Nejlepší dárek je sice párek, ale hned za ním jsou knížky. Ať už je chcete nadělovat blízkým, nebo sobě, je správný čas zrekapitulovat si uplynulou recenzní sezonu.
Vychází nový Finmag
Co v něm taky najdete
Korunní princ al-Káidy
Bitcoin – nová vkladní knížka
Kašpárek versus Uhlová
Vyšlo česky
Letos jsem shodou náhod doporučil bez větších výhrad jen dvě knihy, které jsou dostupné v češtině. Nic není pravda a všechno je možné přináší mrazivě zábavné viněty ze současného Ruska. A před pár dny se dočkala překladu Utopie pro realisty, pěkná obhajoba nepodmíněného základního příjmu, zkracování pracovní doby a otevírání hranic.
Čeští nakladatelé zato dohnali manko u knih, které jsem v minulých předvánočních rekapitulacích doporučoval v anglickém originále. V Melvilu vyšly Algoritmy pro život, ve kterých dva matematici vysvětlují, jak optimálně vybírat byt nebo hledat protějšek na online seznamkách. V témže nakladatelství českým čtenářům konečně zpřístupnili motivační literaturu Stevena Pressfielda – Válka umění je jedinou knihou z žánru, ke které se občas vracím. („Profesionál drží hubu. Nemluví o tvůrčím procesu a pracuje.“)
Kdo má rád inteligentní satiru, ten myslím ocení „nešťastné příhody ze startupové bubliny,“ kterýmžto podtitulem opatřili v Hostu Na odpis, vzpomínky padesátníka pracujícího v technologické firmě. Malého zázraku, totiž politicko-společenské satiry, která není trapná, ale opravdu vtipná a ještě vyprávěná čerstvým slohem, jsme se v listopadu dočkali i v Česku: jde o Nejlepšího kandidáta Stanislava Bilera.
Nevyšlo česky
Mezi knihami dostupnými jen v anglickém originále se letos délkou i hloubkou vymykal (už loni vydaný) The Stack. Ale mystické pojednání o celoplanetární výpočetní síle asi neosloví každého.
Daleko větší díl čtenářstva bude bavit 50 vynálezů, které stvořily moderní ekonomiku – óda Tima Harforda na přepravní kontejnery a podvojné účetnictví. A taky Hluboké myšlení – skvěle napsané vzpomínky Garryho Kasparova na jeho slavnou prohru s počítačem před dvaceti lety.

Ke kafi Kašpárkův výběr
Chytré čtení na víkend
Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden šéfredaktor Finmag.cz Michal Kašpárek ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.
Z letního cyklu recenzí knih o Číně na mě nejvíc zapůsobil titul Předurčení k válce. Jeho hlavní teze – totiž že USA a Čína jsou na podobné cestě, po které v minulosti velmoci kráčely k válkám – není paradoxně až tak zajímavá ani nosná. Hlavní hodnota knihy pro mě spočívala v rozhledu, který má vlivný americký politolog Graham Allison po čínské kultuře a historii a který přenáší na čtenáře.
Zřetelným trendem jsou knihy protiněčemu. A některé jsou fakt dobré. Paul Bloom je Proti empatii a pro racionální soucit. Mark Greif vydal své pronikavé časopisecké eseje dokonce pod názvem Proti všemu. Hodně jsem si užil Svobodné ženy a svobodné muže, sebrané spisy Camille Pagliaové, nesmírně sečtělé a jedovaté transgender feministky, která je – překvapení – proti některým feministkám. Její argumentace pro libertariánskou formu feminismu není úplně bez chyb, ale ve srovnání s tím, co předvádějí čeští kritici kampaně #metoo, to jsou nebe a dudy.
A nakonec vřele doporučuji Uživatelskou příručku ekonomie, ve které Ha-Joon Chang laickým čtenářům přibližuje různé školy ekonomického myšlení. Pokud chcete porozumět tomu, o čem že se hádají ekonomové, neznám lepší čtení.
Hodit by se vám taky mohly přehledy tipů za roky 2016, 2015 a 2014.
A další knihy najdete na Kniha.cz.