Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čekání na zachránce Evropy

Strange Death of Europe se snaží bez konspiračních teorií a rasismu ukázat pád starého kontinentu. Daří se to jen zčásti, přesto je čtení nové knížky Douglase Murraye v nečekaných ohledech přínosné.

K přijímání uprchlíků se Češi stavějí téměř nejodmítavěji na světě. Někoho přitom takové prvenství mate – jak je tak vyhraněný postoj možný v zemi, kde je běženců jako šafránu? Existuje však ještě jedna důležitá otázka: jak by se postoj k přistěhovalcům změnil, kdyby proti nim horovali skutečně schopní lidé? Ne podvodníci, sukničkáři, ale pro změnu schopní rétoři. Ti, kteří nevidí za každou událostí paralelu s pádem římské říše, ale umí přesvědčivě argumentovat.

Douglas Murray: The Strange Death of Europe: Immigration, Identity and Islam. Vyšlo v nakladatelství Bloomsbury Publishing v květnu 2017. 352 stran, verze pro Kindle za 10 dolarů. České vydání připravuje nakladatelství Leda.

Tuto možnost si můžeme představit díky knížce The Strange Death of Europe: Immigration, Identity and Islam (Podivná smrt Evropy. Imigrace, identita, islám) novináře Douglase Murraye. Komentátor časopisu The Spectator stojí mimo jiné za snahou očistit jméno neokonzervatismu (knížka Neoconservatism: Why We Need It). Ve svém nejnovějším díle, které vyšlo ve Velké Británii minulý rok, postupně píše o dvou tématech. Jednak o půlstoletí migrace na starý kontinent, jednak o jeho vyčerpanosti a sebeubíjející sebekritice, která ho nasměrovala k oné podivné smrti z titulu svazku.

Knížce se v Británii dostalo rozličného přijetí – například deník Guardian ji rozcupoval. Určena je podle něj těm, kterým se nelíbí pákistánští sousedé, ale představa demonstrace plné skinheadů se jim zamlouvá ještě méně. Za řadou seriózně působících frází a odkazů se prý skrývá prachobyčejný nacionalismus. Nepřekvapí potom, že konzervativci jako filozof Roger Scruton hodnotí Murrayovo dílo naopak jako „životně důležité“.

Jde tedy o podnětné čtení, anebo „xenofobii pro lepší lidi“?

V první řadě je nutné přisvědčit tomu, že Podivná smrt Evropy působí uhlazeně – a to zejména ve srovnání s tuzemskou debatou o uprchlících. Nejenže se Murrayovi vesměs daří vyhýbat nepřesnostem a odkazovat na zajímavé další čtení. Překvapivé jsou i pasáže s popisem návštěvy Lampedusy a Lesbu. Autor tam osobně mluvil s běženci a knížka citlivě zachycuje několik jejich strastiplných příběhů. Oproti fotkám u ostnatého drátu pořádný rozdíl.

Argumenty? Od Aeronetu k Respektu

Se samotnou argumentací je to ale ve Strange Death of Europe mnohem složitější. Pokud ji někdo bude chtít odmítnout na základě zavádějících výroků, dostane plnou plnou náruč příležitostí. Zmíněno je tvrzení o raketovém vzrůstu znásilnění ve Švédsku, se kterým je to ale přinejmenším složitější kvůli nové metodice. Jednak na severu došlo k rozšiřování definice znásilnění, jednak by se na rozdíl od některých dalších zemí hypotetické, roční znásilňování svojí ženy nepočítalo jako jeden přečin, ale 365 případů. Hnutí English Defence League je představeno jednostranně jako spravedlivě rozhořčená parta, ale o tom, že vyhrožuje smrtí novinářům ani muk. Podobně i u označení nizozemsko-somálské političky Ayaan Hirsi Ali za „jednu z mála plně integrovaných migrantek v Holandsku“ nezbývá než kroutit hlavou.

Vedle četných přešlapů ale knížka nabízí i řadu podnětnějších pasáží. V první řadě jde o reakce na argumenty, které se snaží tišit strach z migrace. Klasickým příkladem je tvrzení o nevyhnutelnost dovážení pracovní síly k udržení současné životní úrovně. Murray se ptá: „Vážně je rozumné mít cizince na práci, kterou nechce dělat nikdo z “domorodců?“ Co kdybychom se zamysleli raději nad využitím nezaměstnaných z jižní Evropy? Anebo lze jít ještě hlouběji. Musíme skutečně neustále růst? A proč nezkusit bojovat se stigmatizací manuální práce? Taková zamyšlení jako by vypadla ze stránek Respektu (viz komentář Luďka Niedermayera O lidech, kteří nejsou).

