Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Nassim Taleb: Život v nejistotě

Andrej Rády
Andrej Rády | 23. 3. 2010 | 2 komentáře | 3 878

Pád Lehman Brothers v září 2008 a následná globální finanční krize zahalily svět jako křídla černé labutě. Tato ptačí metafora je konceptem filozofa, esejisty, univerzitního profesora a makléře Nassima Nicholase Taleba. Ten svými přesnými odhady krize roku 2008 podpořil své již tak velice silné slovo ve finančním světě. A ani dnes nešetří kritikou na adresu jeho hlav.

Nassim Taleb: Život v nejistotě

"Jediné, v co mohu bez větších obav věřit, je nejistota," tvrdí Taleb. "Nejistota panuje v politice, psychologii, ekonomii, dokonce i v matematice. Teorie poznání – epistemologie – se snaží využívat nástrojů všech vědních oborů. A z hlediska této teorie lze nejistotu vidět dvěma způsoby."

První náhled je matematický, druhý psychologický. A právě druhý z nich je příčinou toho, že si lidé vždy myslí, že vědí více, než toho vědí ve skutečnosti.

Kritika Bernankeho

Taleb, bývalý makléř a šéf hedgeového fondu, dlouhodobě kritizuje Bena Bernankeho. Jeho roztrpčení šéfem Fefu dokonce dosahuje takové míry, že se chce Taleb stáhnout z veřejného života a "najít útěchu" ve vědě, dokud bude staronový šéf Fedu u kormidla.

Obr: Taleb a Bernanke. Zarytí nepřátelé. Přitom jsou si podobní jako vejce vejci.

Zdroj: Wordpress.com

Svoji kritiku shrnuje Taleb v šesti bodech:

  • Bernanke používá nástroje, kterým rozumí, ale neví, že jsou nevhodné. Nejsou totiž empirické, založené na faktech a pozorování.

  • Srovnává současnost s Velkou depresí, kterou má nastudovanou skrz naskrz. Jenomže dnešní situace není stejná, a proto na ni nelze používat podobné metody.

  • 99 procent rizika se ukrývá v současném zadlužení a v provázanosti světové ekonomiky. Jako by Bernanke šel po kolejích a neviděl vlak, který jede přímo proti němu.

  • Nerozumí souvislostem. Například uvolněná monetární politika ovlivňuje řadu věcí, které Bernanke vůbec nezohledňuje.

  • Nechápe "fat tails". Nepočítá tedy s tím, že se některé ekonomické veličiny nemusejí vyvíjet podle standardní pravděpodobnostní křivky normálního rozdělení.

  • Nepřipouští si, že největší hrozba selhání je právě u Fedu. Chtěl by větší regulaci, zatímco Taleb je přesvědčen, že instituce mají být naopak zeštíhleny na nutné minimum. Problém tkví podle Taleba také v tom, že nikdo z Kongresu, který Bernankeho potvrdil v čele Federálního rezervního systému na druhé funkční období, se ho na podobná témata neptá.

Méně je někdy více

Taleb tvrdí, že banky měly hledat klidně i rizikovější investice, ale s daleko menší částí svého portfolia. Nikdy by podle něj nenastala finanční krize, ze které se svět nyní pomalu vyhrabává.

Investoři, a to včetně těch velkých institucionálních, musejí pochopit, že je někdy lepší nedělat nic. "Je těžké to vydržet. Je to však podobné jako u kuřáků – těm také nejvíce prospěje, když nic nedělají," připodobňuje Taleb. Nejlepší investicí byly v posledních deseti letech kromě hotovosti krátkodobé vládní dluhopisy. To hovoří za vše – nejlepší bylo sázky na burze příliš nerozehrávat.

Taleb mimo jiné zdůrazňuje význam obchodování s opcemi. Kdo rozumí opcím, může lépe obchodovat i s jednoduššími produkty, podobně jako pilot raketoplánu nejspíš "nějak zvládne" práškovací letadlo. "Černé labutě vás pak nepřekvapí, protože ceny opcí naznačí jejich případný nálet," drží se své metafory Nassim Taleb.

Soustředit se na jednu věc

Bojovat na více frontách, to není rada, které by se investoři od Taleba mohli dočkat. Nechme znovu promluvit jeho obraznou řeč: "Einsteina se kdysi ptali, proč nenosí poznámkový blok, aby si mohl zapisovat své nápady. A on na to odpověděl, že si myšlenky zapisovat nemusí, protože má vždy v hlavě jen jednu! Dvě myšlenky, a máte problém," usmívá se Taleb.

Taleb proto kritizuje i masové média. Ta podle něj zpracovávají takové množství dat a událostí, že jim někdy unikají základní souvislosti. On sám proto čte pouze britské noviny, které považuje za kvalitnější než americké.

Jedna poznámka pod čarou: Nassim Nicholas Taleb jen nerad nechává editovat své texty, a proto je vydává v Británii. Američané totiž podle jeho názoru píší stejným, většinou nudným způsobem. Ten interpretuje jako touhu po absolutní kontrole nad textem a jeho budoucím pochopením ze strany čtenářů, kontrolu podobnou té o ovládnutí všech finančních procesů, kterou vidí na Wall Street a v každé snaze o regulaci trhu.

Buffett a Soros? Taleb má favorita

"Nechci se nějak extra zabývat Warrenem Buffettem. U George Sorose existuje zhruba milionkrát více důkazů toho, že svá rozhodnutí opírá o skutečná fakta. Netvrdím, že Buffett není schopný – samozřejmě že je. Pouze tvrdím, že u něj není tak zřejmé, že mu nepomáhá náhoda."

A právě nepředvídatelné události jsou podle Taleba tím, na co řada ekonomů zapomíná při vytváření svých modelů reality. Takzvané "černé labutě", mezi které patří globální epidemie, světové války nebo náhlé propady cen některých aktiv, mají zásadní vliv na hospodářství. Samotná událost se dá přitom zpětně vysvětlit jako důsledek nedostatku informací nebo lidské zaslepenosti.

Autor je redaktorem www.investicniweb.cz

Photo: nrkbeta

Creative Commons License
Titulní fotografie podléhá licenci Creative Commons

Autor článku