Jak ustát práci na volné noze?

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 13. 7. 2010 | 2 594

I v Česku už se naplno rozjel trend, který s příchodem internetu započal v západních zemích v 90. letech. Grafikové, účetní, překladatelé, programátoři a zástupci dalších profesí stále častěji odcházejí z teplých míst ve firmách a pokoušejí se nastartovat vlastní byznys na volné noze. Důvody? Svobodnější plánování času, možnost vybrat si, co a kdy budete dělat. A v Česku i výhodnější zdanění.

Jak ustát práci na volné noze?

Po pár týdnech nebo měsících však může přijít rozčarování: práce se rozplizne do celého týdne, s některými klienty je těžká řeč, může chybět motivace. Za rok a čtvrt, kdy jsem sám „freelancerem“, jsem bojoval s problémy, jež bych si na začátku nepředstavil. Stálo to ale za to - a pokud jste nyní na začátku nebo o změně teprve uvažujete, budou se vám moje postřehy hodit.

1. Správné načasování

Neopouštějte firmu, dokud se nerozhodnete, co přesně chcete dělat, a nevyzkoušíte si to na prvním klientovi. Možná zjistíte, že o vaši práci nikdo nemá zájem. Pak je lepší zůstat tam, kde jste, byť vás to štve. Nebo můžete poznat, že si samostatně vyděláte za hodinu mnohem víc, než ve stávající firmě, a přitom vás to může daleko víc bavit. To je potom výborná motivace.

2. Vhodný pracovní prostor

Vytvořte si místo, kde budete pracovat. Musí být klidné, pohodlné a dostupné od rána do večera. Zapomeňte tedy na kuchyni nebo kout v obýváku v bytě, kde žije celá rodina. Pokud nemáte pracovnu doma, musíte vyrazit ven.

Ve velkých městech v Česku vznikají první coworkingová centra, kde si můžete levně pronajmout stůl ve sdílené kanceláři. Ještě výhodnější je chodit pracovat do místní knihovny, pokud ovšem nepotřebujete často telefonovat klientům.

3. Plánujte krátkodobě i dlouhodobě

Osvědčil se mi dvoutýdenní cyklus: dvakrát do měsíce si vždy domluvím s klienty, co přesně pro ně napíšu. Den předem pak plánuju konkrétní práci. Přináší to relativně pevný řád do života, zároveň ale v takovémto dlouhém cyklu máte dostatek svobody změnit plány.

4. Najděte si tři platící klienty

Tahle nesmírně důležitá rada není z mé hlavy, objevil jsem ji na blogu I Will Teach You to Be Rich. Proč tři klienty? Zaprvé, jde o pocit jistoty. Ten vám bude na volné noze dříve nebo později chybět.

Ve chvíli, kdy se dopracujete ke třem firmám, které vám budou platit, pocítíte možná větší jistotu než v zaměstnání. Kdyby totiž jedna z nich bouchla, pořád máte další dva zdroje příjmů. Navíc získáte vhled do tří různých společností, do tří různých způsobů práce, možná do tří různých odvětví - a to se vám bude vždycky hodit.

5. Oddělte sebe a svou práci

S některými klienty může být potíž. Blbec, na kterého časem možná narazíte, nejspíš bude mít pocit, že a) všemu rozumí a vše umí, b) na vás nemusí být slušný, protože vás přece platí, c) mu patříte ve dne v noci. Co s tím?

Nezapomínejte na to, že pokud jsou ostatní klienti spokojení a máte kolem sebe přátele, chyba určitě není v tom, že byste byli kopyto. Neúspěch a konflikty nikdy nesmíte brát osobně. Dodělejte práci tak, jak si představuje mrmlající klient, a pokud je to trochu možné, najděte si za něj náhradu.?

Zároveň se může stát opačná věc, a dokonce je to pravděpodobnější: po čase se vypracujete, klienti vás budou chválit, někteří doufejme i přeplácet. Pamatujte na babskou radu o tom, že když jdete nahoru, máte být slušní k lidem okolo, protože je potkáte, až zase půjdete dolů. Aniž bych vás chtěl demotivovat, nikdy nemůžete vyloučit, že se změní pravidla vašeho oboru a vy začnete ztrácet na mladší a dravější.

6. Špinavé prádlo perte doma

Může se stát, že vám někdo nezaplatí, anebo peníze pošle s půlročním zpožděním. Pokud na to dojde, veřejně ho nezostouzejte, nebude vám to dělat dobrou vizitku. Větší zakázky ošetřete dopředu obchodními smlouvami, zálohami a dalšími prostředky. Když potenciální klient uvidí na vašem blogu, že předchozího klienta označujete za zloděje a lumpa, odradí ho to, i kdyby sám byl sebepoctivější.

7. Pozor na falešné úspěchy

Zaměstnavatel vás dřív platil i za to, že si pěkně uklidíte kancelář, vyberete si nový počítač anebo strávíte hodiny klábosením s klientem. Jenomže na volné noze to tak není. Peníze dostanete jen za to, že někomu, kdo si vás najal, předáte hotové dílo. Všechno ostatní jde stranou - jakkoliv je to lákavé.

8. Nepodceňujte dobře vedené účetnictví

Najděte si účetní, nebo hned na začátku pronikněte do účetnictví sami. Pro živnostníky už je vedení daňové evidence velmi jednoduchou záležitostí - pro klid duše si ale musíte všechna pravidla zjistit dopředu, jinak budete v březnu z daní a pojištění říční. Zaplaťte si konzultaci u účetní, vyptejte se zkušených přátel či příbuzných, nebo navštivte web Jak podnikat.

9. Užívejte si hluchá místa

Bude se vám stávat, že se několik dní nedostanete k žádné práci. Pamatujte na to, že chybějící výdělky naženete příští zakázkou - a radujte se ze života na volné noze. Zatímco vaši přátelé sedí uzavření v kancelářích od devíti do pěti, ať už mají práci, nebo ne, vy můžete vzít děti na výlet, vypadnout na kola, přečíst si pár knih. Nestyďte se radovat se ze života ve středu dopoledne, jako kdyby byl víkend.

10. Všeho s mírou. I pravidel

Úzkostlivé hlídání si duševní hygieny je jízdenka do psychologické ambulance. Nakonec všechny rady trochu shodíme - cestu k duševní pohodě a úspěšné práci musíte vždycky najít sami. Dlouho jsem se snažil držet aspoň jeden volný den v týdnu - jenomže co když zrovna prší, nedá se nijak kloudně relaxovat a člověk má velkou chuť do práce? Pusťte se do ní.

Odkazy pro inspiraci:

  • Creators Coworking - projekt pro spolupráci kreativců na volné noze
  • Na volné noze - blog pro české freelancery
  • Unplggd - weblog o bydlení, který se hojně věnuje vybavení domácí kanceláře (anglicky, ale se spoustou obrázků)
  • The Setup - interview (především) s freelancery z kreativních oborů zaměřená na to, jakou používají techniku (anglicky)
  • Freelance Switch - čtivé stránky o tom, jak se uchytit na volné noze, jsou ale hodně zaměřené na americké reálie (anglicky)

Článek vyšel na www.psychologie.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.