Stejně nefér je podle Murraye i obhajování přistěhovalectví koloniální minulostí některých zemí. Autor si všímá, jak je v takové rétorice obsažena výzva k trestu – „jen si ochutnejte vlastní medicínku!“ Pokud jde ale o trest, má nějakou konkrétní výši, například poloviční podíl cizinců na obyvatelstvu? A vážně chceme migraci rámovat jako odplatu? Mimochodem, koho přesně svou expanzí vykořisťovalo Švédsko?

Kolísání od scestných k lepším úvahám je vlastní celé knížce. Pasáže nekritického velebení premiérů Fica a Orbána střídá střízlivá analýza selhání politik vůči menšinám, podobná té z Foreign Affairs.

Finmag v novém!

Finmag předplatné

Život si najde cestičku. Téma nového Finmagu: adaptace. Michal Kašpárek zkoumá, co nás naučily průšvihy: budovat kanalizace, šetřit benzinem nebo respektovat homosexuály.

Matouš Hrdina píše o tom, jak virus zauzloval zásobovací řetězce. Dokážeme se zbavit závislostí na Číně? Můžeme řídit dodávky zboží tak, aby mírně vyšší poptávka neznamenala hned prázdné regály?

Petr Preclík podává zprávu o tom, jak si lidé dokážou poradit v zemi, kde není spoleh vůbec na nic. V Zimbabwe mají dva miliony lidí ze čtrnácti milionů bankovní účet. Sedm milionů jich ale platí mobilem.


Evropská blbá nálada

Vedle prozaických úvah o migraci se knížka pokouší popasovat s něčím abstraktnějším – s jistou unaveností Evropy. Ta si podle Murraye vyzkoušela spoustu grandiózních ideologií, jen aby se v novém tisíciletí vynořila otupělá, jako „Ikaros, který přežil pád“. Příznaky blbé nálady jsou podle Murraye všude kolem nás – krom houfného opouštění křesťanství ji spatřuje třeba ve vyčerpanosti současného umění. Nejde naštěstí o úšklebek typu „uklízečka v galerii vyhodila odpadky, ale ono to bylo moderní umění,“ ale o zamyšlení nad současnými německými malíři.

Ve stavu takové únavy nemá prý smysl vymýšlet radikálně nové ideologie. Východiskem má být naopak návrat ke křesťanství. Klidně ateistickému. Murray totiž tvrdí, že právě křesťanské hodnoty zaručují výdobytky liberální kultury, lidská práva. Připisování těchto zásluh církvi může působit přinejmenším překvapivě. Tázat se ale po nezřejmých základech, na kterých stojí progresivní společnost, může být nesmírně zajímavé. Každého liberála by například mělo zajímat, proč je v pestrém Londýně oproti britskému venkovu homosexualita dvakrát častěji spatřována jako morálně špatná.

Odpovědi na takové palčivé otázky se však ve Strange Death of Europe hledají obtížně. Vliv křesťanství na společnost se rozebírá jen letmo – a výzva k návratu k jakési polovičaté víře nejspíš nebude trhák pro masy. Zbytečná stručnost v návrzích řešení se týká i pasáží o přistěhovalectví. Krátce jsou zmíněna detenční centra v severní Africe nebo institut dočasného azylu, díky kterému by bylo snažší vyhošťovat odmátnuté žadatele. Jde ale o vágní, nerozpracované návrhy – a tedy spíše obvyklé otevírání debaty.

Noví spasitelé

Navzdory četným nedostatkům a absenci neotřelých tezí má smysl Murrayovu knihu číst. V Česku se k totiž k samotné podstatě těchto hodnotových sporů vlastně příliš nedostáváme. Debata se mnohem častěji zasekne na stokrát rozebraných fake news, anebo pohoršování se nad lidmi, kteří chtějí masakrovat malé děti kvůli exotickému příjmení. Tedy na záležitostech, proti kterým je (zaplať pánbůh!) snadné se vymezit.

Vedle lží z Aeronetu a rasistů z Facebooku se ale můžou dostat brzy do popředí i úplně jiní autoři. Lidé, kteří umějí jako Murray (u nás může jít například o Mariana Kechlibara) bystře formulovat konzervativní názory. Bude přitom zajímavé sledovat, jak se český vztah k migraci promění s tímto posunem.

