Vydřenit Paříž

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 20. 11. 2015 | 30 komentářů | 14 122
andrej babišbezpečnostimigraceislámský státsvobodaterorismus

Lidi jsou příliš svobodní, mají moc práv a málo dohledu. Ale nemějte strach, všeho do času.

Vydřenit Paříž

Podle pondělních novin, vicepremiéra a šéfa ANO, šéfa ODS a mnoha dalších je Evropa ve válce. Pokud na to přistoupíme, pak můžeme slovo „válka“ stupňovat stejným způsobem, jakým Zeman stupňuje slovo holokaust, a o Evropě sedmdesátých a osmdesátých letech říct, že jí zmítala „superválka“. Jen si prohlédněte statistiky. Rukou teroristů tehdy běžně umíralo bezmála třikrát víc Evropanů než zatím letos. Po jedenáctém září Evropa zažila čtyři větší útoky, v letech mezi nimi se počet obětí blížil dříve nepředstavitelné nule. Nikdy ve známé historii jsme neměli tak mocné tajné služby, tak líné teroristy, tak málo nebožtíků.

Jenže na příznivých dlouhodobých trendech tiskovku nepostavíte: „Naše strana razantně podporuje utažení šroubů.“ – „Proč, pane předsedo?“ – „Protože žijeme ve stále větším bezpečí.“ – Z toho nebude otvírák zpráv, jen nová práce pro terapeuta se specializací na přepracování.

Co potřebujete, je dramatická výjimka z trendů – a takovou je nutno vydřenit.

Anketa

Jste připraveni vzdát se ve jménu bezpečnosti svobod?

Pevné ruce už se hlásí

Vicepremiér Andrej Babiš tak po pařížských útocích navrhuje „okamžité uzavření vnější schengenské hranice“, k čemuž se pozoruhodně odpichuje od připomínky, že ve Francii zabíjeli rodilí Francouzi. Chce Babiš evropským teroristům zabránit v tom, aby utíkali zabíjet mimo Evropu? Nevíme. Víme ale, že Schengenský prostor má námořní hranici delší než obvod Země a 7721kilometrovou hranici pozemní. Určitě by ji šlo uzavřít, problém je, že pak už by nešlo nic jiného, protože by na to nezbyli lidé a peníze.

Dál ministr financí volá po navýšení rozpočtu policie a armády. To druhé přitom jediný den před teroristickým útokem odmítal. Jen idiot nemění názory, ale jen Babiš je dokáže otočit rychleji, než řeknete „Kmotr – Masna Kroměříž“.

Předseda ODS Petr Fiala přispěchal s blogem, ve kterém navrhuje „preventivně omezovat práva podezřelých“, což je přesně věc, jakou chcete od představitele liberálně-konzervativní strany slyšet. Hned po tom, že vaše děti nejlépe vychová sovět.

Utahování šroubů není česká specialita. Francouzská ministryně životního prostředí navrhuje instalovat na železniční nádraží detektory kovů. A v zahraničním tisku se obviňuje Edward Snowden a jím údajně vyvolaný rozmach šifrování, jako by v Bataclanu zabíjelo právo na ochranu soukromí, a ne islamismus.

Než někoho pustíte sednout, chtějte vidět výpis z rejstříku trestů

Českou specialitou je zato masivní obrácení hněvu proti uprchlíkům a proti lidem, kteří jim pomáhají v improvizovaných balkánských táborech přežít. Pomohla tomu zpráva o tom, že vyšetřovatelé nalezli na těle sebevražedného útočníka ze Stade de France syrský pas nápadně vzorně zaevidovaný postupně v Řecku, Srbsku a Chorvatsku. Že by atentát spáchal člověk, který přišel s imigranty, je pořád jen jedna z několika možností. Babiš v tom má ale jasněji než tajné služby a například „reklamní guru“ Vladimír Kuchař prohlašuje, že „pomýlení čeští pseudoochránci lidských práv“ by měli cítit vinu za útoky.

Máme jedinečnou možnost slyšet od ochránců tradičních hodnot, že by se měl kát ten, kdo nabídl bližnímu jídlo nebo teplé oblečení. Ale místo teologie opět statistiku: v přibližně milionu imigrantů, kteří letos přišli do Evropy, byl podle dostupných informací nula až jeden terorista. Kam tedy položíme laťku spoluviny, abychom byli konzistentní? Neměl by zpytovat svědomí plavčík, který s každou zachráněnou stovkou tonoucích vrátí souši několik násilníků? Začneme mluvit o „pomýlených pediatrech“, protože nějaký dětský lékař určitě pečoval o maličkého Ivana Roubala?

A je v mentálních silách hejtrů dobrovolníků uvědomit si, že podstatná část uprchlíků utíká do Evropy právě před násilím, takže je chucpe dělat z nich en bloc hordu teroristů?

Týden kognitivních disonancí

Volání po omezení svobod a práv občanů i cizinců plus obviňování údajných kolaborantů se čekat dalo, od jedenáctého září je to evergreen. Co překvapilo, byly strany, ze kterých tenhle týden přišel závan dýchatelného vzduchu.

„Strach a panika nesmí ovládnout ani naši mysl, ani naše srdce,“ vyzýval 17. listopadu premiér Bohuslav Sobotka před tím, než osobně ocenil české dobrovolníky. Znělo by to líp, kdyby o tom dokázal nejdřív přesvědčit vlastní stranické kolegy, ale nešť. Aspoň na jeden den přestal být úředníčkem a ukázal v sobě zárodek státníka. Fandíme.

Daniel Landa pak naservíroval svému facebookovému publiku, ve kterém najdete dřív siamská dvojčata než multikulturalistu, fotografii, na kterém se účastní shromáždění u hrobky afghánského válečného hrdiny: „Tito lidé kolem mne jsou muslimové. Tito lidé jsou mí úžasní přátelé. Tito lidé mi stojí za to riskovat. Pomáhají nám, jak jen mohou i s obranou a bezpečím našeho vlastního domova a já rád činím totéž. Spojují mne s nimi stejné lidské hodnoty a dlouholeté přátelství.“

Kdo by to byl ještě před pár lety řekl, že nám jako substituční léčba za Havla zbude kouzelník Žito.

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.