Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Dotazník budoucího europoslance: Pavel Svoboda, KDU-ČSL

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 17. 5. 2014 | 4 komentáře | 9 621
euroevropský parlamentkdu-čslkyprměnová unieminimální mzda

Ptáme se lídrů evropských kandidátek, co vlastně chtějí v tom Bruselu (a Štrasburku) dělat. Jako osmý odevzdal náš dotazník vyplněný šéf eurokandidátky lidovců Pavel Svoboda.

Dotazník budoucího europoslance: Pavel Svoboda, KDU-ČSL

Pavel Svoboda je odborníkem na evropské právo, takže se jistě v Evropě neztratí. Tedy – pokud se do ní dostane. Eurovolby lze brát jako jakési potvrzení výsledku z voleb parlamentních. Totiž – po odchodu části členů do nově vznikající TOP 09 lidová strana v parlamentních volbách v roce 2010 propadla, v Poslanecké sněmovně na ni nezbylo jediné křeslo a mnozí jí předpovídali zapomnění a zánik. Volby v loňském roce ale ukázaly, že lidovci mají tužší kořínek, nový předseda Pavel Bělobrádek je dovedl ke 14 mandátům a účasti ve vládě. Co tedy napoví lakmus voleb do Evropského parlamentu? Podle předvolebních průzkumů mají lidovci šanci překonat pětiprocentní hranici, a tak by z toho aspoň jedno křeslo (nyní mají lidovci dvě) mohlo být. To by pak mělo připadnout právě Pavlu Svobodovi, odborníkovi na evropské právo.


+8
+
-

Proč kandidujete do Evropského parlamentu? A kterým třem věcem byste se chtěl v Bruselu věnovat v první řadě?

Evropská integrace se stala mým životním posláním. V letech 1991–1992 jsem absolvoval ve francouzském Toulouse postgraduální studium práva Evropské unie a už jsem tomuto oboru zůstal věrný. Nadchlo mě to, že po druhé světové válce se našlo dost křesťansko-demokratických politiků, kteří měli odvahu jít proti veřejnému mínění a namísto pokoření poraženého Německa se vydat křesťanskou cestou spolupráce. Ta zajistila mír v Evropě po dobu, jakou tento kontinent ve své historii dosud nepoznal. Později jsem začal právo Evropské unie učit i na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. A protože s přibývajícím věkem člověk cítí stále větší potřebu neplýtvat časem na věci méně významné, chci se i já více soustředit na podporu evropské spolupráce. Práce v Evropském parlamentu mi k tomu bude dobrou příležitostí.

Jdeme do voleb pod heslem Hájíme české zájmy. Evropská unie je a musí zůstat užitečným nástrojem pro prosazování zájmů normálních lidí. Proto je českým zájmem, aby evropské fondy byly použity ke tvorbě pracovních míst: chceme víc zaměstnanosti, ne víc sociálních dávek. Je českým zájmem, abychom na stůl dostávali kvalitní potraviny, ne aby se z východní Evropy stávala potravní popelnice. Je nejen českým, ale celoevropským zájmem, abychom nevymřeli: proto symbolicky chceme osvobodit dětské věci od DPH změnou příslušné směrnice.

+8
+
-

Měla by podle vás Česká republika přijmout euro? Pokud ano, tak kdy?

Volba měny musí zůstat otázkou odbornou, na kterou nám dají odpověď ekonomové, svazy průmyslu, spotřebitelské svazy a podobně. Ti nám musejí odpovědět na základní otázky: kdy pro nás bude vhodné přijetí eura, pokud většina našich exportů míří do eurozóny. Odmítám do této věci míchat emoce, zejména ve formě referend, petic a podobně.

+8
+
-

Jaký je váš pohled na direktivní rušení roamingových poplatkůregulaci mezibankovních poplatků a na podobná opatření? Měla by Unie podobným způsobem zasahovat do volného trhu?

Ano, tento tlak na vytváření skutečně propojené Evropy, propojené i poplatky, které nerozlišují mezi „tuzemskými“ a „přeshraničními“ službami v evropském prostoru, když náklady na překonávání hranice jsou u poskytovatelů oněch služeb marginální v porovnání se zisky, je v pořádku.

+8
+
-

Měla by Evropská unie důrazněji bojovat proti daňovým rájům? A pokud ano, tak jakým způsobem?

Proti daňovým rájům by Evropská unie měla bojovat, mám za to, že cesta vede přes jasná společná pravidla o tom, kde se má co zdaňovat, a přes lepší kontrolní činnost členských států nad tím, aby se výroba a služby skutečně vyprodukované na jejich území tamtéž i zdanily.

+8
+
-

Souhlasíte s tím, aby měla Unie společnou armádu? Neznamenalo by to příliš velké finanční zatížení?

Nesouhlasím se sestavováním jednotné armády, spíše podporuji zvyšování interoperability armád členských států Evropské unie.

+8
+
-

Jaký je váš pohled na volný pohyb zaměstnanců v rámci Evropské unie? Jste pro volný pracovní trh, nebo by členské státy měly mít možnost omezit zaměstnávání občanů z jiných zemí Unie?

Jsem pro volný pracovní trh.

+8
+
-

Měla by být v celé Evropské unii jednotně určená hranice minimální mzdy vzhledem k průměrné mzdě v daném státu?

Mám za to, že Evropská unie by se takovou otázkou neměla zabývat.

+8
+
-

Měla by Evropská unie zavést/zvýšit/zrušit dovozní cla pro výrobce mimo Evropskou unii?

Ne.

+8
+
-

Měla by podle vás Evropská unie pokračovat v dotování zadlužených států, jako jsou například Řecko nebo Kypr?

Nevím, zda Evropská unie dotuje Řecko a Kypr. Vím, že těmto státům umožňuje výhodný přístup k úvěrům, a to úvěrům úročeným.

+8
+
-

Jakými cizími jazyky hovoříte? Respektive v jakých jazycích jste schopný vést odbornou politickou debatu?

Nejjednodušší pro mě jsou angličtina a francouzština, méně pohodlná je němčina a ruština, pasivně umím polsky a latinsky.

Anketa

Jak se vám líbí odpovědi Pavla Svobody?

Dotazníky budoucích europoslanců

Odpovědi zveřejňujeme v pořadí, v jakém přicházejí do redakce.

Náš drahý europarlament

Pokud bychom na jednu misku vah postavili všech 766 europoslanců, na misku druhou navršili cihly ze žlutého kovu a jazýčky vah nechali ustálit v rovnovážné poloze, pak cena za zlato bude zhruba odpovídat ročnímu rozpočtu Evropského parlamentu. Ale pozor! Poslanci nakonec spolehlivě převáží, nejsou voleni na rok, ale na pět let a funkční období si nezkracují. Jak jinak.

Pavel Jégl: Volíme europoslance. Dají se vyvažovat zlatem!

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. Od roku 2010 pracuje pro největší český finanční portál Peníze.cz, zároveň působí jako šéfredaktor časopisu Finmag. Když zrovna neťuká do klávesnice, čte si detektivky, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.