Ondřej Sliš

Ondřej Sliš

Svá dobrodružství se čtením a psaním mapuje na blogu popovrchu.cz a Goodreads.com. Kromě toho se zajímá o četné neúspěchy New York Islanders nebo média, která studuje na Karlově univerzitě. Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 8 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Milan Štrupl | 1. 6. 2018 06:27

Poslední léta mě opakovaně překvapuje, jak snadno dokáží naše vysoké školy odnaučovat mladé lidi myslet. I já čelil celé mládí ideologické masáži, ale moje generace byla na ideologickou masáž připravována od dětství, takže když nás začali učit, že Rusové nás v roce 1968 zachránili před kontrarevolucí, všechny děti věděli že je to lež. Věděla to i učitelka, ale předstírala, že tomu co učí věří a my jsme předstírali, že taky věříme a po škole poslouchali Kryla...
Dnešní doba je bohužel méně přehledná - ne že by se změnilo co je dobro a co zlo, jen se politikům a novinářům podařilo tlustou čáru mezi dobrem a zlem rozmazat, takže to dnes vypadá, že vlastně nic jako dobro a zlo není, tedy přesněji řečeno na jediné nerozmazané části temné strany nechala média a politici ideologicky uznaná zla jako rasismus, nacismus a přidala tam xenofobii a trefování se do těchto ikon zla se stalo pro všechny novináře a politiky bezpečné - pustit se do toho co záměrně přesunuli do šedé rozmazané zóny nemohou, aby nebyli obratem označeni za rasisty a nacisty a ti odvážnější co to udělají přesně tyto přívlastky dostanou. Evropští novináři a politici si tak vlastně postupně postavili vězení a sami se do něj zavřeli. Na světlé straně zůstal levicový liberalismus a myšlenka Evropské integrace. Vše ostatní leží záměrně v té rozmazané části, kde všichni chodí po špičkách a lehce našlapují a nebo se tomu raději úplně vyhnou a zůstanou u osvědčeného nacismu a rasismu..
Tyhle intelektuálně laděné články, komentáře a knihy dělají z jednoduché věci záměrně složitou.
Hledání odpovědi, proč Češi nechtějí ve své zemi migroše z Afriky a muslimských států je naprosto zbytečné - zkuste se zeptat obráceně - proč bychom je proboha měli chtít?? Mě minimálně nezajímá jejich kultura, popravdě je mi odporná, nelíbí se mi jak se chovají, nelíbí se mi jejich zvyky a zaostalé tradice, nelíbí se mi jak se oblékají a připadá mi nechutné co jedí - nic jsem jim nevzal, nic jim nedlužím, nic po nich nechci, nechci a nebudu se s nimi stýkat a nebudu respektovat jejich zvrácené náboženství - nerespektuji žádné náboženství, nechci být ohleduplný ani si nepotřebuji vylepšovat ego dobročinností. To jak vypadají jejich hnusné státy není důsledek nějaké vyšší moci - je to důsledek jejich mentality, jejich chování a jejich náboženství a já prostě nechci, aby naše země vypadala tak hnusně jako ty jejich.
Lidský mozek funguje na základě statistického sběru dat. Když víte, že v nějakém úseku řeky se často vyskytují krokodýli, nepůjdete se tam vykoupat. Islám je jednoznačné zlo, které svou obludností vysoce převyšuje i nacismus, ale politikům a novinářům se nějak podařilo západním Evropanům vnutit myšlenku, že leží v té rozmazané části uprostřed - ti muslimové co vraždí a válčí jsou zlí a ti co nevraždí jsou hodní. Islám je ale jen jeden a na kterou stranu patří se dá poznat velmi snadno - podle toho jaký dopad má na fungování lidské společnosti tam, kde získal většinu. Nakonec už v Bibli je věta, která zní nějak takto - Strom poznáš podle ovoce jež plodí - dobrý strom nemůže nést špatné ovoce a špatný strom dobré... a to jsem ateista.
