Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Už to bude dobré

Lidstvo je kousek od toho, aby vyřešilo hned několik odvěkých problémů a vstoupilo do éry hojnosti. Aspoň to tak slibuje americký knižní hit.

Ve Volgogradu motivuje předák zdrchané dělníky: „Soudruzi! Už na konci téhle pětiletky bude mít každý z vás byt. Na konci příští pětiletky auto. A o jedinou pětiletku později už bude mít každá sovětská rodina vlastní letadlo!“ Vzadu v hale se váhavě zvedne ruka: „A k čemu mi to letadlo bude?“ Předák se tím nenechá vyvést z míry: „Až zase vypadne dodávka brambor, prostě si pro ně zaletíš do Moskvy!“

V zámoří nadšeně přijatá kniha Abundance: The Future Is Better Than You ThinkHojnost: Budoucnost je lepší, než si myslíte – v bývalém východním bloku mimoděk odhaluje, jak blízko má americké pozitivní myšlení ke starým anekdotám. Připomněla mi dětství v paneláku, před kterým chyběl chodník, ale komu by to vadilo, když mu knížky od Albatrosu slibují raketové ruksaky.

Že svět trápí nedostatek potravin, pitné vody a energie a naopak přemíra omezení a tyranů? Nedělejte si starosti. Všechno bude a všechno vyřešíme, slibují podnikatel Peter H. Diamandis a publicista Steven Kotler. Jen namísto Moskvy upírají svoje zraky k Sillicon Valley.

Každému deset tisíc dolarů a bude se tančit všude

Co všechno kalifornské chytré hlavy nezjistily: že maso můžeme (zanedlouho) vypěstovat laboratorně, takže netřeba nadále trápit zvířata a zamořovat atmosféru metanem z tuřích prdů. Že všechny nemoci odhalí již v zárodku z kapky krve docela malý a (zanedlouho) levný čip. Že z dnes neléčitelných chorob udělají kmenové buňky (zanedlouho) pouhou rýmičku, a s čím si neporadí bělovlasí vědátoři, nad tím (zanedlouho) vyzrají garážoví genetici. Asi jsem páprda, ale pokud mě měla kapitola o „homebrew genetics“ a domácím biologickém inženýrství uklidnit, tak se jí povedl pravý opak. Mimibazar 2023: návody, recepty, genetické experimenty. „Mimiňáček je z těch živých Teletabís nadšený! Čím je krmíte? Rizetem nebo brkaší?“

abundanceOd paty Maslowovy pyramidy lidských potřeb podle autorů můžeme stoupat výš: jakmile lidi nakrmíme a napojíme, vymyslíme jim nějakou prima životní náplň a zavedeme demokracii. Tím kniha opět připomíná komunistickou propagandu. Aniž by si to uvědomovali, Diamandis a Kotler jsou zastánci marxistické teorie o základně a nadstavbě, podle které se všechna kultura a všechno myšlení odvíjí od ekonomických základů. Snadno tedy propadají populární iluzi, že jakmile mezi utlačovaný lid rozšíříte hodně mobilních telefonů, svrhne své tyrany a vydá se cestou liberální demokracie a lidských práv.

Kniha Abundance je vůbec plná jednoduchých vektorů, vedoucích od neutěšené přítomnosti ke světlým zítřkům a nikdy jinak. Z teorie, podle které od určitého příjmu už člověk není s dalšími penězi šťastnější, autoři vyvozují, že v planetárním průměru stačí, aby si každý přišel na dvě stě tisíc korun ročně, a všechno bude více méně cajk. Jak ale ukazují třeba protesty mladých v západní Evropě, i člověk s plně uspokojenými základními potřebami, nakrmený, ošacený i vzdělaný, může být extrémně zoufalý: na šťastný život zkrátka žádné udělátko nekoupíte, pořád je to fuška.

Podobně absurdní je víra, že je pokrok lineární a míří vždy výš a kupředu. V roce 1930 by se dala napsat podobně radostná kniha o tom, že se lidstvo za posledních sto let objektivně dostalo technologicky i společensky dál. Přesto by se zanedlouho miliony Evropanů rády ocitly uprostřed devatenáctého století. Sice bez splachovacích záchodů a sprch, ale taky bez bomb, plynových komor a dalších výdobytků pokroku.

Jak napéct víc koláčů

Růžovým vyhlídkám Diamandise a Kotlera nevěřím. Jako správní „solucionisté“ se věnují hlavně těm problémům, které lze vyřešit nějakým hejblátkem. O změny klimatu se tedy jen otřou a náboženský, nacionální a politický fanatismus ignorují úplně. Stejně tak zapomínají, že s každým novým přístrojem tu jsou nové problémy. Chválí žebřík, neb zpřístupnil vysoko rostoucí ovoce; nové možnosti ale vedle sadařů otevřel i domovním zlodějům, když se té jednoduché metafory přidržíme.

Diamandis a Kotler jsou nakonec nejpřesvědčivější, když píšou o přítomnosti. Abundance je mizerný věštecký spis, chválící den před večeří; zároveň ale ukazuje, jak krátkozraké byly předpovědi mnoha včerejších doomsayerů, varujících před přelidněním a nevyhnutelnou chudobou. „V současnosti má 99 procent Američanů žijících pod hranicí chudoby doma elektřinu, vodu, splachovací záchod a ledničku, 95 procent televizi, 88 procent telefon, 71 procent auto a 70 procent dokonce klimatizaci. Třeba to není zase tolik, ale ještě před sto lety si i ti nejbohatší lidé na planetě, jako Henry Ford a Cornelius Vanderbilt, užívali jen pár z těchto darů.“ Pak vás provedou takzvaným třetím světem: zeměmi, které z hladomorů skočily přímo do jednadvacátého století. Autoři sice zase předpokládají, že čím víc počítačů, tím víc pokroku, a čím víc pokroku, tím víc štěstí. Těžko ale zpochybnit jejich tvrzení, že se v mnoha afrických a asijských zemích život nezhoršil úměrně s narůstajícím počtem obyvatel. Dědové dnešních Indů by naopak měli svým pomnoženým vnoučatům co závidět.

Jestli se mi na Abundance něco líbilo, tak to byl tenhle optimistický etos, oslava lidské činorodosti a iniciativy: „[K]dyž hrozí nedostatek, nepřemýšlejte nad tím, jak nakrájet koláč na víc dílků – ale jak toho napéct víc.“

A na rozdíl mnoha jiných si tuhle knihu rád přečtu za třicet let. Doufám v podobnou zábavu, jakou dnes zažívám nad svými dětskými knihami o technickém pokroku. Neviděli jste někde můj raketový ruksak?


Peter H. Diamandis, Steven Kotler: Abundance: The Future Is Better Than You Think – vydalo nakladatelství Free Press v roce 2012, 400 stran, 18 dolarů.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 4 komentáře v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK