Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Tajný projev premiéra Nečase k vyhazovu ministra Pospíšila

Stanislav Biler
Stanislav Biler | 28. 6. 2012 | 7 komentářů | 2 276
boj proti korupciDavid RathdotaceEvropské fondyjiří Pospíšilkorupce

Naší redakci se podařilo díky práci našich oblíbených investigativních žurnalistů z portálu Žít Brno získat kopii původního projevu premiéra Nečase, v němž zdůvodňuje vyobcování Jiřího Pospíšila z vlády. Text přetiskujeme včetně úvodu krněnských kolegů.

Tajný projev premiéra Nečase k vyhazovu ministra Pospíšila

Naší redakci se podařilo díky práci našich oblíbených hackerů získat původní projev premiéra Nečase zdůvodňující vyhození ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Výjimečně tedy přinášíme text, který se našeho města absolutně nijak netýká.

Vážené dámy, milí pánové,

jako předseda nejlepší vlády rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci, jsem byl nucen odvolat ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Jeho činnost na ministerstvu spravedlnosti dlouhodobě demoralizovala nejen vládu, ale i vedení mnoha měst a krajů. Díky jeho práci získal lecjaký státní zastupitel nebo nikým nevolený policejní plukovník pocit, že si může dělat, co chce. Ještě bych překousl, že došlo k zatčení Davida Ratha, z kterého se tak stala oběť podobná Miladě Horákové nebo Julii Tymošenkové.

Málokdo si ale uvědomuje, že státních peněz ubývá a evropské fondy jsou zablokovány. Začíná být čím dál obtížnější získat obvyklou provizi dvacet procent z každé veřejné zakázky, na kterou máme coby vámi zvolení zástupci přirozený nárok. V poslední době však bohužel dochází ke kriminalizaci této politické činnosti, což lze považovat za jednoznačný útok na demokracii. Nebo aspoň na tu českou demokracii.

Dnes se zlovolná policie domáhá Vlasty Parkanové, která přitom ani neví, že někdy nějaké ministerstvo řídila. Kdo to bude zítra? Nejlepší ministr financí východní Evropy a odhodlaný obhájce hazardní mafie Miroslav Kalousek? Nebo nejlegračnější loutka jihočeského kmotra Dlouhého, ministr Martin Kuba? Nebo snad mocný jihomoravský hateman Michal Hašek? Takhle bych tady mohl jmenovat klidně celý den a to by určitě nikdo nechtěl.

Pan Pospíšil se bohužel odklonil od naší konzervativní stranické linie, jejímž cílem je nic neměnit, a hlavně nic neřešit. Tak to definoval vrchní ideolog naší strany, pan Pavel Drobil, kterého si možná pamatujete coby nejlepšího ministra životního prostředí všech dob. Jsem moc rád, že prezident Klaus pochopil vážnost situace a na rozdíl od situace s odsouzeným korupčníkem Vítem Bártou, neváhal ani vteřinu a odvolání pana Pospíšila okamžitě podepsal.

Pevně věřím, že se podaří stabilizovat celou situaci a vrátit na vrchní státní zastupitelství pana Rampulu, který měl úžasný cit pro to, kdo se vyšetřovat může a koho se naopak vyšetřování netýká. Nápad pana Pospíšila instalovat na tuto pozici paní Bradáčovou totiž nevěstil nic pěkného. Naštěstí to byl jeho poslední nápad. Pevně věřím, že občany České republiky můj krok uklidnil a nebudou se rozrušovat planými nadějemi na nějakou změnu.

Boj proti korupci pod heslem padni, komu padni, samozřejmě pokračuje. Minimálně v Německu nebo v Dánsku.

Děkuji za pozornost.

Originál původního projevu přineslo Žít Brno; foto Isifa

Autor článku

Stanislav Biler

Stanislav Biler

Sociolog, spisovatel, otec dvou dětí.