Jaké plody nese islám??? V kolika islámských zemích panuje mír, lidé se tam nevraždí jako zvířata, ženy mají stejná práva jako muži, lidé jsou tam vzdělaní a spokojení??? Výsledek = NULA. Z několika desítek zemí na několika kontinentech = NULA... Naprosto stejně se můžete sami sebe zeptat jak fungují státy s černoškou vládou od Somálska, přes Nigérii až po Haity??? Všude to samé - jen bída a svrab.. Nenajdete ani jednu výjimku, což znamená, že problém je systémový a je to v nich - v jejich mentalitě, v jejich zaostalých zvycích, v jejich víře a když je to v nich, tak s nimi to přijde k nám. Mě nezajímá těch pár, co si možná uvědomují, že s jejich kulturou či náboženstvím není něco v pořádku - statisticky to nemá žádný význam. Jednotlivci jsou nedůležití - důležité je chování a myšlení většiny a opět jsme u logiky - pokud by těch chytrých a slušných byla většina, nevypadaly by jejich země jako stoky a oni by nemuseli migrovat před tím, co sami stvořili...
Podle novinářů jsem nejspíš rasista, fajn ale jak zanalyzujete toto. Podle zprávy FBI se černoši a běloši v Americe dopustili za rok 2017 víceméně stejného množství rasově motivovaných útoků a vražd - běloši mírně víc.... Co z toho plyne??? Že běloši a černoši mají podobné sklony k rasismu??? Pokud myslíte že ano, tak se hluboce mýlíte, to by platilo, kdyby byly populace bělochů a černochů v USA stejně velké, ale to rozhodně nejsou - černochů žije v USA jen necelých 20%, proti cca 75% bělochům. Z toho matematicky vychází, že černoši v USA páchají až 4x častěji rasově motivované útoky!!! než běloši. A to mluvíme o relativně civilizovaných černoších z USA a stejně trpí rasismem 4x víc než bílí Američané a není žádný důvod si myslet, že ti z Afriky smýšlí jinak... statistika je mrcha. Takže znovu - proč bychom s nimi chtěli žít, když mají ke všemu ještě statisticky podle FBI 4x větší sklony k rasismu???
Celá myšlenka masového přesídlování je zvrácená a naprosto zcestná. Individuální legální migrace lidí vyznávající podobné hodnoty je normální a nikomu by nevadila - migrace lidí po milionech může dopadnout pouze jedním způsobem - rozvratem, násilím a snahou vyvraždit konkurenční etnickou skupinu - v tomto případě nás Evropany. Přelidnění planety způsobené obyvateli rozvojových a muslimských zemí je fatální a dochází k nenapravitelné devastaci přírody a drancování přírodních zdrojů pro nesycení neustále rostoucí populace a i když nechápu, že si to nikdo neuvědomuje, lidstvo se opravdu blíží k rozvratu. Válčí se v Sýrii, Iráku, Libii, Afganistánu, Jemenu... ve Venezuele není co jíst, státy v Africe praskají ve švech, Bangladéš je na pokraji ekologického kolapsu, Indie je fatálně přelidněná, Pákistán je na pokraji občanské války a kdykoli se tam mohou radikálové pokusit o převzetí vlády, Indonésie je fatálně přelidněná a tamní muslimové se radikalizují, celá Latinská Amerika je v rozvratu, Mexiko defacto ovládají zločinecké kartely a počet vražd jde do desítek tisíc ročně, Turecko se radikalizuje a vede dobyvačnou válku v Sýrii..... Vymírají jak savci, ptáci, ryby a dokonce i hmyz, lesy mizí a mění se v pole, aby nasytili 100milionů lidí, kteří každý rok!!!! přibydou. Je matematicky vyloučené, aby planeta uživila navýšení lidské populace o další 2-3 miliardy lidí do roku 2050...
V momentě, kdy dojde k hluboké civilizační krizi a hladomorům, zbyde lidem pouze jediný nástroj, jak zredukovat počty lidí na přijatelnou úroveň a tou je násilí a válčení. V tomto okamžiku křehké příměří mezi etniky a různými náboženstvími okamžitě skončí - muslim se přidá k muslimovi, černoch k černochovi, Asiat k Asiatovi a logicky běloch k bělochovi a pustí se do sebe. Nepůjde ani o rasismus, ani o nacismus, ani nacionalismus - když se lidé chystají se vzájemně vraždit, vždycky se nějak etnicky, nábožensky či rasově roztřídí - je to lidská přirozenost... Evropu ani svět už nelze zachránit a od kolapsu civilizace nás dělí pouze jedna generace. Sice to nechápu, ale Češi to nějak podvědomě vědí a chovají se velmi logicky - největší šanci na přežití budou mít homogenní národy s minimem migrantů z cizích kultur, protože je bude spojovat to že bojují za svou rodinu a za svou zem....

+97
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK