci této skupiny je však nízká, protože v prvním kole hlasovalo 62 procent voličů. Na české poměry vysoké číslo, odpovídá prezidentským volbám před pěti lety. Zeman ho sotva výrazně zvýší.

Proto se dá předpokládat, že bude lovit spíš v táboře svých odpůrců. Ne, že by Drahošovy, Fischerovy, Horáčkovy a Hilšerovy stoupence přetáhl na svou stranu a udělal z nich své voliče. Může je ale odradit od toho, aby hlasovali pro Drahoše.

Anketa

Vaše volba v druhém kole?

Spusťte hnojomety

Jak na to? Třeba co nejvíc zašpinit čistý štít, se kterým se Drahoš chlubí na billboardech, zdiskreditovat soupeře. Tato metoda se Zemanovu týmu osvědčila v minulé volební kampani.

Na Karla Schwarzenberga metal hnůj – lži a pomluvy. Šířil mimo jiné informaci, že na rodinném sídle Schwarzenbergů Hardegg visí nacistické obrazy s hákovým křížem. (Vyšlo najevo, že tam visí jeruzalémský kříž a kromě toho hrad už tři sta let rodině nepatří.)

Možností je také znemožnit konkurenta v televizní debatě. Drahoš k ní sám Zemana vyzval. Většina analytiků to vidí jako chybu, má za to, že si vyzyvatel naběhl. Lenka Zlámalová v debatě na DVTV předpovídá, že Zeman si Drahoše „namaže na chleba“.

Pravda, Zeman je obratný řečník. Ví, jak protivníka dostat do kouta. A Drahoš je nezkušený, nerozhodný, vyhýbavý, váhavý. O politice ví houbeles. Dosud v kampani neřekl nic, co by bylo hodné zapamatování. Opakuje zásady jako „pravda, úcta k lidem, slušnost“. U prezidenta by však mělo být samozřejmostí, že je slušný člověk. Ačkoli…

Přes to vše by ale debata se Zemanem nemusela pro Drahoše skončit debaklem – za předpokladu, že bude dobře nabrífovaný, zachová klid a nenechá se rozhodit.

Vypněte zvuk

Někteří američtí analytici zastávají názor, že vítěze televizní debaty prezidentských kandidátů poznáte tak, že si pustíte jejich duel bez zvuku. Něco na tom bude. Jistě, neslyšíte argumenty, ale klíčový je vizuální dojem – pochopitelně jen tehdy, pokud se některý z kandidátů nedopustí pitomosti, která ho diskvalifikuje.

Jak volíme

Experimenty na voličích

O úloze vzhledu kandidátů hovoří zahraniční výzkumy. V nich přijdete do laboratoře, kde vám ukážou dva muže nebo ženy a vy máte zhodnotit, který je atraktivnější. Nic jiného. Vtip je v tom, že to jsou reálné dvojice z různých voleb ve Spojených státech. A zajímavé je, že v 65 až 75 procentech případů hodnotí lidé jako atraktivnější toho, který volby vyhrál.

Rozhovor s politologem Romanem Chytílkem

Politologové můžou pitvat slovo za slovem, větu po větě. V očích voličů však nemusí zvítězit ten, kdo předloží silnější argumenty, ale ten, kdo přesvědčivěji hraje roli prezidenta. A to bude platit také pro debaty Drahoš-Zeman.

Důkaz, že je vnější dojem důležitý, poskytla už první televizní debata prezidentských kandidátů v Americe v roce 1960. Utkali se v ní telegenický a svěží John Kennedy s pobledlým, zamračeným a unaveným Richardem Nixonem. U televizních diváků jasně vyhrál demokrat Kennedy. U těch, kdo debatu sledovali v rádiu a soustředili se výlučně na její obsah, zase republikán Nixon.

Většina Američanů nicméně sledovala debatu v televizi. A to rozhodlo.

Umělecká stránka debaty může převážit také v případě plánovaných dvou debat Drahoše se Zemanem.

Boj s hendikepem

„Jsem mladý a plný sil,“ hlásá Zeman. Nic víc než bonmot. Realita je jiná: Prezidenta rychle opouštějí síly.

Pro Zemana bude podlomené zdraví v duelu hendikepem. Zpomalené reakce a nezvladatelné grimasy sice můžou vyvolat soucit, mnoho hlasů mu však nepřidají, spíš naopak.

Jde ale jenom o fyzické zdraví? Internista a rehabilitační lékař Jan Hnízdil označuje prezidentův stav za vážný. Na svém blogu však upozorňuje, že na mysli má „nejen potíže tělesné, ale především rozpad osobnosti, ztrátu sebereflexe“. „Nepředpokládám, že by (Zeman) zvládl další volební období… Největším soupeřem Miloše Zemana je Miloš Zeman. Ten boj nemůže vyhrát. Věřím, že k němu budou voliči ohleduplní a umožní mu odchod na zasloužený odpočinek,“ píše Hnízdil. A ač je Hnízdil držitel Zlatého bludného balvanu Sisyfa za rok 2015, je to nejrealističtější hodnocení obhájce prezidentství, jaké jsem zaznamenal.

Úvodního prezidenta, tážícího se, kdo je v zemi zdejší... zachytil v roce 2014 Martin Horký / MAFRA / Profimedia

Autor článku

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval v médiích – v Zemských novinách, centrální redakci regionálních deníků a v Hospodářských novinách. Zasedal v redakční radě Vojenských rozhledů. Kromě psaní se nyní věnuje finančnímu poradenství ve struktuře Partners (pracuje ve VIP kanceláři v Praze-Vinohradech) a svému psovi.