Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Chcete, aby vaše dítě umělo počítat? Pošlete ho do katolické školy!

Petr Hampl
Petr Hampl | 27. 6. 2011 | 3 komentáře | 4 125
arcibiskupské gymnáziumGymnázium Wilhelma Pieckaministerstvo školstvíPORGškolstvívzdělávání

Tichým vítězem závodu o nejlepší střední školu (tzv. státní maturita) se stalo Arcibiskupské gymnázium Praha. V celostátním žebříčku sice skončilo „až“ na třetím místě, odvedlo ale zjevně nejlepší práci. Gymnázia PORG a Štěpánská si totiž vybrala nejlepší žáky, takže se nabízí otázka, jaký je přínos samotné školy. Dost možná by takto vybraní žáci byli nejlepší, ať už by studovali kdekoliv. Arcibiskupské gymnázium je taky přijímačkové, dokážou se tam ale dostat i ti, kdo jsou jen těsně nad průměrem. Nikdo nezvedl výkonnost žáků tolik jako Arcibiskupské gymnázium.

Chcete, aby vaše dítě umělo počítat? Pošlete ho do katolické školy!

Ale to ještě není všechno. Ze čtyř mimopražských gymnázií, která pronikla do elitní desítky, jsou dvě katolická. O obou opět platí, že průměrně talentované žáky dovedly ke skvělým výsledkům. Shrnuto a podrženo: Katolíci nařezali státnímu školství a ukázali, že co do úrovně vzdělávání hrají vyšší ligu.

Ministerstvo v troskách: pro děti to nejlepší

Osobně se tomu nedivím, protože Arcibiskupské gymnázium Praha docela dobře znám. Posílám tam dvě děti. Přesto, že nejsem katolík a že akce typu „cvičení duchovní obnovy“ pokládám za ztrátu času. Ale chci pro své děti to nejlepší – v tomto případě staromódní školu, kde se vyžaduje kázeň, slušné chování a tvrdá práce.

Nejzajímavější na tom je, jak Arcibiskupské gymnázium Praha vzniklo. V roce 1990 získalo pražské arcibiskupství v restituci tehdejší matematické Gymnázium Wilhelma Piecka, odstranilo z názvu východoněmeckého gottwalda a více neměnilo téměř nic. Zůstala mentalita, zůstaly návyky, zůstali i klíčoví učitelé (někteří tam učí dodnes). Arcibiskupství pak střední školu odstiňovalo od nejrůznějších reformních opatření prováděných ministerstvem školství. A ono to stačilo! Vznikla nejlepší střední škola v zemi. Pravděpodobný výklad je takový, že Arcibiskupské gymnázium se příliš nezměnilo a celková úroveň školství se děsivě snížila. Logicky se nabízí závěr, že kdyby někdo vyhodil v roce 1990 ministerstvo školství do povětří a činnost úřadu nebyla nikdy obnovena, byli by dnes mladí Češi lepší v matematice, češtině i cizích jazycích.

Pro ztrátu důvěry…

Mimochodem, je zajímavé vidět, jak i ti zaměstnanci státního molochu, kteří okázale rezignovali na jakoukoliv péči o vzdělanost dětí, dokáží bryskně a pružně reagovat, jde-li o boj proti konkurenci. U nás v Dobřichovicích máme základní školu, která je v celém kraji vyhlášena těžkými případy šikany a velmi nízkou úrovní výuky (i ve srovnání s jinými státními základními školami). Pokud odhadujete, že pro vedení školy není tento stav důvodem ke změnám, hádáte správně. Ale když předloni poslala jedna z učitelek svého syna na Arcibiskupské gymnázium Praha, dokázalo vedení školy reagovat bleskově. Výpovědí pro ztrátu důvěry.

Autor článku

Petr Hampl

Petr Hampl

Tatík, který se živí normální prací (majitel malé firmy, expert na prodejní metodiky a marketing složitějších technologií) a po večerech se zabývá sociologií. Momentálně si dálkově dodělává doktorát na FF UK, kde už dříve dosáhl titulu PhDr., a přednáší na VŠEM. Sám se označuje za populistického sociologa. Souhlasí s Edmundem Burkem, že předsudky lidu jsou spolehlivějším vodítkem pro život i pro řízení společnosti než moudrost filosofů, umělců, psychologů… a koneckonců i sociologů. Víc na jeho osobní webové stránce nebo jeho facebooku.